Eesti Linnade ja Valdade Liit | Otsi | Sisukaart   
  Aktuaalset  | Seadusandlus  | Brüsseli esindus  | Välissuhted  | Andmebaasid  | Uurimused/käsiraamatud  | Linke
Aktuaalset
 
Uudised
  Arhiiv
  ELL-uudis (listi uudiskirjad)
  Brüsselist memod
    2018 Brüssel
    2017 Brüssel
    2016 Brüssel
    2015 Brüssel
    2014 Brüssel
    2013 Brüssel
    2012 Brüssel
    2011 Brüssel
    2010 Brüssel
    2009 Brüssel
    2008 Brüssel
    2007 Brüssel
    2006 Brüssel
    2005 Brüssel
Pressiteated
Omavalitsusliitude läbirääkimised
Seisukohad
Linnade ja Valdade Päevad
Konverentsid, seminarid
Liitu meilinglistiga
Huvitavaid fakte
KOV ja kliima
Kalender
 


LVP_2015_logo
Linnade ja Valdade Päevad 2018
14.-15. märts Original Sokos Hotel Viru konverentsikeskuses


31. märtsil 2012 a. toimunud Linnade ja Valdade Üldkogu materjalid

Eesti Regionaalse ja Kohaliku Arengu Sihtasutus
Esilehekülg > Aktuaalset > Uudised > Brüsselist memod > 2007 Brüssel


10. - 12. jaanuar 2007
Print

E-nädalakiri 1/2007

Sisukord:

1. Regioonide komitee koordinaatorite kontaktgrupi koosolek
2. Rooma lepingu 50. aastapäeva kajastab internetikodulehekülg
3. Euroopa Parlament valib Strasbourgis uue presidendi
4.  Konverentsid, seminarid, muud

1. Regioonide komitee koordinaatorite kontaktgrupi koosolek

11.jaanuaril toimus Brüsselis Regioonide Komitees koordinaatorite kontaktgrupi koosolek, kus osalesid Hollandi, Suurbritannia, Poola, Eesti, Saksa ja Itaalia delegatsioonide Brüsselis baseeruvad koordinaatorid ja Regioonide komitee administratsiooni esindaja Steen Illeborg ja presidendi kabineti liige Jordi Harrison.  

Koordinaatorite koosolekut juhatas Frank Hiltermann, Madalmaade üleriigilise omavalitsusliidu Brüsseli esundaja. Kohtumine oli algaval aastal esimene, päevakorras Regioonide Komitee uus kodukord, Euroopa Nõukogu tööplaan, kohtumised komitee presidendiga ja poliitilised prioriteedid aastaks 2007.

Richard Kitti esitas arvamuse, et struktureeritud dialoogides tuleks rõhutada rohkem üleriigiliste omavalitsusliitude rolli. Seni on kohtumistel enam silma paistnud regionaalsed ja üle-Euroopalised liidud. Detsembris aset leidnud struktureeritud dialoog Euroopa Komisjoni presidendi Barrososoga oli parem kui eelmine, kuid siiski mitte ootustele vastav. Küsimust võiks tõstatada CEMR`i kaudu. Regioonide komitee liikmed antud juhul ei saa liite esindada ja  on peamiselt vaatlejate rollis.

Liitude presidendid ei ole samas  nõus 3-minutiliste sõnavõttude pärast Brüsselisse tulema. Liidud sooviksid tõelist dialoogi, esinemise tekstid ja küsimused tuleb aga komisjonile ette saata. Regionaalsed liidud ootavad küsimustele praktilisi lahendusi, liidud seevastu tegelevad rohkem Euroopa Liidu poliitiliste arengutega. Küsimuse saaks tõstatada, kui ametisse astub Regioonide komitee uus president.

