Eesti Linnade ja Valdade Liit | Otsi | Sisukaart   
  Aktuaalset  | Seadusandlus  | Brüsseli esindus  | Välissuhted  | Andmebaasid  | Uurimused/käsiraamatud  | Linke
Aktuaalset
 
Uudised
Pressiteated
  2018
  2017
  2015
  2014
  2013
  2012
  2011
  2010
  2009
  2008
  2007
  2006
  2005
  2004
  2003
  2002
  2001
  2000
  1999
  Regioonide Komitee
Omavalitsusliitude läbirääkimised
Seisukohad
Linnade ja Valdade Päevad
Konverentsid, seminarid
Liitu meilinglistiga
Huvitavaid fakte
KOV ja kliima
Kalender
 


LVP_2015_logo
Linnade ja Valdade Päevad 2018
14.-15. märts Original Sokos Hotel Viru konverentsikeskuses


31. märtsil 2012 a. toimunud Linnade ja Valdade Üldkogu materjalid

Eesti Regionaalse ja Kohaliku Arengu Sihtasutus
Esilehekülg > Aktuaalset > Pressiteated > 2006


Omavalitsused loodavad eelarvete küsimustes Riigikogule
Print

26/09/06, Omavalitsusliitude Koostöökogu pressiteade (+ BNS-i uudis). Omavalitsusliitude Koostöökogu kirjutas täna alla omavalitsuste ja keskvalitsuse vaheliste eelarveläbirääkimiste lõpp-protokollile, kuid käsitleb dokumenti hetkeseisu fikseerimisena. Eriarvamuste lahendamisega loodetakse edasi tegeleda Riigikogu tasandil.

Eelmisel kohtumisel heitis Koostöökogu keskvalitsusele ette, et see pole suutnud oma seisukohti ja konstruktiivseid pakkumisi omavalitsuste järgmise aasta tulubaasi osas paika panna.

Kaks nädalat tagasi nõustusid omavalitsusliidud allkirjastama läbirääkimiste lõppdokumendi vaid juhul, kui jõutakse kokkuleppele omavalitsustele laekuva  üksikisiku tulumaksu määra suurendamises. Vaidluse all oli umbes 200 miljoni  kroonine summa.

Tänaseks on selge, et valitsus ei näinud võimalust tulumaksu osa suurendada.

Üksikisiku tulumaksust laekuvad vahendid on omavalitsuste eelarvetes kõige vabamad vahendid. Praeguse valitsuse poliitika toetab omavalitsuste abitust, kus omavalitsustel tuleb raha toimetulekuks käsi pikalt ees juurde küsida. Samal ajal kui normaalse arengu põhimõte lähtub sellest, et omavalitsused peavad ise oma vahendite ja otsustega suutma majandada.

Tänasel kohtumisel jäi omavalitsuste poolelt kõlama, et koostöös omavalitsuste esindajatega pole riik üritanud leida linnade ja valdade arengu kitsaskohtadele lahendusi, vaid on tegelenud nende teemadega, mis seostuvad kitsamalt koalitsioonileppe täitmisega. Vaatamata sellele, et omavalitsuste üldisele arengule pole need kokkulepped alati kasulikud.

Läbirääkimiste suurimaks edasiminekuks oli teede korrashoiu vahendite suurenemine. Kui selleks aastaks eraldati omavalitsustele teehoiu vahendite kogusummast 265 miljonit krooni, siis tulevaks aastaks on vahendeid 429 miljonit krooni.

Ehkki valitsuse pool väidab, et kohalike omavalitsuste eelarved tõusevad võrreldes tänavusega kokku 2,5 miljardit, ei kajasta see hiiglaslik number seda külge, et ka kulud tõusevad. Saadav rahahulk ei võimalda senisest rohkem arendada, teenuseid parandada, ehitada, kuivõrd aasta jooksul on oluliselt tõusnud ka ehitussektori hinnad, palgad, kütus ja muu.

Omavalitsusliitude Koostöökogu peab tuleva aasta kohalike omavalitsuste tulubaasi tasakaalustamata tulubaasiks, kuna omavalitsuste tulude-kulude erisuste silumiseks eraldati ebaproportsionaalselt suur summa, samas kui läbirääkimiste peaobjektiks olnud tulumaks, jäeti teemaderingist välja.

