Eesti Linnade ja Valdade Liit | Otsi | Sisukaart   
  Aktuaalset  | Seadusandlus  | Brüsseli esindus  | Välissuhted  | Andmebaasid  | Uurimused/käsiraamatud  | Linke
Aktuaalset
 
Uudised
  Arhiiv
    2018
    Arhiiv 2015
    Arhiiv 2014
    Arhiiv 2012
    Arhiiv 2011
    Arhiiv 2010
    Arhiiv 2009
    Arhiiv 2008
    Arhiiv 2007
    Arhiiv 2006
    Arhiiv 2005
    Arhiiv 2004
    Arhiiv 2003
  ELL-uudis (listi uudiskirjad)
  Brüsselist memod
Pressiteated
Omavalitsusliitude läbirääkimised
Seisukohad
Linnade ja Valdade Päevad
Konverentsid, seminarid
Liitu meilinglistiga
Huvitavaid fakte
KOV ja kliima
Kalender
 


LVP_2015_logo
Linnade ja Valdade Päevad 2018
14.-15. märts Original Sokos Hotel Viru konverentsikeskuses


31. märtsil 2012 a. toimunud Linnade ja Valdade Üldkogu materjalid

Eesti Regionaalse ja Kohaliku Arengu Sihtasutus
Esilehekülg > Aktuaalset > Uudised > Arhiiv > Arhiiv 2005


Foorum “Sotsiaalne turvalisus – omavalitsuse ja riigi koostöö või vastasseis”

5. oktoober 2005, BNS Newswire.  Täna kell 11.00 Tallinna Tehnikakõrgkoolis algaval foorumil “Sotsiaalne turvalisus – omavalitsuse ja riigi koostöö või vastasseis” vastavad erakondade esindajad ühiskondliku leppe maakondlikel ümarlaudadel tõstatatud küsimustele. Neile oponeerivad ja pakuvad erinevaid lahendusi oma valdkonna
spetsialistid.

Eesti maakondades rahva arvamusi kuulates on ikka ja jälle jäänud kõlama, et paljude sotsiaal-, haridus- ja maaeluprobleemide põhjuseks on nõrk regionaalpoliitika. Riigi ja kohalike omavalitsuste ülesanded, kohustused ja vastutus pole selgelt määratletud, mitmeteks tegevusteks pole omavalitsustel ressursse.

„Eesti Vabariigi Põhiseaduse paragrahv 154 ütleb, et kõiki kohaliku elu küsimusi otsustavad ja korraldavad kohalikud omavalitsused, kes tegutsevad seaduste alusel iseseisvalt.

Foorumil algatamegi mõttevahetuse, kas omavalitsustel on ikka kõik võimalused kohaliku elu korraldamiseks ning kas mitte hoopis riigipoolne tulubaas ei asenda iseseisvat tegutsemist. Mõnedes küsimustes pole omavalitsustel kaasotsustamise õigust, näiteks avalik-õigusliku Haigekassa ja eraettevõtetest haiglate suhete kõrval ei ole omavalitsustele mingit rolli jäetud.

Saame teada, millised on erakondade ja ekspertide seisukohad neis asjus ning alused
kokkuleppeks“ selgitas Ühiskondliku Leppe Sihtasutuse juhataja Andra Veidemann.

Ühiskondliku Leppe Foorumi kaasesimees ja haridustoimkonna esimees Peeter Kreitzberg näeb haridusvaldkonnas selget lahendust: „Hariduskorralduses väheneksid oluliselt tasakaaluhäireid, kui kehtestada kahetasandiline omavalitsussüsteem ning gümnaasiumi- ja kutseharidus viia omavalitsusliku maakonna hallata.“

Foorumi avab Andra Veidemann, päeva juhivad Ühiskondliku Leppe Sihtasutuse tegevjuht Agu Laius ja Pärnu Postimehe ajakirjanik Kalev Vilgats. Avaettekandes räägib regionaalminister Jaan Õunapuu suundumustest regionaalpoliitika ja kohalike omavalitsuste valdkonnas.

Probleemidest sotsiaalse turvalisuse tagamisel annavad ülevaate Ühiskondliku Leppe Foorumi toimkonnad - Peeter Kreitzberg (haridustoimkond), Ants Käärma (maaelu töötoimkond) ja Peeter Mardna (rahvatervise töötoimkond) ning ministeeriumid –
sotsiaalminister Jaak Aab ja põllumajandusministri nõunik Maido Pajo.

Erakondade diskussioonis osalevad Helmut Hallemaa (Eesti Keskerakond), Tõnis Kõiv (Eesti Reformierakond), Eiki Nestor (Sotsiaaldemokraatlik Erakond), Marko Pomerants (Res Publica), Jaan Pöör (Eestimaa Rahvaliit) ja Tiit Sinissaar (erakond Isamaaliit).

Võimalikke edasisi arenguid analüüsivad eksperdid Estonian Business School’i professor Arno Allmann, Tallinna Tehnikaülikooli professor Sulev Mäeltsemees ja Tartu Ülikooli professor Kalle Merusk.

Ühiskondliku leppe mõte on vahendada eri ühiskonnagruppide dialoogi, leida ühised väärtused ja kokkupuutepunktid eriarvamuste vahel ning pakkuda lahendusi tekkinud probleemidele.


Ühiskondliku Leppe SA


05/10/05

Kommentaare: 0
Loe kommentaare ja lisa oma arvamus

 
 Struktuur Meedia Tagasiside | © Eesti Linnade Liit