Kohalike omavalitsuste portaal Printimise kuupäev: 5. oktoober 2006

Koolide uus rahastamismudel tekitab valdadele probleemeTALLINN, 4. oktoober, BNS - Mitmed vallajuhid on nõutud, sest uus koolide rahastamise mudel ähvardab anda neile tulevast aastast õpetajate palkadeks senisest veelgi vähem raha, kirjutab Tartu Postimees.

Tähtvere vallajuhi Rein Koka sõnul peab tema juhitav omavalitsus uuest aastast kavandatava rahastamissüsteemi järgi leidma õpetajate palkadeks üle 100.000 krooni, sest just nii palju hakkaks Ilmatsalu põhikool pedagoogide palkadeks vähem saama.

Koka hinnangul võiks riik vallaelanike maksudest rohkem valda tagasi suunata, praegu loobib riik aga järjest kõik enda õlult ära, raha aga valdadesse juurde ei tule, kirjutab Tartu Postimees.

Ka Rannu vallavanem Uno Rootsmaa on õnnetu, kuigi Rannu õpetajatele on lubatud tänavusest aastast võrreldes mullusega viieprotsendilist palgakasvu. Kuna aga palgatõusu lubaduse aluseks on eelmise aasta õpilaste arv, mis on tänaseks 30 võrra vähenenud, siis prognoosibki Rootsmaa, et palgakasvust vormub ümmargune null.

"Ma saan aru, et tahetakse päästa väikekoole ja mudelil on õilis eesmärk, aga kui ma vaatan Valga-, Võru- ja Põlvamaad, kus väikseid koole on palju, siis enamikule on palgamuutus miinusmärgiga," ütles Rootsmaa.

Rahastamismudeli koostamises osalenud rahandusministeeriumi kohalike omavalitsuste talituse peaspetsialisti Andrus Jõe sõnul on uue mudeli eesmärk, et igale koolile, hoolimata asukohast, oleks tagatud teistega võrdne võimalus õppetööks.

Jõe sõnul on uus mudel parem, kuna koolidele antakse raha klassikomplektide, mitte ainult õpilaste arvu järgi. "Kindel on see, et eraldise vähenemine ei tähenda, et sellele koolile ei oleks tagatud uue mudeli järgi vähemalt baaskulude tasemel ja teiste koolidega võrdsel tasemel õppetöö läbiviimine," lisas ta.

Uus mudel on plaanis ellu rakendada 2007. aastast.


Tallinna toimetus, +372 610 8832, sise@bns.ee

Baltic News Service