Eesti Linnade ja Valdade Liit | Otsi | Sisukaart   
  Aktuaalset  | Seadusandlus  | Brüsseli esindus  | Välissuhted  | Andmebaasid  | Uurimused/käsiraamatud  | Linke
Aktuaalset
 
Uudised
  Arhiiv
    2018
    Arhiiv 2015
    Arhiiv 2014
    Arhiiv 2012
    Arhiiv 2011
    Arhiiv 2010
    Arhiiv 2009
    Arhiiv 2008
    Arhiiv 2007
    Arhiiv 2006
    Arhiiv 2005
    Arhiiv 2004
    Arhiiv 2003
  ELL-uudis (listi uudiskirjad)
  Brüsselist memod
Pressiteated
Omavalitsusliitude läbirääkimised
Seisukohad
Linnade ja Valdade Päevad
Konverentsid, seminarid
Liitu meilinglistiga
Huvitavaid fakte
KOV ja kliima
Kalender
 


LVP_2015_logo
Linnade ja Valdade Päevad 2018
14.-15. märts Original Sokos Hotel Viru konverentsikeskuses


31. märtsil 2012 a. toimunud Linnade ja Valdade Üldkogu materjalid

Eesti Regionaalse ja Kohaliku Arengu Sihtasutus
Esilehekülg > Aktuaalset > Uudised > Arhiiv > Arhiiv 2005


Riik hakkab seadusega omavalitsuste laenuindu piirama

TALLINN, 26. aprill, BNS - Rahandusministeerium valmistab ette eelnõu, mis ei luba omavalitsustel võtta sihtasutuste kaudu laenu, ilma et arvestaks neile lubatud maksimaalset laenukoormuse määra.

Rahandusministeerium soovib nii kaotada seadustes leiduva augu, mis seisneb selles, et omavalitsustele on küll ette antud maksimaalne laenupiir, kuid nad saavad seda ületada, võttes laenu endale kuuluva sihtasutuse või äriühingu nimel, kirjutab ajaleht Sakala.

Laene, mis paberil linna või valla kohustustena ei kajastuks, on osa omavalitsusi tahtnud võtta koolide remondi rahastamiseks, et mitte anda hooneid Riigi Kinnisvara haldusesse.
Rahandusministeeriumi kommunikatsiooniosakonna peaspetsialisti Maria Fedina sõnul kavatseb riik seadusi selles küsimuses kiiresti täpsustada.

"Ettevalmistamisel on seaduseelnõu, millega sätestatakse üheselt, et omavalitsuse võlakohustuste hulka arvatakse ka need võlad, mis on sihtasutustel ja äriühingutel, kes saavad üle poole oma tuludest omavalitsuste toetusena. Et seaduse vastuvõtmisega läheb aega, siis kaalume nõude kiiremaks kehtestamiseks varianti anda juba sel aastal välja määrus," rääkis Fedina.

Fedina sõnul taunib rahandusministeerium laenude peitmist sihtasutustesse ja äriühingutesse.

"Loomulikult on ka juhtumeid, kus selliste juriidiliste isikute kasutamine ei kanna kohustuste varjamise eesmärki. Paljudel juhtudel on aga põhjus siiski just see, et kui omavalitsus võtaks ise laenu, siis ületaks ta seadusega sätestatud maksimaalse kohustuste määra," lausus Fedina.

Omavalitsusele maksimaalselt lubatud laenukoormus on 60 protsenti eelarveaasta tuludest.

Viljandi linn valmistab praegu ette koolide haldamiseks iseseisva juriidilise isiku asutamist ning remonditööde rahastamise allikana on muu hulgas kõne all olnud laen.

"Sihtasutuse loomist kavandatav seadusemuudatus ei mõjuta, sest selle ainuke ja peamine eesmärk pole laenuvõtmine," ütles linnapea Malle Vahtra. "Pealegi saab linn igal juhul laenu võtta umbes 50 miljonit, enne kui piir ette jõuab."

Riigi Kinnisvara pakkumise kõrval vaeb gümnaasiumi laenuga remontimise plusse ja miinuseid näiteks Karksi vald. Juba varem on osa gümnaasiumi võimla lõpetamiseks võetud laenust oma äriühingu nimele vormistanud Suure-Jaani linn.

Baltic News Service

02/05/05

Kommentaare: 0
Loe kommentaare ja lisa oma arvamus

 
 Struktuur Meedia Tagasiside | © Eesti Linnade Liit