Eesti Linnade ja Valdade Liit | Otsi | Sisukaart   
  Aktuaalset  | Seadusandlus  | Brüsseli esindus  | Välissuhted  | Andmebaasid  | Uurimused/käsiraamatud  | Linke
Aktuaalset
 
Uudised
  Arhiiv
    2018
    Arhiiv 2015
    Arhiiv 2014
    Arhiiv 2012
    Arhiiv 2011
    Arhiiv 2010
    Arhiiv 2009
    Arhiiv 2008
    Arhiiv 2007
    Arhiiv 2006
    Arhiiv 2005
    Arhiiv 2004
    Arhiiv 2003
  ELL-uudis (listi uudiskirjad)
  Brüsselist memod
Pressiteated
Omavalitsusliitude läbirääkimised
Seisukohad
Linnade ja Valdade Päevad
Konverentsid, seminarid
Liitu meilinglistiga
Huvitavaid fakte
KOV ja kliima
Kalender
 


LVP_2015_logo
Linnade ja Valdade Päevad 2018
14.-15. märts Original Sokos Hotel Viru konverentsikeskuses


31. märtsil 2012 a. toimunud Linnade ja Valdade Üldkogu materjalid

Eesti Regionaalse ja Kohaliku Arengu Sihtasutus
Esilehekülg > Aktuaalset > Uudised > Arhiiv > Arhiiv 2005


Külad võivad saada oma vallast lahkumisel suurema vabaduse

TALLINN, 5. september, BNS - Küladel ja väikevaldadel võib peagi tekkida suurem vabadus omavalitsusest lahku lüüa, sest uus seaduseelnõu lubab elanikel selles küsimuses otse valitsuse poole pöörduda, kirjutab Eesti Päevaleht.

Näiteks Lääne-Virumaal Vihula vallas asuva Karepa küla inimesed tahaksid kuuluda hoopis samas maakonnas Haljala valda, kuid seni pole neil liitumine õnnestunud.

Karepa külavanem Jaan Känna ütles ajalehele, et Vihula on väga vaene vald ja neile jääb kaugeks ka keskusega suhtlemine, sest vallavalitsusse on 50 kilomeetrit. Kuigi Känna on kümne lähedalasuva küla elanikelt kogunud kokku 197 allkirja, on liitumine soiku jäänud.

Uue seaduseelnõu järgi avaneks aga nii Karepal kui ka mitmel teisel külal-vallal võimalus omavalitsusüksusest lahku lüüa ning mõne teise naabriga ühineda ka siis, kui kohalik omavalitsus ja ka maavanem vastu seisavad.

"Tingimus on muidugi, et üle 50 protsendi külaelanikest peab olema andnud allkirja," selgitas siseministeeriumi kohalike omavalitsuste osakonna nõunik Kaie Masing.

Seaduseelnõu järgi võib vald, kes ei leia toetust kohalikelt omavalitsustelt ja ka mitte maavanemalt, pöörduda otse siseministeeriumi poole ja edasi juba valitsusse.

"Kui siseministeerium või üks kohalikest omavalitsustest elanike soovi ei aktsepteeri, võib valitsus praeguse eelnõu järgi teha sundalgatamise," rääkis Masing. Kui otsus lahkulöömiseks aga valitsuse tasandil tehakse, tuleb ka kulud riigil kanda.

Kui omavalitsusüksuste liitumisel saab iga vald riigilt liitumistoetust 500 krooni iga vallas elava inimese kohta, siis justiitsminister Rein Langi sõnul peaks lahkulöömise kulud jääma kindlasti rangelt valla enda kanda.

"Jagunemise puhul ei näe ma küll mingit võimalust, et valitsus seda toetama peaks," sõnas Lang. "See on ikka valla elanike oma asi."

Siseministeerium saadab Eesti territooriumi haldusjaotuse muutmise seaduse selle nädala alguses kooskõlastusringile teistesse ministeeriumidesse.

Tallinna toimetus, +372 610 8861, sise@bns.ee


Baltic News Service


09/09/05

Kommentaare: 0
Loe kommentaare ja lisa oma arvamus

 
 Struktuur Meedia Tagasiside | © Eesti Linnade Liit