Eesti Linnade ja Valdade Liit | Otsi | Sisukaart   
  Aktuaalset  | Seadusandlus  | Brüsseli esindus  | Välissuhted  | Andmebaasid  | Uurimused/käsiraamatud  | Linke
Aktuaalset
 
Uudised
  Arhiiv
    2018
    Arhiiv 2015
    Arhiiv 2014
    Arhiiv 2012
    Arhiiv 2011
    Arhiiv 2010
    Arhiiv 2009
    Arhiiv 2008
    Arhiiv 2007
    Arhiiv 2006
    Arhiiv 2005
    Arhiiv 2004
    Arhiiv 2003
  ELL-uudis (listi uudiskirjad)
  Brüsselist memod
Pressiteated
Omavalitsusliitude läbirääkimised
Seisukohad
Linnade ja Valdade Päevad
Konverentsid, seminarid
Liitu meilinglistiga
Huvitavaid fakte
KOV ja kliima
Kalender
 


LVP_2015_logo
Linnade ja Valdade Päevad 2018
14.-15. märts Original Sokos Hotel Viru konverentsikeskuses


31. märtsil 2012 a. toimunud Linnade ja Valdade Üldkogu materjalid

Eesti Regionaalse ja Kohaliku Arengu Sihtasutus
Esilehekülg > Aktuaalset > Uudised > Arhiiv > Arhiiv 2004


Valitsuse ähvardus valdade raha vähendada on seadusvastane

TALLINN, 27. september, BNS - Valitsus ähvardab liitumisest keelduvaid omavalitsusi euroraha vähendamisega, mis mitme riigikogulase sõnul oleks vastuolus põhiseaduse ja Euroopa omavalitsuste hartaga.

Samas väidab opositsioon eesotsas isamaaliitlase Helir-Valdor Seederiga, et ühinemisest loobuvaid valdu-linnu pole võimalik raha vähendamisega karistada, kirjutas Postimees.

Tänavu suvel vastu võetud omavalitsuste ühinemise soodustamise seadus määrab, et kohalike investeeringute ning võimaluse korral ka euroraha eraldamise kavades arvestatakse esmajärjekorras ühinevaid omavalitsusüksusi.

Raha jagamisel kavatseb valitsus jätta tagaplaanile vallad ja linnad, kes kasutavad neile jäetud õigust mitte liituda. Ähvardus puudutab vaid ühinemispiirkondades paiknevaid valdu ja linnu.

Reformierakondlasest riigikogu liige, endine Võru maavanem Mait Klaassen avaldas üllatust. "Kui selline klausel on määrusesse kirjutatud, on see võrdse kohtlemise põhimõtte vastane ja seega põhiseaduse vastane, rääkimata Euroopa omavalitsuste hartast," hindas ta. "Ei saa panna klauslit - enne kui sa ei abiellu, mina sulle raha ei anna. See ei lähe mitte."

Võimuliidu parlamendipoliitikuna mõistab Klaassen enda sõnul hästi valitsuse soovi kiirendada omavalitsuste ühinemist, kuid tõdes samas: "Seda tehakse kavalamalt, näiteks omavalitsuste jätkusuutlikkuse tõestamise kaudu või omafinantseerimise nõude kaudu, mis on investeeringute eraldamise aluseks."

Kümme aastat Viljandi maavanema ametit pidanud riigikogulase Seederi hinnangul ei ole karistamissätet võimalik rakendada. Seeder nimetas plaanisolevat omavalitsuste liitumiskava ebaõnnestunud aktsiooniks, sest see karistab valdu-linnu, kes ettenähtult ei ühine.

Seeder leidis, et ühinemispiirkondade määramise asemel oleks seadus võinud anda lihtsalt kindluse, et riik katab liitumise kulud. "Kui ühinemine praegusel kujul toimub, ei lahenda see omavalitsuste halduskorralduslikke probleeme," leidis ta. Seederi hinnangul ühinemiskava pigem suurendab kui vähendab valdade väga erinevat suurust, teovõimet ja potentsiaali.

Järvamaa Albu vallavanem Kalju Kertsmik kinnitas, et omavalitsuste ühinemine peab toimuma loomuliku koostöö kaudu ning ettenähtud kujul Albu vald ühineda ei kavatse.

Seadusesätet, mis võib sel juhul investeeringute kraane kinni keerata, nimetas Kertsmik ebademokraatlikuks lähenemiseks. "Väike omavalitsus ei tähenda, et ta on nõrk," sõnas ta. "Julgen öelda, et Albu vald on haldussuutlik."

Vallavanema hinnangul on praegused ühinemispiirkonnad üsna juhuslikult ja kiiruga moodustatud, millega nõustus ka isamaaliitlane Seeder.

Rahvaliitlasest regionaalminister Jaan Õunapuu kinnitas, et ühinevaid omavalitsusi investeeringu- ja eurorahaga soosiv punkt on seaduses küll sees, kuid seda ei ole tark jäigalt võtta. Õunapuu tõi näiteks haridusinvesteeringud, mis arvestatakse pearaha sisse ning ei sõltu valdade-linnade ühinemisest kuidagi. Samas eitas Õunapuu väidet, et valitsus ei kavatsegi karistussätet rakendada.


Tallinna toimetus, +372 610 8810, sise@bns.ee

Baltic News Service


28/09/04

Kommentaare: 0
Loe kommentaare ja lisa oma arvamus

 
 Struktuur Meedia Tagasiside | © Eesti Linnade Liit