Eesti Linnade ja Valdade Liit | Otsi | Sisukaart   
  Aktuaalset  | Seadusandlus  | Brüsseli esindus  | Välissuhted  | Andmebaasid  | Uurimused/käsiraamatud  | Linke
Aktuaalset
 
Uudised
Pressiteated
  2018
  2017
  2015
  2014
  2013
  2012
  2011
  2010
  2009
  2008
  2007
  2006
  2005
  2004
  2003
  2002
  2001
  2000
  1999
  Regioonide Komitee
Omavalitsusliitude läbirääkimised
Seisukohad
Linnade ja Valdade Päevad
Konverentsid, seminarid
Liitu meilinglistiga
Huvitavaid fakte
KOV ja kliima
Kalender
 


LVP_2015_logo
Linnade ja Valdade Päevad 2018
14.-15. märts Original Sokos Hotel Viru konverentsikeskuses


31. märtsil 2012 a. toimunud Linnade ja Valdade Üldkogu materjalid

Eesti Regionaalse ja Kohaliku Arengu Sihtasutus
Esilehekülg > Aktuaalset > Pressiteated > 2005


Linnade Liit: maa peab kuuluma linnadele ja valdadele

27/01/05 ELL pressiteade + BNS. Linnade Liit alustab läbirääkimisi Riigikogu fraktsioonidega, et esitada Riigikogule maareformi käsitlevate seaduste muudatusettepanekud, mis arvestaksid maa omandi määramisel valdade ja linnade huvisid ning oleks kooskõlas omandireformi algse sisuga.

Eile õhtul toimus kohtumine Linnade Liidu juhtkonna, Tallinna linnapea Tõnis Paltsi ja linnasekretär Toomas Sepaga, kus peateemaks kujunesid linnade probleemid maaomandi küsimustes.

Kuna enamusel omavalitsustel on asjaajamisel riigi maa-ametiga olnud probleeme, leiti, et praeguse maareformi seaduse olemus ning selle rakendamise praktika on vastuolus Eesti arengu huvidega ning on muutunud selle oluliseks takistajaks. 

Olukorras, kus riigil on õigus kohalike omavalitsuste territooriumidel reformimata riigimaaga ilma kohaliku omavalitsuse nõusolekuta tehinguid teha, ei saa linnad ja vallad normaalselt tegutseda ega oma piirkonna ühtlast ja sihiteadlikku arengut planeerida. Igas tsiviliseeritud Euroopa riigis toimub arengu planeerimine läbi maakasutuse ja selle juhtimise, kuid Eestis ei saa kohalik omavalitsus planeerimiseks vajalikku maad munitsipaliseerida, kui riiklikud instantsid on otsustanud sellega oma äri ajada. Samas ei suuda riik omanikuna tagada talle kuuluvate maade heakorda ja sellega on sunnitud tegelema omavalitsus.

Linnajuhtide üksmeelne seisukoht on, et kogu reformimata maa peab olema kohaliku omavalitsuse haldusalas, sest ainult tervikpildi puhul saab omavalitsuse territooriumil mõistlikult planeerida piirkonna infrastruktuuri. Kogu ala hinnates tekib kohalikel omavalitsustel praktiline huvi arendada kõiki alasid ning piirkonda sobimatute "hammaste", "tühermaade" ja muude miljööväärtust vähendavate objektide tekkimine on välditav.

Linnapead kinnitasid, et näiteid, kus riik on oma ärihuvides sekkunud kohalikku maaplaneerimisse, on sadu. Enamikel suurematel linnadel on tuua juhtumeid, kus riik on keeldunud maa munitsipaliseerimisest ning hiljem ise sama maatüki ärina realiseerinud. Need ei ole olnud tehingud, mis on riigifunktsioonide täitmiseks olnud vajalikud, millise eelisõiguse annab keskvalitsusele seadus.

