Eesti Linnade ja Valdade Liit | Otsi | Sisukaart   
  Aktuaalset  | Seadusandlus  | Brüsseli esindus  | Välissuhted  | Andmebaasid  | Uurimused/käsiraamatud  | Linke
Aktuaalset
 
Uudised
  Arhiiv
    2018
    Arhiiv 2015
    Arhiiv 2014
    Arhiiv 2012
    Arhiiv 2011
    Arhiiv 2010
    Arhiiv 2009
    Arhiiv 2008
    Arhiiv 2007
    Arhiiv 2006
    Arhiiv 2005
    Arhiiv 2004
    Arhiiv 2003
  ELL-uudis (listi uudiskirjad)
  Brüsselist memod
Pressiteated
Omavalitsusliitude läbirääkimised
Seisukohad
Linnade ja Valdade Päevad
Konverentsid, seminarid
Liitu meilinglistiga
Huvitavaid fakte
KOV ja kliima
Kalender
 


LVP_2015_logo
Linnade ja Valdade Päevad 2018
14.-15. märts Original Sokos Hotel Viru konverentsikeskuses


31. märtsil 2012 a. toimunud Linnade ja Valdade Üldkogu materjalid

Eesti Regionaalse ja Kohaliku Arengu Sihtasutus
Esilehekülg > Aktuaalset > Uudised > Arhiiv > Arhiiv 2006


Tallinn tahab riigilt pealinna funktsioonide eest raha
Print

TALLINN, 1. märts, BNS - Tallinna linnavalitsus soovib seadusega sätestada pealinna staatusest tulenevad riiklikud funktsioonid ning nende täitmise ja rahastamise korra.

Linnavalitsus saatis kolmapäeval volikokku otsuse eelnõu ettepaneku tegemise kohta valitsusele muuta kohaliku omavalitsuse korralduse seadust ja riigieelarve seadust.

Tallinna abilinnapea Kalev Kallo sõnul sätestab haldusjaotuse seadus, et Eesti pealinn on Tallinn, kuid seni puudub seaduses regulatsioon, mida see tähendab Tallinna linna jaoks.

Kallo tõi kolmapäeval pressikonverentsil näiteks iseseisvuspäeva paraadi, mille ettevalmistamine läheb seoses liikluse ümberkorralduste ja Vabaduse väljaku parkla sulgemisega igal aastal maksma üle 100.000 krooni, ning kulud katab Tallinn oma eelarvest.

Lisaks asub Tallinnas palju riikliku tähtsusega hooneid ja objekte, näiteks raekoda, Raekoja plats, Vabaduse väljak, lauluväljak, Kadrioru park ja Metsakalmistu, mis on vajalikud pealinna esindusfunktsioonide täitmiseks ning mille heakord ja remont tuleb Tallinnal korraldada.

Kallo sõnul tuleks pealinna funktsioonide täitmiseks näha ette raha ka riigieelarvest ning selle korra täpsustamiseks peaksid Tallinna linn ja valitsus sõlmima lepingu.

Tallinna linnavalitsus soovib täiendada kohaliku omavalitsuse korralduse seadust paragrahviga, mis sätestab Tallinna staatuse riiklike kohustuste täitjana.

Lisaks soovib linnavalitsus linnavolikogule õigust delegeerida teatud küsimuste otsustamine linna ametiasutustele. Kallo tõi näiteks linna korterite üürile andmise, mille praegu peab otsustama linnavolikogu. Abilinnapea sõnul võiks selle küsimuse otsustamise õiguse anda linnaosavalitsustele või ametnikele.

Kallo meenutas, et Tallinn on üritanud korduvalt sätestada seadusega pealinna staatust, kuid see ei ole riigilt toetust leidnud.

"Tallinn on üritanud olümpiamängudega samas tsüklis oma staatust riiklikult reguleerida, kuid seni ei ole see õnnestunud," märkis Kallo.

Esimest korda tegi Tallinna linnavolikogu valitsusele ettepaneku võtta vastu pealinna seadus 1994. aasta veebruaris, kuid ettepanek ei leidnud toetust. 1998. aasta jaanuaris tegi volikogu ettepaneku töötada välja pealinna staatuse seadus, kuid ka seda ettepanekut ei toetatud. 2002. aasta oktoobris tegi volikogu ettepaneku muuta kohaliku omavalitsuse korralduse seadust ja vabariigi valitsuse seadust, mis oleks andnud Tallinnale maakonna õigused.

Tallinna toimetus, +372 610 8862, sise@bns.ee

Baltic News Service


02.03.2006

 
 Struktuur Meedia Tagasiside | © Eesti Linnade Liit