Eesti Linnade ja Valdade Liit | Otsi | Sisukaart   
  Aktuaalset  | Seadusandlus  | Brüsseli esindus  | Välissuhted  | Andmebaasid  | Uurimused/käsiraamatud  | Linke
Aktuaalset
 
Uudised
  Arhiiv
    2018
    Arhiiv 2015
    Arhiiv 2014
    Arhiiv 2012
    Arhiiv 2011
    Arhiiv 2010
    Arhiiv 2009
    Arhiiv 2008
    Arhiiv 2007
    Arhiiv 2006
    Arhiiv 2005
    Arhiiv 2004
    Arhiiv 2003
  ELL-uudis (listi uudiskirjad)
  Brüsselist memod
Pressiteated
Omavalitsusliitude läbirääkimised
Seisukohad
Linnade ja Valdade Päevad
Konverentsid, seminarid
Liitu meilinglistiga
Huvitavaid fakte
KOV ja kliima
Kalender
 


LVP_2015_logo
Linnade ja Valdade Päevad 2018
14.-15. märts Original Sokos Hotel Viru konverentsikeskuses


31. märtsil 2012 a. toimunud Linnade ja Valdade Üldkogu materjalid

Eesti Regionaalse ja Kohaliku Arengu Sihtasutus
Esilehekülg > Aktuaalset > Uudised > Arhiiv > Arhiiv 2004


Komisjon ei suurendanud omavalitsuste ühinemistoetusi

TALLINN, 1. juuni, BNS - Riigikogu põhiseaduskomisjon ei pooldanud teisipäeval omavalitsuste ühinemistoetuste suurendamist, nii Rahvaliidu fraktsiooni kuuluva Tiit Mae kui Keskerakonna fraktsiooni esitatud muudatusettepanekud ei leidnud toetust.

"Kuna eelnõu tervik on seotud rahaliste kulutustega ja muudatusettepanekute esitajad polnud neid rahandusministeeriumiga läbi rääkinud, siis otsustas komisjoni enamus toetada eelnõu valisuse esitatud kujul," rääkis Reinsalu. "Muudatusettepanekud tulevad suures saalis hääletamisele."

Ta ütles, et tõenäoliselt olid muudatusettepanekud ajendatud regionaalministri Jaan Õunapuu üleskutsest ühinemistoetuseid suurendada. "Õunapuu üleskutset oli kummaline kuulata, arvestades, et tegemist on ministriga ja eelnõu oli äsja valitsusest riigikogusse jõudnud," leidis Reinsalu.

Õunapuu kutsus riigikogulasi valdade ühinemistoetuste summasid suurendama riigikogu 18. mai istungil. "Mul on võimalus riigikogu liikmeid üles kutsuda kaaluma valdade ühinemistoetuse summa suurendamist," ütles ta.

"Olen kuulnud ja lugenud ka ajakirjandusest väidetavaid rahanumbreid, mis 500 krooni asemel on olnud 2000 krooni elaniku kohta, alumisest piirist kolm miljonit krooni ja ülemisest piirist viis miljonit krooni," rääkis Õunapuu. "Mul oleks ainult hea meel selle üle, kui riigikogu seda seadust parandaks nende summade osas. Nii et kutsun üles neid rahasummasid suurendama."

Riigikogu täiskogu ette jõuab palju kriitikat pälvinud omavalitsuste ühendamise soodustamise seaduse eelnõu järgmisel kolmapäeval.

Eelnõu senises variandis on sätestatud, et omavalitsused saavad valitsuse pakutava raha täies mahus kätte, kui nad ühinevad järgmise aasta jooksul. 2006. aastal ühinevad omavalitsused saavad täissummast 75 protsenti ning aastail 2007-2009 ühinevad omavalitsused 50 protsenti.

Mae ja keskerakondlased esitasid põhiseaduskomisjonile muudatusettepanekud, mille kohaselt võiksid kõik omavalitsused liitumise ajast olenemata saada valitsuse pakutava raha kätte täies mahus.

Keskerakonna fraktsioon tegi neli erinevat ettepanekut ühinemistoetuste kuni neljakordse tõstmise kohta.

Eelnõu senise variandi kohaselt on valdadele makstava ühinemistoetuse suurus 500 krooni ühinenud kohaliku omavalitsuse üksuse või üleantava territooriumiosa elaniku kohta, aga mitte alla 1,5 miljoni ega üle kolme miljoni krooni vastava omavalitsusüksuse kohta.

Ühinemistoetuse arvutamise aluseks võetakse rahvastikuregistri andmed omavalitsusüksuse elanike arvu kohta ühinemisega moodustunud kohaliku omavalitsuse volikogu valimise päeva seisuga.

Eelnõu järgi saavad ühinemise tõttu töö kaotavad linnapead või vallavanemad kompensatsiooniks kuue kuu palga. Eelnõu riigikogus tutvustanud regionaalministri Jaan Õunapuu sõnul on hüvitis vajalik, et vähendada omavalitsusjuhtide isiklikku huvi olla ühinemise vastu.

Kehtiva korra järgi saab ametist lahkuv linnapea või vallavanem hüvitist kuue kuu palga ulatuses juhul, kui ta on olnud ametis üle kaheksa aasta. Kaks kuni kaheksa aastat ametis olnud omavalitsusjuhid saavad hüvitist kolme kuu palga ulatuses.

Regionaalministri Jaan Õunapuu sõnul pakub riik ühinevatele omavalitsustele eeliseid Euroopa Liidu tõukefondidest raha taotlemisel, samuti kavatseb riik investeeringute üle otsustamisel eelistada ühinevaid omavalitsusi.

Ühinemislepingus peab olema fikseeritud, mida kohalik omavalitsus riigi eraldatava rahaga peale hakkab. Ühinemistoetuse kasutusotstarvet on reguleeritud seetõttu, et ühinemisega kasvaks võimalikult palju valla või linna elanike heaolu.

Eeldatavad riigieelarve kulud ühinemistoetuseks on eelnõu esialgse variandi kohaselt kuni 400 miljonit krooni.

Tallinna toimetus, +372 610 8810, sise@bns.ee

Baltic News Service


02/06/04

 
 Struktuur Meedia Tagasiside | © Eesti Linnade Liit