Eesti Linnade ja Valdade Liit | Otsi | Sisukaart   
  Aktuaalset  | Seadusandlus  | Brüsseli esindus  | Välissuhted  | Andmebaasid  | Uurimused/käsiraamatud  | Linke
Aktuaalset
 
Uudised
Pressiteated
  2018
  2017
  2015
  2014
  2013
  2012
  2011
  2010
  2009
  2008
  2007
  2006
  2005
  2004
  2003
  2002
  2001
  2000
  1999
  Regioonide Komitee
Omavalitsusliitude läbirääkimised
Seisukohad
Linnade ja Valdade Päevad
Konverentsid, seminarid
Liitu meilinglistiga
Huvitavaid fakte
KOV ja kliima
Kalender
 


LVP_2015_logo
Linnade ja Valdade Päevad 2018
14.-15. märts Original Sokos Hotel Viru konverentsikeskuses


31. märtsil 2012 a. toimunud Linnade ja Valdade Üldkogu materjalid

Eesti Regionaalse ja Kohaliku Arengu Sihtasutus
Esilehekülg > Aktuaalset > Pressiteated > 2004


Omavalitsused allkirjastasid valitsusega eelarveleppe

Koostöökogu pressiteade (+BNS uudis), 15. september 2004. Omavalitsusliitude Koostöökogu ja valitsuse delegatsioon jõudsid täna omavalitsuste tuleva aasta eelarvete osas lõpp-protokolli allkirjastamiseni.

Minister Jaan Õunapuu sõnul iseloomustas tänavusi läbirääkimisi eelkõige konstruktiivsus, positiivse edasimineku poolel on kas või seegi, et jõuti milleski kokkuleppele. Eelmisel aastal ei nõustunud omavalitsusliidud ühisele leppele alla kirjutama.

Tuleva aasta eelarvete osas saavutati kokkulepe valitsuse lubadusega, et Rahandusministeeriumi tulumaksu prognoosi ebatäpsusest tingitud alalaekumised kaetakse omavalitsustele 200 miljoni krooni ulatuses. Samuti nõustus Rahandusministeerium, et tulumaksureformi tuleb vastavalt koalitsiooni lubadusele käsitleda kaheaastase stabiliseerimisprotsessina, et tagada omavalitsuste eelarvete areng.

Kokkuleppele jõuti ka selles, et tulumaksu laekub omavalitsustele tuleval aastal 11,6% senise 11,4% asemel. Omavalitsuste rahandusspetsialistid rõhutasid, et tegu on kompromissettepanekuga, millest allapoole ei ole võimalik kokku leppida, vältimaks tuleval aastal sama olukorda mis tänavu.

Läbirääkimiste laua taga sai kinnitatud, et vastav protsent on kompromisslahendus vaid juhul, kui tasandusfondi kogusummaks on tänavune seis 950 miljonit krooni, mitte alla selle.

Suurimaks tagasilöögiks kujunes täna toimetulekutoetuste ja puuetega inimeste hooldusega seonduv. Ehkki Sotsiaalministeerium ja läbirääkimiste vastav töörühm jõudsid põhimõttelisele üksmeelele ka puuetega inimeste hooldajatoetuste maksmise üleandmises kohalikele omavalitsustele, suurendades toimetulekutoetuste ja sotsiaalhoolekande valdkonna summat seniselt 340 miljonilt kroonilt 495 miljonile kroonile, oli Rahandusministeeriumi otsusel see summa täna hommikuks vähenenud 100 miljoni krooni võrra.

Omavalitsusliidud kinnitasid, et sellistel tingimustel räägitakse küll probleemist edasi, kuid reaalsed muudatused pole võimalikud veel niipea, sest omavalitsused pole huvitatud riigivahendite jagamisel kassapidaja rollist, vaid valdkonna tegelikust tõhustamisest.

Vastavalt tavale esitab valitsus omavalitsustega allkirjastatud lõpp-protokolli riigieelarve eelnõu lisana Riigikogule.

Lugupidamisega

Kaidi Roots
Omavalitsusliitude Koostöökogu pressiesindaja

Suuremad taotlused ja fikseeritud seisud:

1. Kohalikele omavalitsustele laekuva üksikisiku tulumaksu osa 11,6-protsenti senise 11,4-protsendi asemel (vahe arvestuslikult 200-250 miljonit krooni) + tasandusfondi baas, mis ON 950 miljonit krooni (2004. aasta seis).

2. Toimetulekutoetuste maksmiseks ja sotsiaalhoolekande korraldamiseks taotleti 495 miljonit krooni, Rahandusministeeriumi seisukoht - 395 miljonit (340 miljonit krooni 2004. aastal).

3. Kohalike teede hoiuks taotleti 2005. aastaks 350 miljonit krooni ehk 15% teehoiuks laekuvatest kütuseaktsiisi vahenditest. Valitsuse ettepanek 117 miljonit ehk siis 5% kütuseaktsiisi vahenditest.  (2004. aastal 70 miljonit kõigi omavalitsuste peale).

Omavalitsusliitude Koostöökogu jäi oma taotluse juurde viia kütuseaktsiisist kohalike teede hoiuks kavandatavate vahendite osakaal järk-järgult 30%ni. Vaatamata kütuseaktsiisi suurele laekumisele pole tänavu lisaeelarvest omavalitsuste teedele raha ette nähtud.

