Eesti Linnade ja Valdade Liit | Otsi | Sisukaart   
  Aktuaalset  | Seadusandlus  | Brüsseli esindus  | Välissuhted  | Andmebaasid  | Uurimused/käsiraamatud  | Linke
Aktuaalset
 
Uudised
  Arhiiv
    2018
    Arhiiv 2015
    Arhiiv 2014
    Arhiiv 2012
    Arhiiv 2011
    Arhiiv 2010
    Arhiiv 2009
    Arhiiv 2008
    Arhiiv 2007
    Arhiiv 2006
    Arhiiv 2005
    Arhiiv 2004
    Arhiiv 2003
  ELL-uudis (listi uudiskirjad)
  Brüsselist memod
Pressiteated
Omavalitsusliitude läbirääkimised
Seisukohad
Linnade ja Valdade Päevad
Konverentsid, seminarid
Liitu meilinglistiga
Huvitavaid fakte
KOV ja kliima
Kalender
 


LVP_2015_logo
Linnade ja Valdade Päevad 2018
14.-15. märts Original Sokos Hotel Viru konverentsikeskuses


31. märtsil 2012 a. toimunud Linnade ja Valdade Üldkogu materjalid

Eesti Regionaalse ja Kohaliku Arengu Sihtasutus
Esilehekülg > Aktuaalset > Uudised > Arhiiv > Arhiiv 2004


Omavalitsustel miljard puudu

PS Pressiteate aluseks on ELL büroo eelarveläbirääkimiste tulemuste teavitusring Riigikogu fraktsioonidele. 14.10.2004, Keskfraktsiooni pressiteade. Omavalitsusliitude Koostöökogu kohtus Keskfraktsiooniga Eesti Linnade Liidu tegevdirektor Jaak Aab ja asedirektor Jüri Võigemast tutvustasid Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni liikmetele Omavalitsusliitude Koostöökogu ja valitsuse läbirääkimiste eelarvealast lõpp-protokolli, mis fikseerib mõlema poole seisukohad.

Kuigi valitsuskoalitsiooni esindajad nii Riigikogu majanduskomisjonis kui ka saalis rahvasaadikute ees kinnitavad, et omavalitsustega on kokku lepitud kõigis eelarvet puudutavates küsimustes, on Aab ja Võigemast vastupidisel arvamusel - lahkarvamusi on rohkem kui kindlaid kokkuleppeid.

"Lahkarvamused ministeeriumide esindajatega peetud läbirääkimistel on kujunenud ligi miljardi krooni suuruseks. Meie oleme nõudnud rohkem raha, et omavalitsused saaksid oma elanikke paremini teenindada ja pakkuda elamisväärsemat keskkonda, valitsus on eelarves meie mõned olulised nõudmised tähelepanuta jätnud," selgitas Aab.

Omavalitsused nägid haridus- ja kultuuritöötajate palkade ühtlustamiseks ette 324 miljonit krooni, eelarves on lubatud vaid 100 miljonit. "See tähendab, et käärid riigikoolide õpetajate palkade ja nende pedagoogide vahel, kes saavad töötasu kohalikust eelarvest, üha suurenevad," sõnas Aab.

Õpilaste koolitranspordi toetuseks nõudsid omavalitsuste esindajad  40 miljonit krooni, saadi ümmargune null. Samuti on peaaegu olematu valitsuse toetus nii üleriigilistele kui ka maakondlikele omavalitsusliitudele.

Täielikult ignoreerib valitsuskoalitsioon ka omavalitsuste kõige suuremat taotlust - poolt miljardit investeeringutoetusteks.

"On ammu teada, et omavalitsused elavad üle võimete. Neil ei jätku tulubaasis piisavalt raha isegi selleks, et maksta omafinantseeringut nende projektide rahastamiseks, mida toetab Euroopa Liit," märgib Aab.

Keskerakonna saadikud avaldasid imestust, et Omavalitsusliitude Koostöökogu seisukohast on eelarvealased kokkulepped alles läbirääkimisjärgus. Riigikogu majanduskomisjoni liikmete Helle Kalda ja Värner Lootsmanni sõnul on valitsuskoalitsioon rahvasaadikutele avalikult kinnitanud, et Omavalitsusliitude Koostöökogu on oma taotlused valitsusega kooskõlastanud.

Nii Võigemast kui Aab eitasid seda. Nende kinnitusel on allkirjastatud alles läbirääkimiste lõpp-protokoll, mis sisaldab mõlema poole seisukohti ja mis võivad olla ja ongi väga lahknevad."

Keskfraktsioon avaldas Omavalitsusliitude Koostöökogule tunnustust, et valitsusega läbirääkimistel on tehtud ära suur töö omavalitsuste seisukohtade kaitsmisel ja raskete vaidluste kaudu on jõutud lõpp-protokolli fikseerimiseni. Mõlemad pooled loodavad, et valuküsimused leiavad eelarve menetlemise käigus Riigikogu saalis lahenduse. Keskerakond lubas 2005. a eelarvesse teha vastavad muudatusettepanekud.


Urmi Reinde Riigikogu Eesti Keskerakonna fraktsiooni pressisekretär
Urmi.Reinde@riigikogu.ee

 


18/10/04

Kommentaare: 0
Loe kommentaare ja lisa oma arvamus

 
 Struktuur Meedia Tagasiside | © Eesti Linnade Liit