Eesti Linnade ja Valdade Liit | Otsi | Sisukaart   
  Aktuaalset  | Seadusandlus  | Brüsseli esindus  | Välissuhted  | Andmebaasid  | Uurimused/käsiraamatud  | Linke
Aktuaalset
 
Uudised
  Arhiiv
  ELL-uudis (listi uudiskirjad)
  Brüsselist memod
Pressiteated
Omavalitsusliitude läbirääkimised
Seisukohad
Linnade ja Valdade Päevad
Konverentsid, seminarid
Liitu meilinglistiga
Huvitavaid fakte
KOV ja kliima
Kalender
 


LVP_2015_logo
Linnade ja Valdade Päevad 2018
14.-15. märts Original Sokos Hotel Viru konverentsikeskuses


31. märtsil 2012 a. toimunud Linnade ja Valdade Üldkogu materjalid

Eesti Regionaalse ja Kohaliku Arengu Sihtasutus
Esilehekülg > Aktuaalset > Uudised > ELL-uudis (listi uudiskirjad)


12.05.04 Tulumaksu laekumine omavalitsustele on oodatust väiksem

TALLINN, 11. mai, BNS - Eesti Linnade Liit (ELL) otsustas teisipäeval pöörduda veelkord rahandusministeeriumi poole märgukirjaga tulumaksu laekumiste väga suurte kõikumiste tõttu.

ELL-i juhatus leiab, et rahandusministeeriumi kavatsus oodata ära esimese poolaasta tulemused ning alles seejärel alustada meetmete kavandamisega, on praeguses olukorras lubamatu.

Liidu hinnangul on omavalitsuste tulud jäänud väiksemaks ministeeriumi esitatud prognoosidest, mille alusel omavalitsused oma eelarveid koostavad. Tänavune aasta on esimene, kui ministeeriumi prognoosid on selgelt suuremad kui tulumaksu tegelik laekumine.

Ministeerium prognoosis sellel aastal 10 protsenti brutotulu tõusu, kuid esimeste kuude laekumised on liidu teatel näidanud poole väiksemat tõusu, jäädes viie kuni kuue protsendi piiresse.

Omavalitsused seisavad suvehakul valiku ees, kas teha etteplaneeritud remonditöid või maksta välja vaid pedagoogide ja kultuuritöötajate puhkusetasusid.

Tulumaksulaekumiste kõikumine on kujunenud liidu ja valitsuse vahel peetavate läbirääkimiste üheks peaküsimuseks.

Ministeerium on varem tunnistanud, et sellest aastast muutunud tulumaksukannete arvestus on pannud mitmed kohalikud omavalitsused raskesse seisu, probleemid on kavas üle vaadata poole aasta andmete põhjal.

Tulumaksu arvestuse uus süsteem - et 11,4 protsenti brutotulust laekub kohalikele omavalitsustele - hakkas kehtima jaanuari palkadelt kinnipeetud tulumaksu arvestamisel ja riigi ning kohalike omavalitsuste vahel jaotamisel. See realiseerus veebruari laekumistes.

Seoses sellega, et jaanuari laekumisel kehtis veel varasem süsteem ja veebruaris juba uus, on kohalikele omavalitsustele üle kantud tulumaksusummad väga kõikuvad.

Näiteks Tallinnal oli jaanuaris eelmise aasta sama kuuga võrreldes 26,7-protsendiline kasv ning veebruaris 1,2-protsendiline vähenemine. Tartu linna vastavad näitajad olid jaanuaris +13,4 protsenti ja veebruaris -4,7.

Tallinna finantsteenistuse hinnangul ei ole enamus omavalitsusi tulumaksureformi tulemiga rahul.

Tallinna toimetus, tel +372 6 108 875, majandus@bns.ee

Baltic News Service


12/05/04

 
 Struktuur Meedia Tagasiside | © Eesti Linnade Liit