Eesti Linnade ja Valdade Liit | Otsi | Sisukaart   
  Aktuaalset  | Seadusandlus  | Brüsseli esindus  | Välissuhted  | Andmebaasid  | Uurimused/käsiraamatud  | Linke
Aktuaalset
 
Uudised
  Arhiiv
    2018
    Arhiiv 2015
    Arhiiv 2014
    Arhiiv 2012
    Arhiiv 2011
    Arhiiv 2010
    Arhiiv 2009
    Arhiiv 2008
    Arhiiv 2007
    Arhiiv 2006
    Arhiiv 2005
    Arhiiv 2004
    Arhiiv 2003
  ELL-uudis (listi uudiskirjad)
  Brüsselist memod
Pressiteated
Omavalitsusliitude läbirääkimised
Seisukohad
Linnade ja Valdade Päevad
Konverentsid, seminarid
Liitu meilinglistiga
Huvitavaid fakte
KOV ja kliima
Kalender
 


LVP_2015_logo
Linnade ja Valdade Päevad 2018
14.-15. märts Original Sokos Hotel Viru konverentsikeskuses


31. märtsil 2012 a. toimunud Linnade ja Valdade Üldkogu materjalid

Eesti Regionaalse ja Kohaliku Arengu Sihtasutus
Esilehekülg > Aktuaalset > Uudised > Arhiiv > Arhiiv 2005


Riigikogu asub arutama riigikontrolli pädevuse laiendamist

TALLINN, 10. aprill, BNS - Riigikogus tuleb järgmisel nädalal esimesele lugemisele kaks samasisulist eelnõu, mis annaksid riigikontrollile õiguse teostada kohalike omavalitsuste üle majanduslikku kontrolli.

Parlamendi põhiseaduskomisjoni keskerakondlasest aseesimehe Evelyn Sepa sõnul teeb komisjon riigikogule ettepaneku eelnõude esimene lugemine kolmapäeval lõpetada ning eelnõud seejärel liita.

Samas väljendas ta kahetsust, et tasakaalukas debatt riigikontrolli pädevuse laiendamise üle pole praeguses poliitilises olukorras võimalik. "Kahjuks on mõõdikuskandaal koos valitsuse kukkumisega avalikkuse meeled kuumaks kütnud," ütles Sepp BNS-ile.

Seaduse vastuvõtmisel saaks riigikontroll tema hinnangul ülesande, mis sarnaneb audiitori rollile eraettevõttes. "Riigikontrolli panus saab omavalitsusi pigem aidata kui ahistada. Tegemist ei ole järelevalvega, mida teostab maavanem, samuti ei dubleeri kavandatav muudatus õiguskantsleri pädevust ega ole ka politseiline uurimine," kinnitas ta.

Peaministrikandidaat, Reformierakonna esimees Andrus Ansip väljendas kahetsust, et mitte kuigi efektiivsest ja riigi vahendite kasutamise seisukohalt väheotstarbekast kontrollimeetodist on tehtud suur poliitiline küsimus.

Ansip ütles BNS-ile, et riigikontrollile võib sellise õiguse anda, kuid tulemuslikum oleks kehtestada praegugi kohalike omavalitsuste majandustegevuse aruandeid auditeerivatele välisaudiitoritele kontrollistandardid ning rahastada nende kontrolli riigieelarvest.

"Sellisel juhul teostatakse kontrolli kogu kohaliku omavalitsuse majandustegevuse üle ja välisaudiitor saab anda hinnangu nii vahendite kasutamise õiguspärasuse kui ka otstarbekuse üle. Riigikontroll otstarbekuse hinnangut anda ei saa," märkis Ansip.

Eelnõude järgi laieneksid riigikontrolli majanduskontrolli õigused omavalitsuste üle sellest sõltumata, kas tegu on riigi või munitsipaalvaraga. Munitsipaalvara osas piiravad eelnõud kontrolli ulatust õiguspärasuse kontrolliga, mis tagab justiitsministeeriumi hinnangul kooskõla põhiseaduses sätestatud omavalitsuse autonoomia põhimõttega.

Ka lisas Sepp, et kuna tegu on vaid majandustegevuse auditeerimisega seadustele vastavuse osas, ei lähe see omavalitsuste autonoomia põhimõtte ega ka Euroopa omavalitsushartas sätestatuga vastuollu.

Justiitsministeeriumi hinnangul tugevdab riigikontrolli pädevuse laiendamine kontrolli avaliku sektori käsutuses oleva vara otstarbeka kasutamise üle ja aitab vähendada korruptsiooniohtu.

Riigikontroll auditeeriks tulenevalt riskihinnangutest kohalikke omavalitsusüksusi, mis eeldab auditeerimisega kaasneva töökoormuse tõusu tõttu vähemalt 20-25 täiendava töökoha loomist riigikontrolli. See läheks maksma umbes seitse miljonit krooni aastas.

Isamaaliit algatas eelnõu märtsi keskel, teise riigikontrollile omavalitsuste kontrollimise pädevuse andmist taotleva eelnõu esitas valitsus riigikogu menetlusse esmaspäeval. Mõlemad eelnõud on ametist lahkuv valitsus heaks kiitnud.

Seadus peaks jõustuma järgmise aasta 1. jaanuaril.

Tallinna toimetus, +372 610 8810, sise@bns.ee

Baltic News Service

 

 


11/04/05

 
 Struktuur Meedia Tagasiside | © Eesti Linnade Liit