Eesti Linnade ja Valdade Liit | Otsi | Sisukaart   
  Aktuaalset  | Seadusandlus  | Brüsseli esindus  | Välissuhted  | Andmebaasid  | Uurimused/käsiraamatud  | Linke
Aktuaalset
 
Uudised
Pressiteated
  2018
  2017
  2015
  2014
  2013
  2012
  2011
  2010
  2009
  2008
  2007
  2006
  2005
  2004
  2003
  2002
  2001
  2000
  1999
  Regioonide Komitee
Omavalitsusliitude läbirääkimised
Seisukohad
Linnade ja Valdade Päevad
Konverentsid, seminarid
Liitu meilinglistiga
Huvitavaid fakte
KOV ja kliima
Kalender
 


LVP_2015_logo
Linnade ja Valdade Päevad 2018
14.-15. märts Original Sokos Hotel Viru konverentsikeskuses


31. märtsil 2012 a. toimunud Linnade ja Valdade Üldkogu materjalid

Eesti Regionaalse ja Kohaliku Arengu Sihtasutus
Esilehekülg > Aktuaalset > Pressiteated > 2005


ELL-i kommentaar seoses haridusminister Mailis Repsi avaldusega
Print

15.12.2005, ELL pressiteade (+BNS-i uudis) Tasuta koolilõuna on poliitiline lubadus, millel ei ole seaduslikku ega rahalist katet ja mille tagasilöögid langevad omavalitsustele, kes on sisuliselt asetatud sundseisu.

Linnade Liidu juhatuse koosolekutel ja läbirääkimistel valitsusega on korduvalt arutatud uuest aastast 1.-9. klassi õpilaste tasuta koolilõuna teemat ja tõdetud, et riigieelarvest piisavaid vahendeid ei ole tagatud.

Tegu on koalitsiooni poolt avalikkusele eksitavalt antud lubadusega, mis lõi ühiskonnas ootuse, nagu tulevast aastast tagataks tasuta koolilõuna kõigile põhikooli lastele kõikjal üle Eesti.

Valitsuse otsusega eraldati tulevaks aastaks ülesande täitmiseks 233 miljonit, mis toetab 10 krooniga koolitoidu tegelikku maksumust.

Valitsusega peetavate läbirääkimiste lõpp-protokollis fikseeriti eriarvamusena klausel, mis taotles õpilaste tasuta toitlustamise toetamiseks vahendite planeerimist arvestusega 15 krooni õpilase kohta koolipäeva arvestuses.

Tasuta koolitoitlustamine enamikes omavalitsustes on praeguste vahendite juures võimalik tänu omavalitsuste heale tahtele ja ka ühiskondlikule survele. Omavalitsusjuhtide hurjutamine siinkohal on ministri poolt asjakohatu ja demagoogiline, rõhudes oma avalduses argumendile, et kui kõik omavalitsused toetavad, siis peab ka Tartu toetama.

Valitsuse lubaduse täitmine on seega kohapealse otsustuse koht, kas katta ise ülejäänud pool või kehtestada ka lapsevanema osalustasu. Seadus lubab ka viimast.

Kui riik on eraldanud koolilõuna kulude katmiseks 10 krooni õpilase kohta koolipäeva arvestuses, ei saa ta ometi eeldada, et see on summa, mis katab koolilõuna kulude tegeliku maksumuse. Koolilõuna kulude täielik katmine kõikide laste osas on sõltuvalt omavalitsuse suurusest ja laste arvust erinev, küündides kuni kümnete miljonite täiendavate vahendite vajaduseni.

Kohalikud omavalitsused ei ole Jeesused, kes toidavad ühest katlast ära kogu rahva ja jääb veel ülegi. Kui poliitilised jõud soovivad anda tasuta lõunat kõigile lastele, tuleb seda teha ka kogu kulutuste katmisega, aga mitte peituse mängimisega ja inimeste eksitamisega.

Omavalitsused on omalt poolt alati toetanud neid lapsi, kelle kodused majanduslikud tingimused on kehvemad, seda teeb ka Tartu.

Uuest aastast nähakse ette 1.-9. klassi õpilaste koolilõuna kulude KATMISE TOETAMINE riigieelarvest sihtotstarbeliste eraldisena valla- ja linnaeelarvetele.

Kaidi Roots
ELL-i pressiesindaja
Väljavõte põhikooli- ja gümnaasiumiseadusest:

Paragrahv 321.

(1) 1.-4. klassi õpilaste ning võimaluse korral teiste
õpilaste, välja arvatud riigikoolide õpilaste, kelle toitlustuskulud
kaetakse riigieelarvest, koolilõuna kulude katmise toetamiseks nähakse
riigieelarves ette sihtotstarbelised eraldised valla- ja linnaeelarvetele.

