Eesti Linnade ja Valdade Liit | Otsi | Sisukaart   
  Aktuaalset  | Seadusandlus  | Brüsseli esindus  | Välissuhted  | Andmebaasid  | Uurimused/käsiraamatud  | Linke
Aktuaalset
 
Uudised
  Arhiiv
    2018
    Arhiiv 2015
    Arhiiv 2014
    Arhiiv 2012
    Arhiiv 2011
    Arhiiv 2010
    Arhiiv 2009
    Arhiiv 2008
    Arhiiv 2007
    Arhiiv 2006
    Arhiiv 2005
    Arhiiv 2004
    Arhiiv 2003
  ELL-uudis (listi uudiskirjad)
  Brüsselist memod
Pressiteated
Omavalitsusliitude läbirääkimised
Seisukohad
Linnade ja Valdade Päevad
Konverentsid, seminarid
Liitu meilinglistiga
Huvitavaid fakte
KOV ja kliima
Kalender
 


LVP_2015_logo
Linnade ja Valdade Päevad 2018
14.-15. märts Original Sokos Hotel Viru konverentsikeskuses


31. märtsil 2012 a. toimunud Linnade ja Valdade Üldkogu materjalid

Eesti Regionaalse ja Kohaliku Arengu Sihtasutus
Esilehekülg > Aktuaalset > Uudised > Arhiiv > Arhiiv 2004


Lasteasutuste pedagoogide palk jäi omavalitsuste otsustada

TALLINN, 21. september, BNS - Riigikogus langes teisipäeval esimesel lugemisel menetlusest välja opositsioonierakondade eelnõu, mis nägi ette riigi suurema osalemise koolieelsete lasteasutuste rahastamisel.Kultuurikomisjoni otsust lükata tagasi Keskerakonna, Isamaaliidu ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna algatatud eelnõu toetas 50 koalitsioonipoliitikut, vastu oli 30 opositsiooniparteide esindajat, erapooletuid ei olnud.

Opositsiooniparteide algatatud eelnõu nägi ette möödunud aasta novembrile eelnenud olukorra taastamist ja sätestas üheselt, et lähtudes lasteasutuse laste arvust, määratakse igal aastal riigieelarvest sihtotstarbeliste eraldistena toetus valla- või linnaeelarvetele munitsipaallasteasutuse pedagoogide töötasu ja sotsiaalmaksu katmiseks.

Novembris tehtud seadusemuudatuse aluseks oli valitsuse ministeeriumidevahelise komisjoni ja omavalitsusliitude koostöökogu delegatsiooni sõlmitud kokkulepe, mille kohaselt ei jää koolieelsete lasteasutuste pedagoogide palk riigieelarve kanda. Seega kaetakse personali töötasu ja sotsiaalmaks, lasteasutuse majandamis- ning õppevahendite kulud valla- või linnaeelarvest ja ka lapsevanemate poolt.

Vanemate osalustasu ei tohi praeguse seaduse kohaselt ületada 20 protsenti valitsuse kehtestatud alampalgast. Järgmisel aastal ulatub vanema osaluse maksimummäär opositsiooni arvutuste järgi seega 590 kroonini.

Opositsiooniparteid peavad seda aga liiga kõrgeks ja soovisid oma eelnõuga sätestada, et vanemate kaetav osa ühe lapse kohta ei ületaks 300 krooni.

Sama eelnõuga soovis opositsioon muuta lasteasutuse pedagoogi palga alammäära kehtestamise tingimusi. Praegu lepivad selles kokku omavalitsuse ja lasteasutuste pedagoogide esindajad. Eelnõu lisanuks, et juhul, kui nendel läbirääkimistel kokkulepet ei saavutata, kinnitab vastavad palgamäärad vabariigi valitsus.

Riigikogu sotsiaaldemokraadi Katrin Saksa sõnul jätab valitsusliit lasteaiapedagoogid virelema madala palga peale. "Kõik see toimub muinasjutu saatel, et kavandatav tulumaksureform jätab inimestele rohkem raha kätte. See on tunduvalt alla Eesti keskmise teeniva lasteaiakasvataja mõnitamine ning muudab jutud hariduse väärtustamisest sõnakõlksuks," lisas Saks.

Opositsioonierakonnad on sarnase eelnõu esitanud ka aasta alguses, ent ka siis lükkas riigikogu enamus selle kultuurikomisjoni ettepanekul menetlusest tagasi. Komisjon viitas ka toona Eesti omavalitsusliitude ühenduse arvamusele, mille kohaselt vähendab eelnõu omavalitsuste otsustusõigust kohaliku elu küsimuste lahendamisel.

Tallinna toimetus, +372 610 8810, sise@bns.ee

Baltic News Service


 
 Struktuur Meedia Tagasiside | © Eesti Linnade Liit