Eesti Linnade ja Valdade Liit | Otsi | Sisukaart   
  Aktuaalset  | Seadusandlus  | Brüsseli esindus  | Välissuhted  | Andmebaasid  | Uurimused/käsiraamatud  | Linke
Aktuaalset
 
Uudised
  Arhiiv
    2018
    Arhiiv 2015
    Arhiiv 2014
    Arhiiv 2012
    Arhiiv 2011
    Arhiiv 2010
    Arhiiv 2009
    Arhiiv 2008
    Arhiiv 2007
    Arhiiv 2006
    Arhiiv 2005
    Arhiiv 2004
    Arhiiv 2003
  ELL-uudis (listi uudiskirjad)
  Brüsselist memod
Pressiteated
Omavalitsusliitude läbirääkimised
Seisukohad
Linnade ja Valdade Päevad
Konverentsid, seminarid
Liitu meilinglistiga
Huvitavaid fakte
KOV ja kliima
Kalender
 


LVP_2015_logo
Linnade ja Valdade Päevad 2018
14.-15. märts Original Sokos Hotel Viru konverentsikeskuses


31. märtsil 2012 a. toimunud Linnade ja Valdade Üldkogu materjalid

Eesti Regionaalse ja Kohaliku Arengu Sihtasutus
Esilehekülg > Aktuaalset > Uudised > Arhiiv > Arhiiv 2005


Põhiseaduskomisjon ei toeta kohalikke valimisliite

TALLINN, 15. veebruar, BNS - Riigikogu põhiseaduskomisjon ei toeta kodanike valimisliitude moodustamist kohalike omavalitsuste volikogude valimisel.
Põhiseaduskomisjon on seisukohal, et kodanike liitudel puuduks mandaat kõikide kohaliku elu küsimuste otsustamiseks, teatas riigikogu pressitalitus.

Komisjon märkis riigikohtule saadetavas arvamusavalduses, et valimisliitude lubamise põhjenduseks ei saa olla väide, mille kohaselt tuleb erakonda mittekuuluvatele inimestele luua teiste poliitikas osalejatega võrdsed võimalused. Erakond on põhiseaduses ette nähtud oluline demokraatia element ja valimisliit pole erakonna sisuline alternatiiv.

Komisjon leidis, et üksikprobleemi lahendamiseks moodustatud ühendused peavad saama poliitikas osaleda nii erakondade kaudu kui ka osalusdemokraatia reeglite alusel poliitikakujundamisse kaasamise teel.

Parlamendikomisjon kujundas oma arvamuse õiguskantsler Allar Jõksi riigikohtule esitatud taotluse põhjal. Jõksi hinnangul on valimisliitude keelustamine demokraatia põhimõtte vastane ja vastuolus põhiseadusega.

Mullu detsembris ei toetanud riigikogu Jõksi ettepanekut tühistada praegune seadusesäte ja lubada valimisliitudel ka edaspidi osaleda kohalike omavalitsuste valimistel.

Õiguskantsler pidas vajalikuks sekkuda valimisliitude seadustamise küsimusse pärast seda, kui riigikogu hääletas 25. novembril menetlusest välja Isamaaliidu algatatud eelnõu valimisliitude lubamiseks kohalikel valimistel.

Vaidlus algas juba 2002. aastal, mil riigikohus tunnistas õiguskantsleri taotluse järel kohaliku omavalitsuse volikogu valimise seaduse põhiseadusvastaseks osas, mis ei võimaldanud kodanike valimisliitude osalemist kohaliku omavalitsuse volikogu valimistel.

Seejärel otsustas tollane riigikogu valimisliite 2002. aasta valimistel lubada, ent seadustas ühtlasi, et järgmistel valimistel 2005. aasta sügisel on valimisliidud keelatud.

Riigikohtu üldkogu arutab õiguskantsleri taotlust tühistada valimisliitude keeld 1. märtsil, otsus tuleb langetada hiljemalt 22. aprilliks.


Tallinna toimetus, +372 610 8810, sise@bns.ee


Baltic News Service


16/02/05

 
 Struktuur Meedia Tagasiside | © Eesti Linnade Liit