Eesti Linnade ja Valdade Liit | Otsi | Sisukaart   
  Aktuaalset  | Seadusandlus  | Brüsseli esindus  | Välissuhted  | Andmebaasid  | Uurimused/käsiraamatud  | Linke
Aktuaalset
 
Uudised
  Arhiiv
    2018
    Arhiiv 2015
    Arhiiv 2014
    Arhiiv 2012
    Arhiiv 2011
    Arhiiv 2010
    Arhiiv 2009
    Arhiiv 2008
    Arhiiv 2007
    Arhiiv 2006
    Arhiiv 2005
    Arhiiv 2004
    Arhiiv 2003
  ELL-uudis (listi uudiskirjad)
  Brüsselist memod
Pressiteated
Omavalitsusliitude läbirääkimised
Seisukohad
Linnade ja Valdade Päevad
Konverentsid, seminarid
Liitu meilinglistiga
Huvitavaid fakte
KOV ja kliima
Kalender
 


LVP_2015_logo
Linnade ja Valdade Päevad 2018
14.-15. märts Original Sokos Hotel Viru konverentsikeskuses


31. märtsil 2012 a. toimunud Linnade ja Valdade Üldkogu materjalid

Eesti Regionaalse ja Kohaliku Arengu Sihtasutus
Esilehekülg > Aktuaalset > Uudised > Arhiiv > Arhiiv 2005


Rüütel ei lubaks riigikogu liikmeid volikogudesse

TALLINN, 30. mai, BNS - President Arnold Rüütel jättis esmaspäeval välja kuulutamata seaduse, mis lubaks riigikogu liikmetel kuuluda samaaegselt ka kohaliku omavalitsuse volikogudesse.

Rüütli sõnul on seadusega uuesti kehtestatud võimalus vastuolus võimude lahususe ja tasakaalustatuse printsiibiga, teatas presidendi kantselei.

President märkis oma otsuses, et kohaliku omavalitsuse volikogusse kuuluv riigikogu liige asub antud ülesannete täitmisega seotud küsimuste otsustamise või korraldamisega teostama täidesaatvat riigivõimu, mis on vastuolus põhiseadusega.

Volikogu tegevus peab tema sõnul lähtuma kohaliku elu küsimuste otsustamisel eelkõige kohalikest oludest ja vajadustest, et volikogu liikmed saaksid otsuseid langetada sõltumatult riigi keskvõimust ning seada esikohale kohalikud huvid.

"Samale seisukohale jõudis ka riigikohus oma 19. aprilli otsuses, kus rõhutatakse, et kohalike huvide realiseerimine kohalikul tasemel, vajadusel ka vastuolus keskvõimu huvidega, on omavalitsuse autonoomia olemuslik sisu," lisas president.

Rüütli kinnitusel nõuab riigikogu või kohaliku volikogu liikme töö suurt pühendumist, mistõttu saab Eesti elu kõige paremini edeneda vaid siis, kui oluliste otsuste tegijad saavad nii kohalikul kui riigi tasandil teha oma tööd täie süvenemisega.

"Püüded tegutseda poliitiliselt aktiivselt mõlemal tasandil jäävad kahe tooli peal istumiseks ja sellisel moel tehtud töö liigselt killustatuks. Mõistan poliitikute soovi oma võimeid igakülgselt rakendada, kuid selline hõivatus võib viia kergelt valijatepoolse põhjendatud rahulolematuseni," lausus riigipea.

Rüütel märkis oma otsuses, et peab vajalikuks 12. mail vastu võetud seadust riigikogus uuesti arutada, selle üle otsustada ning viia see kooskõlla Eesti põhiseadusega.

Õiguskantsler Allar Jõks tunnustas presidendi otsust riigikogu töökorra seaduse muutmise seadus välja kuulutamata jätta ning avaldas lootust, et riigikogu arvestab presidendi poolt tagasi saadetud seaduse menetlemisel riigipea seisukohaga, teatas õiguskantsleri avalike suhete nõunik BNS-ile.

Vastasel juhul tuleb küsimus Jõksi hinnangul viia kindlasti riigikohtusse. "Sel juhul toimub sügisesteks kohalikeks valimisteks valmistumine ning kandidaatide ülesseadmine ebaselguse olukorras, kus ei ole teada, kas riigikogu liige saab kohalikku volikokku valituks osutudes volikogu liige olla või mitte," lisas õiguskantsler.

Tallinna toimetus, +372 610 8810, sise@bns.ee

Baltic News Service


31/05/05

Kommentaare: 0
Loe kommentaare ja lisa oma arvamus

 
 Struktuur Meedia Tagasiside | © Eesti Linnade Liit