Eesti Linnade ja Valdade Liit | Otsi | Sisukaart   
  Aktuaalset  | Seadusandlus  | Brüsseli esindus  | Välissuhted  | Andmebaasid  | Uurimused/käsiraamatud  | Linke
Aktuaalset
 
Uudised
  Arhiiv
    2018
    Arhiiv 2015
    Arhiiv 2014
    Arhiiv 2012
    Arhiiv 2011
    Arhiiv 2010
    Arhiiv 2009
    Arhiiv 2008
    Arhiiv 2007
    Arhiiv 2006
    Arhiiv 2005
    Arhiiv 2004
    Arhiiv 2003
  ELL-uudis (listi uudiskirjad)
  Brüsselist memod
Pressiteated
Omavalitsusliitude läbirääkimised
Seisukohad
Linnade ja Valdade Päevad
Konverentsid, seminarid
Liitu meilinglistiga
Huvitavaid fakte
KOV ja kliima
Kalender
 


LVP_2015_logo
Linnade ja Valdade Päevad 2018
14.-15. märts Original Sokos Hotel Viru konverentsikeskuses


31. märtsil 2012 a. toimunud Linnade ja Valdade Üldkogu materjalid

Eesti Regionaalse ja Kohaliku Arengu Sihtasutus
Esilehekülg > Aktuaalset > Uudised > Arhiiv > Arhiiv 2006


Rahvaliidu ettepanek tekitab poliitikutes eriarvamusi
Print

TALLINN, 26. aprill, BNS - Enamik parlamendierakondi ei toeta Rahvaliidu ettepanekut muuta oluliselt Eesti praegust haldussüsteemi ja suurendada omavalitsuste ja maakondade rolli, ideed on valmis kaaluma Sotsiaaldemokraatlik Erakond ja Keskerakond.

Reformierakonna aseesimees Meelis Atonen ütles BNS-ile, et Reformierakond ei toeta niinimetatud pooleteisetasandilise omavalitsuskorralduse sisseviimist, kuna see ei tooks inimestele mingit kasu.

"Eesti on väike riik, kes peab otsima endale odavaid, kodanikele võimalikult lähedasi ja arusaadavaid juhtimismudeleid. Võib mõista poliitikute soovi Eestis üks juhtimistasand juurde teha, kuid jääb arusaamatuks, kus on selles kasu inimestele. Antud asjas see kasu puudub," lausus ta.

Atoneni hinnangul oli Rahvaliidu korraldatud foorum, kus ettapanek välja käidi, väga selge sisepoliitilise efektiga sügisel toimuvatele presidendivalimistele. Tema sõnul soovisid president Arnold Rüütel ja teda toetav Rahvaliit näidata, et nemad võtavad omavalitsusjuhtide muresid kõige tõsisemalt.

"Midagi uut ju välja ei pakutud, see on vana idee, mis on ühiskonnas pikka aega tiirelnud, aga et seda tehti sellisel ajahetkel, näitab väga selgelt, kuhu sihiti," märkis ta.

Res Publicasse kuuluva Urmas Reinsalu hinnangul oleks Rahvaliidu ettepaneku rakendamine tõenäoline probleemide allikas, mida ei saa toetada.

"Selle reaalne oht on võimalike konfliktsituatsioonide tekkimine maakondlikes omavalitsustes, kes võivad hakata vastanduma, mitte tasakaalustama keskvõimu ja kärpima esmatasandi omavalitsuste pädevust," ütles ta BNS-ile.

Reinsalu sõnul tuleks erinevate institutsioonide ja tasandite juurdeloomise asemel mõelda pigem sellele, kuidas oleks avaliku võimu korraldus kokkuhoidlikum.

Isamaaliidu esimees Tõnis Lukas kinnitas BNS-ile, et ka Isamaaliit toetab praegust, ühetasandilist omavalitsust, mis on kujunenud viimase enam kui 15 aasta jooksul traditsiooniks.

Lukase sõnul on Rahvaliidu katsed igapäevaelust võõrdunud ka seetõttu, et Eesti rahvaarvu kahanedes jääb vähemaks inimesi, kes seda süsteemi täitma hakkaksid, ning seetõttu ei ole uute tasandite moodustamine ajakohane. "Meie asi on tugevdada omavalitsusi sellisena, nagu nad on," ütles ta.

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimehe Ivari Padari hinnangul tuleks pooleteisetasandilise omavalitsuse ideed tõsiselt kaaluda, kuna teatud ülesannete korraldamine maavanema ja omavalitsusliidu tasandil vajab Eestis ühtset lähenemist.

"Vaieldamatult on oluline võtta ühine seisukoht mõnede funktsioonide kohta, mida on vaja koordineerida maakonna tasandil. Siis paraneb maakondades koolivõrgukorraldus, transpordikorraldus ja muu valdadeülene," märkis ta. Padar lisas, et sellest ettepanekust võib kujuneda riigikogu valimiste eel oluline teema.

Keskerakonna riigikogu fraktsiooni esimees Ain Seppik ütles BNS-ile, et tegemist on ideega, mida on Keskerakond teatud tingimustel toetaks.

Tema sõnul pooldas Keskerakonna volikogu 2003. aastal kahetasandilist kohalikku omavalitsust ja seda seisukohta toetab ka partei praegune programm. "Arutlusteema see kahtlemata on, küsimus on pigem detailides," märkis Seppik.

Rahvaliidu regionaalarengu ja omavalitsuspoliitika foorumil teisipäeval vastu võetud seisukohtades soovitakse praeguste maakondlike omavalitsusliitude baasil luua valitava maavanema juhtimisel tegutsev regionaalne omavalitsustasand, millele antakse seaduse alusel funktsioonid ja nende täitmiseks vajalik raha riigieelarvest.

Pärnus toimunud Rahvaliidu omavalitsuspoliitika foorumil osalesid umbes saja valla ja linna juhid, maavanemad, riigikogu Rahvaliidu fraktsiooni liikmed ning rahandus- ja regionaalminister.

Tallinna toimetus, +372 610 8810, sise@bns.ee

Baltic News Service

    


28.04.2006

 
 Struktuur Meedia Tagasiside | © Eesti Linnade Liit