4. Omavalitsuste palgal olevate haridus- ja kultuuritöötajate palkade ühtlustamiseks taotleti 324 miljonit krooni, valitsuse kinnitatud summa on 100 miljonit krooni. (100 miljonit krooni ka 2004. aastal).

5. Investeeringutoetused vähemalt 500 miljonit krooni. Suurim muudatus on tulemas omavalitsustele haridusinvesteeringute valdkonnas, kuna valitsus nõustus riigipoolsete investeeringuvahendite lisamisega õpilaskoha pearaha koosseisu.

6. Õpilaste koolitranspordi toetuseks 40 miljonit krooni ( 0 krooni 2004. aastal), valitsuse seisukoht toetada valdkonda - 0 krooni.

7. 1.-4. klassi õpilaste koolitoitlustamise toetuseks 143 miljonit (103,5 miljonit krooni 2004. aastal, s.t seniselt 10.- kroonilt ühe lõuna maksumuse tõstmine 14.- kroonile), valitsuse seisukoht - jääda endisele tasemele, jätkata läbirääkimisi.
*


Omavalitsuste aastatulu tõuseb veerand miljardi võrra
17:27, 15. september 2004

TALLINN, 15. september, BNS - Omavalitsusliidud saavutasid valitsusega kokkuleppe, mille kohaselt tõuseb järgmisel aastal üksikisku tulumaksust omavalitsusele laekuv osa 0,2 protsendi võrra.

Seega saavad omavalitsused järgmisel aastal üksikisiku tulumaksust senise 11,4 protsendi asemel 11,6 protsenti, mis tähendab aastas umbes 200-250 miljonit krooni lisaraha, teatas Omavalitsusliitude Koostöökogu pressiesindaja.

Omavalitsuste rahandusspetsialistid rõhutasid, et tegu on kompromissettepanekuga, millest allapoole ei ole võimalik kokku leppida, vältimaks tuleval aastal sama olukorda, mis tänavu.

Omavalitsuste kinnitusel on vastav protsent kompromisslahendus vaid juhul, kui tasandusfondi kogusummaks on tänavune seis 950 miljonit krooni, mitte alla selle.

Lisaks jõudsid koostöökogu ja valitsuse esindajad kolmapäeval kokkuleppele, et riik hüvitab 200 miljoni krooni ulatuses rahandusministeeriumi tulumaksu prognoosi ebatäpsusest tingitud alalaekumised.

Samuti nõustus rahandusministeerium tuleva aasta eelarvete lõpp-protokolli allkirjastamisel, et tulumaksureformi tuleb vastavalt koalitsiooni lubadusele käsitleda kaheaastase stabiliseerimisprotsessina, et tagada omavalitsuste eelarvete areng.

Kohalike teede hoiuks taotles omavalitsusliitude koostöökoda 2005. aastaks 350 miljonit krooni ehk 15 protsenti teehoiuks laekuvatest kütuseaktsiisi vahenditest.

Valitsuse ettepanek oli 117 miljonit krooni ehk viis protsent kütuseaktsiisi vahenditest. Tänavuseks aastaks oli kohalike teede korrashoiuks ette nähtud 70 miljonit krooni kõigile omavalitsustele kokku.

Koostöökogu jäi oma taotluse juurde viia kütuseaktsiisist kohalike teede hoiuks kavandatavate vahendite osakaal järk-järgult 30 protsendini. Vaatamata kütuseaktsiisi suurele laekumisele pole tänavu lisaeelarvest omavalitsuste teedele raha ette nähtud.

Omavalitsuste palgal olevate haridus- ja kultuuritöötajate palkade ühtlustamiseks taotles kogu 324 miljonit krooni, valitsuse kinnitatud summa on 100 miljonit krooni ehk sama palju kui tänavu.

Suurimaks tagasilöögiks kujunes koostöökogu pressiesindaja teatel toimetulekutoetuste ja puuetega inimeste hooldusega seonduv.

Ehkki sotsiaalministeerium ja läbirääkimiste vastav töörühm jõudsid põhimõttelisele üksmeelele ka puuetega inimeste hooldajatoetuste maksmise üleandmises kohalikele omavalitsustele, suurendades toimetulekutoetuste ja sotsiaalhoolekande valdkonna summat seniselt 340 miljonilt kroonilt 495 miljonile kroonile, oli rahandusministeeriumi otsusel see summa kolmapäevaks vähenenud 100 miljoni krooni võrra.

Omavalitsusliidud kinnitasid, et sellistel tingimustel räägitakse küll probleemist edasi, kuid reaalsed muudatused pole võimalikud veel niipea, sest omavalitsused pole huvitatud riigivahendite jagamisel kassapidaja rollist, vaid valdkonna tegelikust tõhustamisest.

Valitsus jättis ka rahuldamata taotluse eraldada õpilaste koolitranspordi toetuseks 40 miljoni krooni.

Regionaalminister Jaan Õunapuu sõnul iseloomustas tänavusi läbirääkimisi eelkõige konstruktiivsus. Positiivse edasiminekuna nimetas minister sedagi, et üldse milleski kokkuleppele jõuti. Eelmisel aastal ei nõustunud omavalitsusliidud ühisele leppele alla kirjutama.

Vastavalt tavale esitab valitsus omavalitsustega allkirjastatud lõpp-protokolli riigieelarve eelnõu lisana riigikogule.

Tallinna toimetus, tel +372 610 88 75, majandus@bns.ee

Baltic News Service


16/09/04

 
 Struktuur Meedia Tagasiside | © Eesti Linnade Liit