Parimate soovidega

Kaidi Roots
Omavalitsusliitude Koostöökogu pressiesindaja
56 622 811
kaidi@ell.ee

Lisainfo:

Jüri Võigemast, Linnade Liidu tegevdirektor - 56 473 498
Margus Lepik, ELL juhatuse esimees - 50 32 901

*

BNS-i teade Siseministeeriumi ja Omavalitsusliitude Koostöökogu pressiteadete põhjal.


Riik ja omavalitsused jõudsid eelarve osas kokkuleppele

NB! Lisatud omavalitsuste kommentaar uudise lõpus.

TALLINN, 26. september, BNS - Regionaalminister Jaan Õunapuu ja omavalitsusliidud allkirjastasid teisipäeval lõpp-protokolli, millega lõppesid läbirääkimised tuleva aasta omavalitsuste eelarvete osas.

Allakirjutatud lõpp-protokolli järgi kasvab 2007. aasta kohalike omavalitsuste eelarve 2,8 miljardit krooni, mis annab tulubaasi kasvuks 25,9 protsenti.

Kohalike omavalitsuste tulud võrreldes tänavuse aastaga kasvavad 17 miljardilt 19,8 miljardile. Kohalike omavalitsuste tasandusfond suureneb 2007. aastal 299 miljoni krooni võrra ja omavalitsustele laekuva üksikisiku tulumaksu osa kasvab 11,8 protsendilt 11,9 protsendile.

Kohalike teede hoiuks eraldab riik 2007. aastal 15 protsenti riigieelarves teehoiu rahastamiseks ettenähtud kogusummast. Kokku kasvab kohalike teede raha 265 miljonilt kroonilt 429 miljoni kroonini.

Õpetajate palgavahendite kasv on 329 miljonit krooni ehk 15 protsenti.

"Mul on hea meel, et vaatamata pingelistele läbirääkimistele jõudsime omavalitsusliitudega kokkulepeteni, mis on aluseks järgmise aasta kohalike omavalitsuste eelarve kasvamisele," ütles Õunapuu.

Minister lisas, et omavalitsustele eraldatavate vahendite suurenemine loob paremad eeldused valdade ja linnade arenguküsimuste lahendamiseks.

"2007. aasta kohalike omavalitsuste eelarve kasv on läbi aegade suurim. Omavalitsustega kokkulepitud eelarve aitab paremini katta ka Euroopa Liidu struktuurifondide kohustuslikku omaosalust," ütles Õunapuu.

Omavalitsusliitude koostöökogu teatas, et kirjutas küll alla eelarveläbirääkimiste lõpp-protokollile, kuid käsitleb dokumenti hetkeseisu fikseerimisena. Eriarvamuste lahendamisega loodetakse edasi tegeleda riigikogus.

Kaks nädalat tagasi nõustusid omavalitsusliidud allkirjastama läbirääkimiste lõppdokumendi vaid juhul, kui jõutakse kokkuleppele omavalitsustele laekuva üksikisiku tulumaksu määra suurendamises. Vaidluse all oli umbes 200 miljoni kroonine summa. Valitsus ei näinud siiski võimalust tulumaksu osa suurendada.

Omavalitsused heidavad valitsusele ette, et praegune tulumaksu jaotamise poliitika toetab omavalitsuste abitust ja sõltuvust riigist ning et omavalitsustel puudub võimalus oma vahenditega toime tulla.

Lisaks märkisid omavalitsused, et riik pole üritanud leida linnade ja valdade arengu kitsaskohtadele lahendusi, vaid on tegelenud nende teemadega, mis seostuvad kitsamalt koalitsioonileppe täitmisega.

Kohalike omavalitsuste eelarveläbirääkimiste lõpp-protokoll esitatakse riigikogule riigieelarve eelnõu osana.

Tallinna toimetus, tel +372 610 88 29, majandus@bns.ee

Baltic News Service


26.09.2006

Kommentaare: 0
Loe kommentaare ja lisa oma arvamus

 
 Struktuur Meedia Tagasiside | © Eesti Linnade Liit