Eesti Linnade ja Valdade Liit | Otsi | Sisukaart   
  Aktuaalset  | Seadusandlus  | Brüsseli esindus  | Välissuhted  | Andmebaasid  | Uurimused/käsiraamatud  | Linke
Aktuaalset
 
Uudised
  Arhiiv
    2018
    Arhiiv 2015
    Arhiiv 2014
    Arhiiv 2012
    Arhiiv 2011
    Arhiiv 2010
    Arhiiv 2009
    Arhiiv 2008
    Arhiiv 2007
    Arhiiv 2006
    Arhiiv 2005
    Arhiiv 2004
    Arhiiv 2003
  ELL-uudis (listi uudiskirjad)
  Brüsselist memod
Pressiteated
Omavalitsusliitude läbirääkimised
Seisukohad
Linnade ja Valdade Päevad
Konverentsid, seminarid
Liitu meilinglistiga
Huvitavaid fakte
KOV ja kliima
Kalender
 


LVP_2015_logo
Linnade ja Valdade Päevad 2018
14.-15. märts Original Sokos Hotel Viru konverentsikeskuses


31. märtsil 2012 a. toimunud Linnade ja Valdade Üldkogu materjalid

Eesti Regionaalse ja Kohaliku Arengu Sihtasutus
Esilehekülg > Aktuaalset > Uudised > Arhiiv > Arhiiv 2006


Ollila: Eesti vajab teenäitajast ja ühendajast presidenti
Print

TALLINN, 19. juuni, BNS - Soome Panga endise asepresidendi Esko Ollila hinnangul peaks Eesti uus president olema teenäitaja, kes samas koondaks lõhenenud rahva.

Ollila kirjutab ajalehes Turun Sanomat, et erinevalt Soomest ei vali Eestis presidenti rahvas otse, vaid määravaks saavad erakondade kokkulepped, mis omakorda annavad võimaluse üllatustulemusteks.

Ollila märgib, et valijameeste kogu, mis tuleb kokku juhul, kui riigikogu ei suuda presidenti valida, on ebaõiglane suurte omavalitsuste suhtes. Näiteks 200.000 hääleõigusliku kodanikuga Tallinn saab valijameeste kogus kümme esindajat, samas kui Ruhnu-sarnased pisiomavalitsused saadavad sinna ühe esindaja. Ollila lisab, et väikseid omavalitsusi on Eestis palju ning need on Rahvaliidu tugialad.

Aastal 2004 ütles Rüütel Rovaniemis esinedes, et pooldab presidendi otsevalimist. Ollila sõnul kahtles ta juba toona Rüütli väite siiruses, sest praegune valimissüsteem soosib ilmelt Rüütlit.

Ollila kirjutab, et Rüütli taagaks on tema punaminevik, lisaks on ta vana, tema võõrkeelte oskus piirdub vene keelega ning Rüütlit ei peeta eriliseks intellektuaaliks. Samas nähakse Rüütlis omamoodi rahva vanaisa ning tema populaarsust ei kõigutanud ka maailma meedia tähelepanu pälvinud lastelaste pidutsemised Kadrioru lossis, kirjutab Ollila.

Ollila hinnangul on presidendivalimiste kaalukeeleks Keskerakond, kes nimest ja sümboliks olevast ristikulehest hoolimata erineb Põhjamaade tsentristlikest erakondadest. Keskerakond on Ollila sõnul vasakpoolne erakond, keda toetavad suuremate linnade asukad, venekeelsed elanikud ja ühiskonna vaesemad kihid.

Soome Panga endise asepresidendi hinnangul ei soovi Eesti suurima erakonna liider Edgar Savisaar saada presidendiks ning on pigem huvitatud peaministri portfellist.

Erakondade esitatud presidendikandidaatidest on Soomes tuntuim Enn Eesmaa, kirjutab Ollila, nimetades Eesmaad ladusalt soome keelt kõnelevaks endiseks raadiojuhiks.

Ollila kirjutab, et Lennart Meri surma järel püstitatud küsimus sellest, kas Eesti vajab Meri või Rüütli sarnast presidenti, on vääralt püstitatud. Tema hinnangul tõi karismaatiline Meri Eesti uuesti maailmakaardile, Rüütli roll seevastu on lepitada lõhenenud ühiskonda.

"Tänu Rüütlile ei ole euroliit erinevalt paari aasta tagusest ajast enam sõimusõna," kirjutab Ollila.

Uuel sajandil vajab Eesti teenäitajast presidenti, inimest, kes on elanud üle nõukogude aja, kuid suudaks koguda ja innustada killustunud rahvast, kirjutab Ollila.


Tallinna toimetus, +372 610 8814, sise@bns.ee

Baltic News Service


20.06.2006

 
 Struktuur Meedia Tagasiside | © Eesti Linnade Liit