Eesti Linnade ja Valdade Liit | Otsi | Sisukaart   
  Aktuaalset  | Seadusandlus  | Brüsseli esindus  | Välissuhted  | Andmebaasid  | Uurimused/käsiraamatud  | Linke
Aktuaalset
 
Uudised
  Arhiiv
    2018
    Arhiiv 2015
    Arhiiv 2014
    Arhiiv 2012
    Arhiiv 2011
    Arhiiv 2010
    Arhiiv 2009
    Arhiiv 2008
    Arhiiv 2007
    Arhiiv 2006
    Arhiiv 2005
    Arhiiv 2004
    Arhiiv 2003
  ELL-uudis (listi uudiskirjad)
  Brüsselist memod
Pressiteated
Omavalitsusliitude läbirääkimised
Seisukohad
Linnade ja Valdade Päevad
Konverentsid, seminarid
Liitu meilinglistiga
Huvitavaid fakte
KOV ja kliima
Kalender
 


LVP_2015_logo
Linnade ja Valdade Päevad 2018
14.-15. märts Original Sokos Hotel Viru konverentsikeskuses


31. märtsil 2012 a. toimunud Linnade ja Valdade Üldkogu materjalid

Eesti Regionaalse ja Kohaliku Arengu Sihtasutus




Esilehekülg > Aktuaalset > Uudised > Arhiiv > Arhiiv 2005


Jõks toetab riigikontrolli saatmist omavalitsustesse

TALLINN, 16. veebruar, BNS - Õiguskantsler Allar Jõks on seisukohal, et kohalike omavalitsuste kontrollimise andmine riigikontrollile on põhiseadusega kooskõlas.

"Leian, et riigikontrolli pädevuse laiendamine kohalike omavalitsuste avalike vahendite kasutamise üle on sobiv, vajalik ja mõõdukas vahend eelkõige korruptsiooniohu vähendamiseks," teatas Jõks.

Õiguskantsler kujundas oma seisukoha, andes justiitsminister Ken-Marti Vaherile hinnangu seadusemuudatusele, millega suurendatakse riigikontrolli õigusi kohalike omavalitsuste kontrollimisel. Jõks märkis, et munitsipaalvara osas piiratakse kontrolli ulatust siiski üksnes õiguspärasuse kontrolliga, tagamaks kooskõla põhiseadusest tuleneva kohaliku omavalitsuse iseseisvuse garantiiga.

"Põhiseaduslik nõue on maksumaksja raha poliitiliselt sõltumatu ja kompetentne kontroll," ütles õiguskantsler. Jõks tõdes, et 240 omavalitsusega Eestis ei jätku kohalike volikogude revisjonikomisjonidesse ilmselgelt pädeva kontrolli kompetentsi, ja lisas, et täitevvõimu sisekontrolli ja volikogu revisjonikomisjoni näol on tegu suuremal või vähemal määral poliitiliselt sõltuva kontrolliorganiga.

"Kas keegi võib tuua mõne näite, kus sisekontrolli või revisjonikomisjoni poolt on avastatud olulisi ning suuri rikkumisi? Kus olid Tallinna sisekontrolliameti või volikogu revisjonikomisjoni silmad, kui müüdi Tallinna diagnostikakeskust? Või millega tegeles Viimsi valla revisjonikomisjon avalikkuse tähelepanu pälvinud vaieldavate maamüügitehingute ajal?" püstitas õiguskantsler küsimusi.

Jõks viitas, et põhiseadus annab kohalikule omavalitsusele õiguse lahendada kohaliku elu küsimusi iseseisvalt ja ilma riigi sekkumiseta. Ta tunnistas, et riigikontrolli seaduse muudatustega riigikontrollile antud kontrolliulatuse laiendamine ka kohalikele omavalitsustele kujutab endast kohaliku omavalitsuse iseseisvusõiguse riivet.

"Siin tuleb kaaluda kahte õigusväärtust, kus ühel pool on kohaliku omavalitsuse iseseisvusgarantii ja teisel pool piisav kontroll maksumaksja raha kulutamise üle," selgitas Jõks.

Kohalik omavalitsus on tema sõnul osa avalikust võimust, milles ei saa olla kontrollivaba ruumi. Jõks teatas, et omavalitsuse eesmärk on inimest paremini teenida ja kohalikus ühiskonnas korda hoida, suurendades samas demokraatiat.

"Nende eesmärkide saavutamisel on kohalik omavalitsus seotud põhiseadusest tuleneva nõudega tegutseda seaduse alusel ning see peab olema avalikkuse poolt kontrollitav. Kohaliku omavalitsuse iseseisvuse garantii ei tähenda kindlasti kontrollimatust," rõhutas õiguskantsler.

Õiguskantsler teatas, et kuna riigikontrolli põhiseaduslikuks funktsiooniks on saada jälile ja avalikustada igat liiki avaliku raha väärkasutamine, siis on mõistlik ära kasutada riigikontrolli kui sõltumatu, toimiva ja usaldusväärse organi positiivseid võimalusi ka kohaliku omavalitsuse üksuste üle kontrolli teostamisel.

"Olen seisukohal, et demokraatlikul riigil on kohustus garanteerida kohaliku omavalitsuse raha efektiivne kasutamine. Riigikontrolli kontrollipädevuse laiendamine on proportsionaalne abinõu, sest põhiseadus kohustab sätestama avaliku võimu institutsioonide üle vajalikud kontrollimehhanismid õiguspärasuse tagamiseks," kirjutas Jõks oma hinnangus seadusemuudatusele.

Tallinna toimetus, +372 610 8849, sise@bns.ee

Baltic News Service


 
 Struktuur Meedia Tagasiside | © Eesti Linnade Liit