Eesti Linnade ja Valdade Liit | Otsi | Sisukaart   
  Aktuaalset  | Seadusandlus  | Brüsseli esindus  | Välissuhted  | Andmebaasid  | Uurimused/käsiraamatud  | Linke
Aktuaalset
 
Uudised
Pressiteated
  2018
  2017
  2015
  2014
  2013
  2012
  2011
  2010
  2009
  2008
  2007
  2006
  2005
  2004
  2003
  2002
  2001
  2000
  1999
  Regioonide Komitee
Omavalitsusliitude läbirääkimised
Seisukohad
Linnade ja Valdade Päevad
Konverentsid, seminarid
Liitu meilinglistiga
Huvitavaid fakte
KOV ja kliima
Kalender
 


LVP_2015_logo
Linnade ja Valdade Päevad 2018
14.-15. märts Original Sokos Hotel Viru konverentsikeskuses


31. märtsil 2012 a. toimunud Linnade ja Valdade Üldkogu materjalid

Eesti Regionaalse ja Kohaliku Arengu Sihtasutus
Esilehekülg > Aktuaalset > Pressiteated > 2005


Linnade liit nõuab riigikontrolli eelnõu peatamist

TALLINN, 12. aprill, BNS - Eesti Linnade Liit saatis riigikogu põhiseaduskomisjonile ja fraktsioonidele kirja, milles soovis peatada selle eelnõu menetlemine, mis laiendab riigikontrolli õigusi omavalitsuste kontrollimisel.

Liidu keskerakondlasest asedirektori Jüri Võigemasti allkirjaga läkituses põhjendatakse ettepanekut asjaoluga, et eelnõu pole kooskõlas põhiseadusega ja riivab omavalitsuse kui institutsiooni põhiseaduslikku garantiid.

Selle garantii mõte on liidu hinnangul tagada omavalitsuse õigus lahendada kohaliku elu küsimusi ilma riigi sekkumiseta otsustamisse.

Liit meenutas ka, et mõiste "riigi vara" ei hõlma munitsipaalvara.

Läkituse kohaselt ei lahenda riigikontrolli õiguste mehaaniline laiendamine omavalitsustele probleemi ning omavalitsuste süsteemse kontrollimehhanismi asemel luuakse võimalus poliitiliselt ohtliku instrumendi tekkeks.

Liidu kinnitusel näitab lihtne arvestus, et riigikontroll hakkaks korraldama vaid valikulisi üksikkontrolle. Seadusemuudatuse vastuvõtmisega lisanduks riigikontrolli kontrollialasse praegusele umbes 600 riigiasutusele veel 241 omavalitsusüksust rohkem kui 3000 asutusega.

Riigikontrolli senise tegevuse mahu juures võimaldaks plaanitud ametnike kasv liidu arvutustel tagada kontrolli maksimaalselt 10-20 omavalitsusüksuse üle aastas.

"Nii vähese kontrolli alusel ei saa teha üldistusi kohaliku omavalitsuse tegevuse kohta ega anda riigikogule kindlustunnet, et avaliku sektori vahendeid kasutatakse seaduspäraselt," seisab kirjas.

Liidu hinnangul näitab see, et sisuliselt muutub vähe ning kontrollimisest ei tõuse tulu ei riigile ega kohalikule omavalitsusele.

"Kui tõesti riigikontroll kontrolliks kohalikke omavalitsusi samal tasemel mis riigiasutusi, siis tuleks riigikontrolli personali suurendada viis korda ja 80 asemel peaks olema ametnikke 400," kinnitas liit.

Oma ettepanekutena pakkus liit välja, et omavalitsuste tegevuse kontrollimehhanismid, mida praegu on kaheksa, tuleb üle vaadata terviklikult, võimalusi kaaludes ja võrreldes ning vastavalt tulemustele neid mehhanisme täiustada ja muuta.

"Nii nagu justiitsministeeriumi juures tegi põhjalikku tööd asjatundjate komisjon kohaliku omavalitsuse üksuste liitude seaduse väljatöötamisel, tuleks siseministeeriumi juurde moodustada asjatundjate komisjon kohaliku omavalitsuse kontrollimehhanismi kaasajastamise ettepanekute väljatöötamiseks," soovitas liit.

Varem on eelnõu kritiseerinud ka mitu maakondlikku omavalitsusliitu.

Res Publicasse kuuluv endine justiitsminister Ken-Marti Vaher ütles BNS-ile, et ilmselt ei ole linnade liit valitsuses heaks kiidetud eelnõu põhjalikult läbi lugenud.

"Selle kohaselt saaks riigikontroll pädevuse auditeerida omavalitsuse rahakasutuse õiguspärasust, mitte aga otstarbekust," nentis Vaher. "Seega ei tekiks mingisugust võimalust hakata mõjutama omavalitsuse otsuseid."

Endise ministri sõnul valitseb omavalitsustes praegu absurdne olukord, kus kohaliku omavalitsuse juhtkond sisuliselt kontrollib iseenda tegevust.

"Läbipaistvuse tagamiseks on hädavajalik välise audiitori kaasamine. Jutud poliitilisest sekkumisest on aga pehmelt öeldes kohatud, sest riigikontrolli iseseisvus on kirja pandud põhiseaduses," ütles ta. "Sama hästi võiks väita, et läbipaistvus ja avalikustamine riivavad riigi sõltumatust."


Tallinna toimetus, +372 610 8861, sise@bns.ee

Baltic News Service

Loe lisaks: 11.04.05 kiri + teised pöördumised


13/04/05

 
 Struktuur Meedia Tagasiside | © Eesti Linnade Liit