Eesti Linnade ja Valdade Liit | Otsi | Sisukaart   
  Aktuaalset  | Seadusandlus  | Brüsseli esindus  | Välissuhted  | Andmebaasid  | Uurimused/käsiraamatud  | Linke
Aktuaalset
 
Uudised
  Arhiiv
    2018
    Arhiiv 2015
    Arhiiv 2014
    Arhiiv 2012
    Arhiiv 2011
    Arhiiv 2010
    Arhiiv 2009
    Arhiiv 2008
    Arhiiv 2007
    Arhiiv 2006
    Arhiiv 2005
    Arhiiv 2004
    Arhiiv 2003
  ELL-uudis (listi uudiskirjad)
  Brüsselist memod
Pressiteated
Omavalitsusliitude läbirääkimised
Seisukohad
Linnade ja Valdade Päevad
Konverentsid, seminarid
Liitu meilinglistiga
Huvitavaid fakte
KOV ja kliima
Kalender
 


LVP_2015_logo
Linnade ja Valdade Päevad 2018
14.-15. märts Original Sokos Hotel Viru konverentsikeskuses


31. märtsil 2012 a. toimunud Linnade ja Valdade Üldkogu materjalid

Eesti Regionaalse ja Kohaliku Arengu Sihtasutus
Esilehekülg > Aktuaalset > Uudised > Arhiiv > Arhiiv 2006


Euroopa linnad allkirjastasid rohelise pealinna memorandumi
Print

TALLINN, 15. mai, BNS - Euroopa 15 linna esindajad ja Eesti Linnade Liidu esindaja allkirjastasid esmaspäeval Tallinnas Euroopa rohelise pealinna memorandumi, tehes Euroopa Komisjonile ettepaneku algatada rohelise pealinna tiitli väljaandmine.

Eesti linnadest allkirjastasid memorandumi Tallinn ja Tartu. Oma allkirja andsid Berliini, Viini, Praha, Varssavi, Ljubljana, Madridi, Helsingi, Riia, Vilniuse, Glasgow', Dartfordi, Kieli, Kotka ning Eesti Linnade Liidu esindaja.

Ettepaneku järgi saaks igal aastal Euroopa rohelise pealinna tiitli säästva arengu põhimõtteid järgiv linn, kus on parandatud ühistranspordi kvaliteeti, laiendatud parkide ning haljasalade pindala, juurutatud nüüdisaegset jäätmekäitlust ja rakendatud innovaatilisi lahendusi linna üldise elukeskkonna parandamiseks.

"Meie, memorandumile alla kirjutanud ja sellega liitunud linnade linnapead ja nende volitatud esindajad, teeme ettepaneku võtta Euroopa rohelise pealinna tiitli algatamine Euroopa Komisjoni menetlusse. Allakirjutanud linnade esindajad on valmis panustama rohelise pealinna tiitli omistamise põhimõtete, kriteeriumide ja protseduuride väljatöötamiseks," seisab memorandumis.

Linnade esindajad saadavad memorandumi Euroopa Komisjonile ja Euroopa Liidu Nõukogule.

Euroopa rohelise pealinna idee algatas selle aasta alguses Tallinna linnapea Jüri Ratas.

Tallinna toimetus, +372 610 8862, sise@bns.ee

Baltic News Service

                               Memorandum

 

Euroopa Rohelise Pealinna tiitli algatamisest

 

 

Euroopa Liidu tasakaalustatud ja jätkusuutliku majandusliku ja sotsiaalse arengu eelduseks on inimväärse elukeskkonna tagamine. Probleem on eriti aktuaalne linnades ja linnastutes, kus elab üle 80 % Euroopa kodanikest. Sellest johtuvalt nägi 2001. a vastu võetud kuues keskkonna tegevusprogramm ühe prioriteedina ette linnakeskkonna parandamise ja pidas vajalikuks vastava strateegia väljatöötamist. Käesolevaks ajaks on Euroopa Komisjon linnakeskkonda käsitleva strateegia välja töötanud ja vastu võtnud.

 

Linnad võtavad oma võtmerolli linna elukeskkonna tervendamisel ja inimeste elukvaliteedi parandamisel väga tõsiselt ning on selleks ära teinud märkimisväärse töö. Leiame, et linnade initsiatiiv ja jõupingutused keskkonna tervendamisel vajavad enam tunnustamist, esile tõstmist ja nende kogemused laialdasemat tutvustamist. Euroopa Liidus eksisteerib täna mitmeid auhindu, millega pärjatakse linnade saavutusi elukeskkonna parandamise erinevates valdkondades. Puudub aga ülim Euroopa Liidu poolt välja antav tunnustav tiitel, mis hindaks linnade tegevust linnakeskkonna parandamisel tervikuna. 

 

Toetades Tallinna initsiatiivi, teeme meie, Euroopa linnade esindajad, Euroopa juhtorganitele ettepaneku algatada Euroopa Rohelise Pealinna tiitli väljaandmine ja tunnustada sellega igal aastal linna, kus lisaks keskkonnasõbralikele juhtimisotsustele ja üldise  keskkonnateadlikkuse tõstmisele rakendatakse säästva arengu põhimõtteid, rakendatakse säästva liikumise põhimõtteid, näiteks parandatud ühistranspordi kvaliteeti, on laiendatud parkide ning haljasalade pindala, juurutatud jäätmekäitluse kaasaegseid põhimõtteid ja tehnoloogiaid või rakendatud innovaatilisi ja julgeid lahendusi linna üldise elukeskkonna oluliseks parandamiseks.

 

Euroopa Rohelise Pealinna tiitli kehtestamine ja väljaandmine annaks täiendava impulsi linnade elukeskkonna tervendamiseks ja turvalisemaks muutmiseks, looks võimalused linnade parimate saavutuste esiletoomiseks ja levitamiseks ning tihendaks linnade keskkonnaalast koostööd.

 

Meie, memorandumile allakirjutanud ja sellega liitunud linnade linnapead ja nende volitatud esindajad teeme ettepaneku võtta Euroopa Rohelise Pealinna tiitli algatamine Euroopa Komisjoni menetlusse. Allakirjutanud linnade esindajad on valmis panustama Euroopa Rohelise Pealinna tiitli omistamise põhimõtete, kriteeriumide ja protseduuride väljatöötamiseks.


Volitame Tallinna linnapead härra Jüri Ratast esitama käesolev memorandum Euroopa Komisjoni Presidendile Jose Manuel Barrosole, Keskkonnavolinik Stravos Dimasele ja Regionaalpoliitika volinikule Danuta Hübnerile.

 

Allkirjad (Euroopa linnade esindajad)

 

Tallinnas, 15. mail 2006

 

 


06.06.2006

 
 Struktuur Meedia Tagasiside | © Eesti Linnade Liit