Eesti Linnade ja Valdade Liit | Otsi | Sisukaart   
  Aktuaalset  | Seadusandlus  | Brüsseli esindus  | Välissuhted  | Andmebaasid  | Uurimused/käsiraamatud  | Linke
Aktuaalset
 
Uudised
  Arhiiv
    2018
    Arhiiv 2015
    Arhiiv 2014
    Arhiiv 2012
    Arhiiv 2011
    Arhiiv 2010
    Arhiiv 2009
    Arhiiv 2008
    Arhiiv 2007
    Arhiiv 2006
    Arhiiv 2005
    Arhiiv 2004
    Arhiiv 2003
  ELL-uudis (listi uudiskirjad)
  Brüsselist memod
Pressiteated
Omavalitsusliitude läbirääkimised
Seisukohad
Linnade ja Valdade Päevad
Konverentsid, seminarid
Liitu meilinglistiga
Huvitavaid fakte
KOV ja kliima
Kalender
 


LVP_2015_logo
Linnade ja Valdade Päevad 2018
14.-15. märts Original Sokos Hotel Viru konverentsikeskuses


31. märtsil 2012 a. toimunud Linnade ja Valdade Üldkogu materjalid

Eesti Regionaalse ja Kohaliku Arengu Sihtasutus
Esilehekülg > Aktuaalset > Uudised > Arhiiv > Arhiiv 2005


Keskkonnatasud kallinevad uuest aastast
Print

TALLINN, 07. detsember, BNS - Riigikogu võttis kolmapäeval vastu keskkonnatasude seaduse, millega järgmisest aastast tõusevad keskkonnatasud ja muutub tasude jaotamise kord.

Keskkonnatasude kergitamise poolt hääletas 51 ja vastu 25 riigikogu liiget. Valitsus kiitis keskkonnatasude seaduse eelnõu heaks tänavu 8. septembril.

Seaduse eesmärgiks on koondada ühte terviklikku õigusakti seni eri seadustes ja nende rakendusaktides sätestatud keskkonnatasude rakendamise alused, nende arvutamise, maksmise ja laekunud raha kasutamise, kontrollimise ja aruandluse regulatsioonid. Samuti määrab seadus kindlaks keskkonnakasutuse tasulisuse ulatuse ja saastetasumäärad kuni aastani 2009.

Kui seni oli kaevandamisõiguse tasu määr fikseeritud maapõueseaduses, siis nüüd on keskkonnatasude seaduses sätestatud tasu alam- ja ülempiir ning otsuse tasu konkreetse suuruse osas teeb valitsus oma määrusega.

Näiteks on maapõueseaduses põlevkivi kaevandamisõiguse tasu määr fikseeritud tasemel seitse krooni tonni kohta. Uues seaduses on tasu alampiir kuus ja ülempiir 20 krooni tonni kohta.

Turba kaevandamisõiguse tasu oli seni praegu kuus krooni tonni kohta. Keskkonnatasude seaduses on turba puhul tasu alampiir üheksa ja ülempiir 20 krooni tonni kohta.

Liiva ja kruusa puhul on seaduses tasumäärade alam- ja ülempiirid vastavalt 3,4 ja 20 ning 4,0 ja 25 krooni kuupmeetri kohta. Praegu kehtiv liiva tasumäär on 10 krooni ja kruusal 12 krooni kuupmeetri kohta.

Samas on kõrgemargiliste maavarade kaevandamisõiguse tasumäärade tõus, mis oli algselt oli kavandatud 2006. aasta peale, jagatud nüüd ära 2006. ja 2007. aasta peale.

Seaduse vastu protestisid üleriigilised omavalitsusliidud, sest kui seni laekus kohaliku omavalitsuse eelarvetesse 70 protsenti tasust, siis seaduse kohaselt 50 protsenti. Seejuures näeb seadus ette enamikule maavaradele umbes kahekordse kaevandustasu tõusu.

Omavalitsuste hinnangul toob see kaasa omavalitsuste tulubaasi vähenemise, kuna maavarade kaevandamistasude oluline tõus sunnib ettevõtjaid tootmist koomale tõmbama ning samas väheneb ka omavalitsusele laekuv maksuosa.

Omavalitsusliidud protestisid ka saastetasu kolmekordistamise vastu alates järgmise aasta 1. jaanuarist. Kui seni oli saastetasu maksumuseks tavajäätmete osas 30 krooni tonn, siis seaduse kohaselt hakkab see olema uuest aastast 90 krooni tonn.


Tallinna toimetus, tel +372 610 88 75, majandus@bns.ee


Baltic News Service

Samal teemal: Uued saastetasu määrad tallinlast ei koorma


12.12.2005

Kommentaare: 0
Loe kommentaare ja lisa oma arvamus

 
 Struktuur Meedia Tagasiside | © Eesti Linnade Liit