(2) Käesoleva paragrahvi lõikes 1 nimetatud sihtotstarbeliste
eraldiste määramisel lähtutakse omavalitsusüksuse territooriumil asuvate
koolide, välja arvatud riigikoolide, mille toitlustuskulud kaetakse
riigieelarvest, 1.-4. klassi õpilaste arvust ja arvestuslikust koolilõuna
maksumusest ühe õpilase kohta, mille kehtestab Vabariigi Valitsus.

*


Tasuta koolilõunal pole rahalist katet

TALLINN, 15. detsember, BNS - Eesti Linnade Liit (ELL) avaldas neljapäeval kommentaari, milles väljendas hämmeldust haridus- ja teadusminister Mailis Repsi etteheidete üle Tartule tasuta koolitoiduga seoses ja kritiseeris valitsuskoalitsiooni käitumist kõnealuses küsimuses.

"Tasuta koolilõuna on poliitiline lubadus, millel ei ole seaduslikku ega rahalist katet ja mille tagasilöögid langevad omavalitsustele, kes on sisuliselt asetatud sundseisu," teatas ELL oma kommentaaris.

Liidu pressiesindaja sõnul on liidu juhatuse koosolekutel ja läbirääkimistel valitsusega korduvalt arutatud uuest aastast 1.-9. klassi õpilaste tasuta koolilõuna teemat ja tõdetud, et riigieelarvest piisavaid vahendeid ei ole tagatud.

"Tegu on koalitsiooni poolt avalikkusele eksitavalt antud lubadusega, mis lõi ühiskonnas ootuse, nagu tulevast aastast tagataks tasuta koolilõuna kõigile põhikooli lastele kõikjal üle Eesti," seisab kommentaaris.

ELL meenutas, et valitsuse otsusega eraldati tulevaks aastaks ülesande täitmiseks 233 miljonit, mis toetab kümne krooniga koolitoidu tegelikku maksumust.

"Valitsusega peetavate läbirääkimiste lõpp-protokollis fikseeriti eriarvamusena klausel, mis taotles õpilaste tasuta toitlustamise toetamiseks vahendite planeerimist arvestusega 15 krooni õpilase kohta koolipäeva arvestuses," lisas liit.

ELL-i teate kohaselt on tasuta koolitoitlustamine enamikus omavalitsustes praeguste vahendite juures võimalik tänu omavalitsuste heale tahtele ja ühiskondlikule survele.

"Omavalitsusjuhtide hurjutamine siinkohal on ministri poolt asjakohatu ja demagoogiline, rõhudes oma avalduses argumendile, et kui kõik omavalitsused toetavad, siis peab ka Tartu toetama," lisas liit.

ELL-i hinnangul tuleb kohapeal otsustada, kas valitsuse lubaduse täitmiseks katab omavalitsus ise ülejäänud poole või kehtestab lapsevanema osalustasu, sest seadus lubab ka viimast.

"Kui riik on eraldanud koolilõuna kulude katmiseks kümme krooni õpilase kohta koolipäeva arvestuses, ei saa ta ometi eeldada, et see on summa, mis katab koolilõuna kulude tegeliku maksumuse," teatas liit.

ELL lisas, et koolilõuna kulude täielik katmine kõikide laste osas on sõltuvalt omavalitsuse suurusest ja laste arvust erinev, küündides kuni kümnete miljonite lisakroonideni.

"Kohalikud omavalitsused ei ole Jeesused, kes toidavad ühest katlast ära kogu rahva ja jääb veel ülegi," teatas liit. "Kui poliitilised jõud soovivad anda tasuta lõunat kõigile lastele, tuleb seda teha ka kogu kulutuste katmisega, aga mitte peituse mängimisega ja inimeste eksitamisega."

ELL lisas, et omavalitsused on alati toetanud neid lapsi, kelle kodused majanduslikud tingimused on kehvemad, seda teeb ka Tartu.Liit meenutas ka, et uuest aastast nähakse ette 1.-9. klassi õpilaste koolilõuna kulude katmise toetamine riigieelarvest sihtotstarbeliste eraldistena valla- ja linnaeelarvetele.

Keskerakondlasest haridus- ja teadusminister Reps teatas neljapäeval, et peab Tartu linnavalitsuse poliitikat koolitoidu suhtes lubamatuks, sest vaatamata riigilt saadud eraldisele tahab linnavalitsus lapsevanematelt  toidu eest juurdemaksu.

"Tasuta koolitoidu ülesandega saavad hakkama nii suured kui väikesed, nii rikkad kui vaesed omavalitsused. Kahjuks aga mitte Tartu, kes peab end Eesti tähtsaimaks hariduskeskuseks," ütles Reps.

Tallinna toimetus, +372 610 8861, sise@bns.ee
Baltic News Service


 


19.12.2005

 
 Struktuur Meedia Tagasiside | © Eesti Linnade Liit