Kohtumisel puudutati CdR täiskogu istungit Roomas 22-23.märtsil, millega tähistatakse Rooma lepingu 50.aastapäeva. Registreerimistega paluti kiirustada (tähtaeg 21.jaanuar, seni registreerumud vaid 50 inimest), samuti hotellide broneerimisega. Regioonide komitee planeerib ühist transpordivõimalust lennujaamast hotellidesse ja õhtusöögile, mistõttu on vajalik teada delegaatide saabumisaegu.

Plaanijärgselt toimuvad 22.märtsi pärastlõunal poliitiliste gruppide kohtumised, juhatuse koosolek ja õhtusöök. Delegatsioonide koordinaatorite kohtumine leiab aset 22.märtsil kell 13.00. Täpsem info edastatakse elektrooniliselt. 23.märtsil toimub  täiskogu istung kahes osas: ametlik osa kella 9 – 11 ja pidulik osa kell 11-14. 

Istung ja eritseremoonia toimub Rooma kesklinnas, Vatikani piirkonna vahetus läheduses asuvas  Auditorium di Santa Cecilia hoones (aadress Via della Conciliazione, 4). Täiskogu istungil on kavas heaks kiita “Euroopa linnade ja regioonide deklaratsioon”, mille sisuks on kohalike omavalitsuste tegevuste prioriteedid ja võimalused nende saavutamiseks. Deklaratsiooni tutvustatakse veebruarikuisel Regioonide Komitee juhatuse koosolekul, kus on veel võimalik teha dokumenti täiendusi.

Samal ajal toimub Roomas Euroopa Noorte tippkonverents. Kõikides liikmesriikidest on palutud Regioonide komitee pidulikule istungile üks noorpoliitik. Teada on, et Angela Merkel täiskogul ei osale, samas on kinnitatud itaalia peaministri Silvio Berlusconi ja presidendi Giorgio Napolitano osalemine.

Roomas toimuva täiskogu  ajale on planeeritud lisaks rida täiendavaid tegevusi: fotonäitus 50 aastasest Euroopa ülesehitustööst, Roomas esindatud linnade ja regioonide vappide ja lippude müür, bro¨uur ”50 aastat Euroopa regionaliseerumist”, küsitlus noortele, liikmesriikide kirjanike lühiartiklite kogumiku koostamine jms

Bulgaaria ja Rumeenia delegatsioonide koordinaatoritele kavandatakse Regioonide komitee tööd tutvustavat koolitust. Sama toiming leidis aset 2004.a. enne viimast laienemist. Koolituse korraldamisel on  kontaktisikuks Frank Hiltermann. Märtsikuisel plenaaril toimub uute liikmesmaade tervitamine.

Arutlusel oli uue täiliikmete baasil loodava interregionaalse intergrupi loomine Regioonide komitees kodukorra artikli nr.5 alusel. Gruppi peaks kuuluma 10 liiget vähemalt 3 eri riigist. Intergrupi esitlus  juhatusele on planeeritud 2007.a. juunikuusse.

Koostöökava Euroopa Liidu Nõukogu ja alaliste esindustega on valmis, täiendavaid kommentaare selle kohta on tulnud vähe. Plaanis on 2007.a. algul korraldada Regioonide Komitee presidendi, rahvusdelegatsioonide ja poliitiliste gruppide juhtide kohtumine alaliste esinduste suursaadikutega. Kavandatud on ka plaanilised kokkusaamised Regioonide Komitee presidendi eesistujamaade (käesoleva ja tulevase) esindustega, et vahetada infot eesistumise prioriteetide kohta. 

Soovituslik on ka rahvusdelegatsioonidel teha tihedamat koostööd alaliste esindustega Brüsselis. Frank Hiltermann tegi ettepaneku moodustada  koordinaatorite kontaktgrupis troika nn. Euroopa Liidu troika eeskujul (endine, käesolev ja järgmine eestujamaa), et tõhustada koostööd Regioonide komitee administratsiooniga.

