Eesti Linnade ja Valdade Liit | Otsi | Sisukaart   
  Aktuaalset  | Seadusandlus  | Brüsseli esindus  | Välissuhted  | Andmebaasid  | Uurimused/käsiraamatud  | Linke
Aktuaalset
 
Uudised
Pressiteated
  2018
  2017
  2015
  2014
  2013
  2012
  2011
  2010
  2009
  2008
  2007
  2006
  2005
  2004
  2003
  2002
  2001
  2000
  1999
  Regioonide Komitee
Omavalitsusliitude läbirääkimised
Seisukohad
Linnade ja Valdade Päevad
Konverentsid, seminarid
Liitu meilinglistiga
Huvitavaid fakte
KOV ja kliima
Kalender
 


LVP_2015_logo
Linnade ja Valdade Päevad 2018
14.-15. märts Original Sokos Hotel Viru konverentsikeskuses


31. märtsil 2012 a. toimunud Linnade ja Valdade Üldkogu materjalid

Eesti Regionaalse ja Kohaliku Arengu Sihtasutus
Esilehekülg > Aktuaalset > Pressiteated > 2004


Omavalitsused ei soovi riigikontrolli järelevalvet

Koostöökogu 08/06/04 (+BNS). Omavalitsusliitude Koostöökogu delegatsioon esitas tänasel läbirääkimiste voorul valitsuskomisjoniga regionaalminister Jaan Õunapuule pöördumise, milles taunitakse riigikontrolli seaduse ja kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse muutmise seaduse menetlemist, millega soovitakse seadustada riigi õigus kontrollida kohalike omavalitsuste majandus- ja muud tegevust.

Omavalitsusliitude seisukoht on, et eelnõu menetlemisel on rikutud jämedalt Euroopa kohaliku omavalitsuse hartat, mille kohaselt tuleb omavalitsustega konsulteerida nende jaoks oluliste muudatuste küsimustes.

Omavalitsusliitudega vastavaid läbirääkimisi peetud ei ole, mistõttu jääb omavalitsustele selgusetuks ka eelnõu sisu ja välja toodud eesmärk - kontrollisüsteemi parendamine.

Põhiseaduse järgi on sätestatud Riigikontrolli ja omavalitsuste pädevus, samuti järelevalvemehhanismid, mistõttu ei ole juriidiliselt pädev alama astme seadusega teha muudatusi tervikus.

Põhiseaduse järgi kontrollib Riigikontroll kohalike omavalitsuste valdusse antud riigivara kasutamist ja käsutamist, kõiki kohaliku elu küsimusi otsustavad ja korraldavad kohalikud omavalitsused, kes tegutsevad seaduste alusel iseseisvalt.

Omavalitsusliidud on veendunud, et igal seadusel peab olema argumenteeritud eesmärk, praegune eelnõu keskendub peaasjalikult tõestamisele, et põhiseadusega puudub vastuolu.

Pöördumises, mis on adresseeritud peaminister Juhan Partsile ja regionaalminister Jaan Õunapuule, küsitakse kas seni kehtinud kontrollimehhanismid on puudulikud või kas on tehtud vastavaid analüüse, et olukord omavalitsustes on ärevusttekitav. Eelnõu koostajad pole järelepärimistele vastuseks esitanud ühtegi näidet korruptsioonijuhtudest kohalikes omavalitsustes.

Omavalitsusliidud peavad menetlusse antud eelnõud pigem poliitiliseks instrumendiks üksikute omavalitsuste tegevuse ohjamisel.

Omavalitsusliitude tänases avalduses palutakse eelnõu menetlemine peatada ning alustada vajadusel kontrollisüsteemi parendamist õigest järjekorrast - olukorra analüüsidest ja töörühma loomisest.

Nädal aega tagasi valitsuses tagasi lükatud eelnõu menetlemise peatamise üheks põhjuseks toodi vajadus läbi rääkida kahe üleriigilise omavalitsusliiduga. Tänaseni seda tehtud pole. Eelnõu menetlemine jätkub neljapäeval.

Parimate soovidega

Kaidi Roots
Omavalitsusliitude Koostöökogu pressiesindaja

Omavalitsused ei soovi riigikontrolli järelevalvet

NB! Kordame majandusuudist.

TALLINN, 8. juuni, BNS - Omavalitsusliitude koostöökogu taunib kavandatavaid seadusemuudatusi, millega justiitsministeerium soovib seadustada riigi õiguse kontrollida kohalike omavalitsuste majandus- ja muud tegevust.

Koostöökogu delegatsioon esitas teisipäeval toimunud läbirääkimistel regionaalminister Jaan Õunapuule pöördumise, mille kohaselt on riigikontrolli seaduse ja kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse muutmise seaduse menetlemisel rikutud jämedalt Euroopa kohaliku omavalitsuse hartat.

Omavalitsusliidud on seisukohal, et valitsus ei ole eelnõude menetlemisel nendega konsulteerinud ja läbirääkimisi pidanud, mistõttu jääb neile selgusetuks ka eelnõu sisu ja eesmärk.

"Põhiseaduse järgi on sätestatud riigikontrolli ja omavalitsuste pädevus, samuti järelevalvemehhanismid, mistõttu ei ole juriidiliselt pädev alama astme seadusega teha muudatusi tervikus," märgitakse pöördumises.

Omavalitsusliidud peavad menetlusse antud eelnõu pigem poliitiliseks instrumendiks üksikute omavalitsuste tegevuse ohjamisel. Pöördumises palutakse eelnõu menetlemine peatada ning alustada vajadusel kontrollisüsteemi parendamist õigest järjekorrast, olukorra analüüsidest ja töörühma loomisest.

Nädal aega tagasi valitsuses tagasi lükatud eelnõu menetlemise peatamise üheks põhjuseks toodi vajadus läbi rääkida kahe üleriigilise omavalitsusliiduga. Eelnõu menetlemine jätkub neljapäeval.

Tallinna toimetus, +372 610 8827, majandus@bns.ee

Baltic News Service


 
 Struktuur Meedia Tagasiside | © Eesti Linnade Liit