Eesti Linnade ja Valdade Liit | Otsi | Sisukaart   
  Aktuaalset  | Seadusandlus  | Brüsseli esindus  | Välissuhted  | Andmebaasid  | Uurimused/käsiraamatud  | Linke
Aktuaalset
 
Uudised
  Arhiiv
    2018
    Arhiiv 2015
    Arhiiv 2014
    Arhiiv 2012
    Arhiiv 2011
    Arhiiv 2010
    Arhiiv 2009
    Arhiiv 2008
    Arhiiv 2007
    Arhiiv 2006
    Arhiiv 2005
    Arhiiv 2004
    Arhiiv 2003
  ELL-uudis (listi uudiskirjad)
  Brüsselist memod
Pressiteated
Omavalitsusliitude läbirääkimised
Seisukohad
Linnade ja Valdade Päevad
Konverentsid, seminarid
Liitu meilinglistiga
Huvitavaid fakte
KOV ja kliima
Kalender
 


LVP_2015_logo
Linnade ja Valdade Päevad 2018
14.-15. märts Original Sokos Hotel Viru konverentsikeskuses


31. märtsil 2012 a. toimunud Linnade ja Valdade Üldkogu materjalid

Eesti Regionaalse ja Kohaliku Arengu Sihtasutus
Esilehekülg > Aktuaalset > Uudised > Arhiiv > Arhiiv 2005


Ühinemispiirkondade loetelu läks omavalitsusliitudele

TALLINN, 3. august, BNS - Siseministeerium saatis Eesti Linnade Liidule ja Eesti Maaomavalitsuste Liidule kooskõlastamiseks omavalitsusüksuste loetelu ühinemispiirkondade kaupa.

Riigikogu võttis juuni lõpus vastu seaduse, mis näeb omavalitsuste võimaliku ühinemise korrastamiseks ette ühinemispiirkondade moodustamise.

Ühinemispiirkond on mitmest omavalitsusest koosnev rühm, mille sees võivad toimuda ühinemised. Samasse piirkonda kuuluvad omavalitsused saavad ühinemisel seaduses ette nähtud toetusi ja soodustusi, seda ka juhul, kui ühineb vaid osa samasse piirkonda kuuluvatest omavalitsustest.

Valitsuse määrusena ettevalmistatud loetelus kuulub piirkonda minimaalselt kaks ja maksimaalselt 13 omavalitsusüksust.

Loetelus on 67 piirkonda, mõnele vallale soovitatakse vaid üht ühinemisvõimalust, mõnele rohkem. Nii võiks Aegviidu ühineda nii Ambla ja Lehtse vallaga kui ka Lehtse ja Saksi valla ning Tapa linnaga.

Loetelu suurim soovitatav ühinemine puudutab Saaremaad ja pakub välja Kaarma, Kihelkonna, Kärla, Laimjala, Leisi, Lümanda, Mustjala, Orissaare, Pihtla, Pöide, Salme, Torgu ja Valjala ühinemise üheks suureks omavalitsuseks.

"Ühinemispiirkondade määratlemise peamine eesmärk on pakkuda liitumist kavandavatele omavalitsustele tegevussuund, kuidas kohalikud inimesed ühinemisest kõige enam võidaksid ja kuidas vältida üksikute nõrkade omavalitsuste jäämist tugevate vahele," põhjendas regionaalminister Jaan Õunapuu piirkondade vajadust.

Piirkondade määramisel võttis töörühm arvesse võimaliku ühinemise ajaloolist põhjendatust, ühinemise mõju elanike elutingimustele, inimeste ühtekuuluvustunnet ja mõju avalike teenuste kättesaadavusele, omavalitsuse haldussuutlikkusele, demograafilisele situatsioonile, transpordi ja kommunikatsiooni korraldusele, ettevõtluskeskkonnale ning haridusele.

Kui ühineda soovivad omavalitsused ei ole samas piirkonnas, võib valitsus põhjendatud taotluste alusel ja regionaalministri ettepanekul teha muudatusi omavalitsusüksuste loetelus ja nende kuuluvuses piirkondadesse.

Juuni lõpus vastu võetud seadus lubab ühinevatele omavalitsustele maksta kuni kolm miljonit krooni, riigieelarvest makstava toetuse alus on rahvaarv. Toetuse suurus on 500 krooni ühinenud omavalitsuse elaniku kohta ning kogutoetus ühele omavalitsusele ei tohi olla alla 1,5 ega üle kolme miljoni krooni.

Tallinna toimetus, +372 610 8861, sise@bns.ee

Baltic News Service


04/08/04

Kommentaare: 0
Loe kommentaare ja lisa oma arvamus

 
 Struktuur Meedia Tagasiside | © Eesti Linnade Liit