Erakorralised juhatuse väljasõiduistungid toimuvad  2007.a.  19.aprillil Wützburgis Saksamaal ja 6.septembril Portugalis. Lähim koordinaatorite koosolek toimub 12.veebruaril Regioonide komitees algusega 10.00.

Uus kontaktgrupi koosolek toimub 5.veebruaril.

Täiendav teave: Auditorium di Santa Cecilia asukoht kaadil: http://world.maporama.com/idl/maporama/drawaddress.aspx

http://www.cor.europa.eu/en/press/press_06_10129.html

http://www.cor.europa.eu/en/activities/rome.htm

2.Rooma lepingu 50. aastapäeva kajastab Euroopa Komisjoni interneti kodulehekülg

2007.a. möödub Rooma lepingust  50 aastat. Vastaval kodulehel saab tutvuda aastapäeva tähistamise üritustega nii kogu Euroopas kui ka Eestis.

Kodulehelt leiab pidevalt täieneva ürituste kalendri ning seal saab lugeda eesti keeles Euroopa Liidu uudiseid ja päevakajalist teavet.

Rooma lepingu 50. aastapäev ei ole mitte ainult võimalus kajastada Euroopa viimase 50 aasta koostööd, vaid ka võimalus arutleda Euroopa Liidu tuleviku üle. Seda silmas pidades korraldavad Euroopa Komisjon ja Euroopa Parlament tihedas koostöös noortefoorumiga Jeunesse Roomas 24–25. märtsil esimese Euroopa Liidu noortekohtumise "Sinu Euroopa – Sinu tulevik", kus osalevad 200 kõikidest Euroopa Liidu riikidest pärit noort. Noortekohtumine toimub samaaegselt Berliinis aset leidva Euroopa Ülemkogu istungiga, kus riigi- ja valitsusjuhid võtavad vastu Euroopa Liidu väärtuseid ja püüdluseid kajastava poliitilise deklaratsiooni.

Täiendav teave: http://europa.eu/50/index_et.htm

3. Euroopa Parlament valib Strasbourgis presidenti

Järgmise nädala teisipäeval, 16.jaanuaril,  valib Euroopa Parlament endale nelja kandidaadi seast uue presidendi. Lisaks valitakse 14 uut asepresidenti ja 6 kvestorit (rahandus- ja haldusülemad). Hetkel on parlamendile esitatud neli presidendikandidaati: Jens-Peter Bonde (IND/DEM, DA), Monica Frassoni (Rohelised/EFA, IT), Hans-Gert Poettering (EPP-ED, DE) ja Francis Wurtz (GUE/NGL, FR).  
Parlament valib presidendi kaks korda oma viieaastase ametiaja jooksul - alguses ja keskel. 

Täiendav teave: http://www.europarl.europa.eu/news/public/story_page/008-1858-015-01-03-901-20070111STO01857-2007-15-01-2007/default_et.htm


4. Konverentsid, seminarid, muud

* Kõik Euroopa Komisjoni 7.raamprogrammi taotlusvoorud on leitavad järgneval aadressil: http://cordis.europa.eu/fp7/calls/

* 22-23.veebruaril toimub Prahas CEMR`i ühtekuuluvuspoliitika töögrupi koosolek. Koosolekul tulevad arutlusele maaomavalitsuste arengut puudutavad küsimused, käsitletakse finantseerimisvõimalusi (EARDF -  Euroopa Põllumajandusfond Maaelu Arendamiseks - programmid uutes ja vanades liikmesriikides). Kohtumisel arutletakse töögrupi 2007-2008.a. prioriteetide üle, samuti territoriaalse koosöö ning maa- ja linnaomavalitsuste koostöö üle.

Koostas:

Anne-Ly Reimaa
Rue de Luxembourg, 3
B-1000 Brüssel, Belgia
e-post: annely.reimaa@ell.ee

12.01.2007

 


15.01.2007

 
 Struktuur Meedia Tagasiside | © Eesti Linnade Liit