Eesti Linnade ja Valdade Liit | Otsi | Sisukaart   
  Aktuaalset  | Seadusandlus  | Brüsseli esindus  | Välissuhted  | Andmebaasid  | Uurimused/käsiraamatud  | Linke
Aktuaalset
 
Uudised
  Arhiiv
    2018
    Arhiiv 2015
    Arhiiv 2014
    Arhiiv 2012
    Arhiiv 2011
    Arhiiv 2010
    Arhiiv 2009
    Arhiiv 2008
    Arhiiv 2007
    Arhiiv 2006
    Arhiiv 2005
    Arhiiv 2004
    Arhiiv 2003
  ELL-uudis (listi uudiskirjad)
  Brüsselist memod
Pressiteated
Omavalitsusliitude läbirääkimised
Seisukohad
Linnade ja Valdade Päevad
Konverentsid, seminarid
Liitu meilinglistiga
Huvitavaid fakte
KOV ja kliima
Kalender
 


LVP_2015_logo
Linnade ja Valdade Päevad 2018
14.-15. märts Original Sokos Hotel Viru konverentsikeskuses


31. märtsil 2012 a. toimunud Linnade ja Valdade Üldkogu materjalid

Eesti Regionaalse ja Kohaliku Arengu Sihtasutus
Esilehekülg > Aktuaalset > Uudised > Arhiiv > Arhiiv 2006


Koolid saavad õiguse suurendada klasside täituvuspiiri
Print

TALLINN, 22. november, BNS - Riigikogu võttis kolmapäeval vastu seadusemuudatuse, mis võimaldab koolidel suurendada vajadusel klasside täituvuspiiri.

Seaduse vastuvõtmise poolt hääletas 52 koalitsiooni- ning vastu 16 opositsioonisaadikut.

Kui praegu on klassi täituvuse ülemine piirnorm põhikoolis 24 ja gümnaasiumis 36 õpilast, siis muudatuse kohaselt võib kooli pidaja seda direktori ettepanekul ja kooli hoolekogu nõusolekul tõsta.

Haridus- ja teadusministeeriumi kinnitusel peaks muudatus aitama eelkõige koole, kus on üks klassikomplekt, kuid õpilasi 25-28 ning seetõttu ei ole lisaressursse nõudev paralleelklasside loomine otstarbekas.

Eelmisel õppeaastal oli esimeses kooliastmes 45 klassikomplekti, kus oli 12-15 õpilast ning oli moodustatud paralleelklassid. Samas klasse, kus käis piirnormiks seatud 24 õpilasest enam lapsi, oli 329 ehk üle 17 protsendi klasside arvust.

Ministeeriumi teatel peavad koolid klassi täituvuse ülemist piirnormi tõstes siiski veenduma, et see ei kahjustaks õpilaste huve, ning vajadusel toetama ka õpetajate tegevust. Seetõttu peab ministeerium piirnormi suurendamise otsustamisel kõige olulisemaks kooli hoolekogu nõusolekut, kuna seal on esindatud nii kooli pidaja, õpetajad kui lapsevanemad.

Haridus- ja teadusministri Mailis Repsi sõnul on arutatud ka võimalust määrata kindlaks piir, milleni kooli pidaja võib klassi täituvuse piirnormi suurendada, kuid see poleks kooskõlas muudatuse mõttega jätta koolidele konkreetsest olukorrast tulenevalt vajalikku mänguruumi.

"Koolil peab olema võimalus paindlikult reageerida ajutisele õpilaste arvu suurenemise vajadusele, näiteks mõnes klassis, kus mõni õpilane jäetakse klassikursust kordama või rakendatakse individuaalset õppekava," on ta varem riigikogus öelnud.

Repsi sõnul pole klassi täituvuse ülemise piirnormi jäik kindlaksmääramine vajalik ka seetõttu, et ühes ruumis õpetatavate laste arvu ebamõistlikult suureks paisutamine on välistatud sotsiaalministri määrusega tervisekaitsenõuete kohta.

Määrus sätestab nõuded kooliruumidele ning nende kasutamisele ja näeb näiteks ette, et õpperuumi pindala peab olema ühe õpilase kohta vähemalt 1,7 ruutmeetrit.

Seadusemuudatusega ette nähtud piirnormi suurendamise õigus ei laiene erivajadusega õpilaste klassidele, mille puhul jääb täituvuse piirnorm alla 24 õpilase. Suurendada ei tohi klasse ka sanatoorsetes koolides, kus saab muudatuse kohaselt piirnormiks senise 25 asemel 24 õpilast.

Tallinna toimetus, +372 610 8810, sise@bns.ee

Baltic News Service


23.11.2006

 
 Struktuur Meedia Tagasiside | © Eesti Linnade Liit