Palts: "Olen sel teemal Villu Reiljaniga vestelnud ning talle oma ettepanekuid tutvustanud, kuid kahjuks ei tunnista minister probleemi olemust. Reiljan väitis, et kohalike omavalitsuste juhid on saamatud ja ebausaldusväärsed sahkerdajad, kellele ei saa nii olulise asja, nagu maaküsimuste otsustamist usaldada. Ilmselgelt soovib riik kogu maa oma kontrolli all hoida."

Eriti kahetsusväärseks pidasid linnade juhid asjaolu, et riigi maa-amet on ette valmistanud maareformi muutmise seaduse eelnõu, mille osade sätetega küll lihtsustatakse maa munitsipaliseerimise protsessi, kuid teistega kavatsetakse kohalike omavalitsuste õigusi ja võimalusi maa kasutamisel veelgi piirata.

Palts: "Reiljani muudatusettepanekud suurendavad keskvõimu kontrolli kommunistliku maadekreedi vaimus ning üritavad jätta vallavanemad ja linnapead oma maadel ilma õigusteta proletaarlasteks."

Kohtumisel arutati ka Linnade Liidu tegevust 2005. aastal ning teisi jooksvaid küsimusi. Linnade Liit tänas Tallinna linnavalitsust jaanuaritormis kannatanud linnade nimel kiire tegutsemise ja toetamise eest.

Kaidi Roots
ELL-i pressiesindaja

*

Linnade Liit: maa peab kuuluma linnadele ja valdadele

TALLINN, 27. jaanuar, BNS - Eesti Linnade Liit soovib viia sisse maareformi käsitlevate seaduste muudatusettepanekud, mis arvestaksid maa omandi määramisel valdade ja linnade huvisid ning oleks kooskõlas omandireformi algse sisuga.

"Kuna enamusel omavalitsustel on asjaajamisel riigi maa-ametiga olnud probleeme, on praeguse maareformi seaduse olemus ning selle rakendamise praktika vastuolus Eesti arengu huvidega ning on muutunud selle oluliseks takistajaks," teatas linnade liit peale kolmapäeval toimunud kohtumist Tallinna linnapea Tõnis Paltsi ja linnasekretär Toomas Sepaga.

Liidu hinnangul ei saa olukorras, kus riigil on õigus kohalike omavalitsuste territooriumidel reformimata riigimaaga ilma kohaliku omavalitsuse nõusolekuta tehinguid teha, linnad ja vallad normaalselt tegutseda ega oma piirkonna ühtlast ja sihiteadlikku arengut planeerida.

"Igas tsiviliseeritud Euroopa riigis toimub arengu planeerimine läbi maakasutuse ja selle juhtimise, kuid Eestis ei saa kohalik omavalitsus planeerimiseks vajalikku maad munitsipaliseerida, kui riiklikud instantsid on otsustanud sellega oma äri ajada," selgitas linnade liit. "Samas ei suuda riik omanikuna tagada talle kuuluvate maade heakorda ja sellega on sunnitud tegelema omavalitsus.

Enamikel suurematel linnadel on tuua näiteks juhtumeid, kus riik on keeldunud maa munitsipaliseerimisest ning hiljem ise sama maatüki ärina realiseerinud. Need ei ole olnud tehingud, mis on riigifunktsioonide täitmiseks olnud vajalikud, lisas liit.

Eriti kahetsusväärseks peab liit asjaolu, et riigi maa-amet on ette valmistanud maareformi muutmise seaduse eelnõu, mille osade sätetega küll lihtsustatakse maa munitsipaliseerimise protsessi, kuid teistega kavatsetakse kohalike omavalitsuste õigusi ja võimalusi maa kasutamisel veelgi piirata.

Paltsu sõnul suurendavad seaduse muudatusettepanekud keskvõimu kontrolli kommunistliku maadekreedi vaimus ning üritavad jätta vallavanemad ja linnapead oma maadel ilma õigusteta proletaarlasteks.

Tallinna toimetus, tel +372 610 88 23, majandus@bns.ee

Baltic News Service


31/01/05

Kommentaare: 0
Loe kommentaare ja lisa oma arvamus

 
 Struktuur Meedia Tagasiside | © Eesti Linnade Liit