Eesti Linnade ja Valdade Liit | Otsi | Sisukaart   
  Aktuaalset  | Seadusandlus  | Brüsseli esindus  | Välissuhted  | Andmebaasid  | Uurimused/käsiraamatud  | Linke
Aktuaalset
 
Uudised
  Arhiiv
  ELL-uudis (listi uudiskirjad)
  Brüsselist memod
Pressiteated
Omavalitsusliitude läbirääkimised
Seisukohad
Linnade ja Valdade Päevad
Konverentsid, seminarid
Liitu meilinglistiga
Huvitavaid fakte
KOV ja kliima
Kalender
 


LVP_2015_logo
Linnade ja Valdade Päevad 2018
14.-15. märts Original Sokos Hotel Viru konverentsikeskuses


31. märtsil 2012 a. toimunud Linnade ja Valdade Üldkogu materjalid

Eesti Regionaalse ja Kohaliku Arengu Sihtasutus
Esilehekülg > Aktuaalset > Uudised > ELL-uudis (listi uudiskirjad)


27.04 läbirääkimiste voorust ülevaade

26. aprilli läbirääkimiste vooru raames käsitletud materjalide ja
teemadega saate põhjalikult tutvuda aadressilt: http://portaal.ell.ee/4461 , siinkohal esitaks vaid põgusalt lisainfot. PS Kui kõik failid otse ei avane,
siis üritage "Save as" funktsiooniga. Lisatud on läbirääkimiste ajagraafik, kodukord, laekunud protokollid, Rahandusministeeriumilt kohalike omavalitsuste tulumaksu laekumise analüüs, mis on koostatud Omavalitsusliitude Koostöökogu palvel seoses eelarvelaekumiste tõrgetega selle aasta esimestel kuudel kuni tänaseni.

Läbirääkimiste laua taga oli Rahandusministeeriumi esindaja Andrus Jõgi, kes põhjendas tekkinud ebakõlasid tulumaksu laekumistes maksu- ja tolliameti liitmisega, haigekassa ja tulumaksu rahade uutmoodi ühitamise, vormide käsitlemise ja arvutisüsteemide muutustega jms. Koostöökogu esindajad olid seisukohal, et alalaekumised on tingitud Rahandusministeeriumi valedest arvestustest ja liigoptimistlikest prognoosidest.

Omavalitsusliitude poolt möödunud aastal taotletud 11,6% oleks olnud õige suurus praeguse 11,4% asemel. Rahandusministeeriumi esindajad ei vaielnud vastu väitele, et brutotulu kasvuga 10% hinnati olukorda üle, tegelik kasv on 8%. Esialgsel hinnangul on hetkel juba 30 miljonit laekumisi vähem võrreldes eelmise aasta I kvartali laekumistega. Süsteemi ümberkorralduste osas soovitakse põhjalikumaid hinnanguid teha poole aasta tulemuste põhjal.

Seoses valitsussektori eelarve (riigieelarve+kohalikud eelarved) defitsiidi mõistega on rahandusministeeriumi uueks lähtepositsiooniks keskvalitsuse kui omavalitsuste eelarvete defitsiidi tasakaalustaja roll.

Rahandusministeeriumi lähtekohtadest lähemalt: http://portaal.ell.ee/4482

Rahandusministeeriumi nõunik A. Vaske kinnitas rahateema algatuseks, et 2005. aasta riigieelarvesse on taotlusi tulnud ministeeriumidelt võimalustest 5 miljardit enam. Omavalitsuste pool avaldas arvamust, et ministeeriumid pole omavalitsusliitude poolt esitatud taotlusi kuigivõrd arvesse võtnud, valmisolek omavalitsuste huvisid valitsuskabinetiski kaitsta on võrdlemisi madala lennuga.

Kinnitamata jäid Haridusministeeriumi ja 22. märtsi läbirääkimiste vooru protokollid, kuna need saabusid liiga hilja. Minister Jaan Õunapuu luges kohapeal ette ka vahetult enne üldkogu koosolekut saabunud kantsler Jaan Kallase kirjaliku põhjenduse, miks ta ei osale läbirääkimistel. Põhjusena oli mainitud omavalitsusliitude seisukohtade mitteesitamine (seisukohad on esitatud). J. Õunapuu lubas taunida vastavat suhtumist, samuti uurida, mille taga seisab haridustöörühma kokkukutsumine ning rääkida sel teemal haridusministriga.

Kõne all olid ka valdkonnad eraldi. Sotsiaalteema puhul rõhutati, et rahade ja toimetulekutoetuste korraldamise funktsiooni ülevõtmisel peab olema omavalitsustele tagatud ka kindlustunne tulevate aastate osas. 7. maiks esitavad Omavalitsusliitude Koostöökogu sotsiaaltöörühma esindajad seisukohad väljatöötatava hoolekandekontseptsiooni osas. Varasem pressiavaldus 16. aprillist sotsiaalhoolekande teemal http://portaal.ell.ee/4456 leidis positiivset äramärkimist ka kantsler M. Mändmaa poolt läbirääkimiste laua taga. Ehkki tuleb tunnistada, et ilmunud teade tegi läbi mõningase muundumise võrreldes sellega, mis öeldud sai. Igal juhul tuleb tunnustada väga postiiivseks kujunenud koostööd sotsiaaltöörühmas, mida sai ka läbirääkimistel esile tõstetud.

Teede osas tegi vastav töörühm ettepaneku algatada Teeseaduse muudatus, mille kohaselt laekuks kohalikele teedele 2005. aastal 15% kütuseaktsiisi 75%-st (majandusministeeriumi esitatud protsent, mis laekub konkreetselt teedele kütuseaktsiisist); 2006. aastal 20%; 2007. aastal 25%; 2008. aastal 30%, mis oleks kooskõlas ka koalitsioonilepingus kinnitatule. Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi esindajad on selleks suuruseks hetkel planeerinud 5%.

Ministeeriumi esindaja sõnul on täna prioriteediks riigimaanteed, mida rahastatakse suures osas välisvahenditest, mille omafinantseeringu maht kahandavat kahjuks omavalitsuste võimalusi. Töö summade ja protsentide osas jätkub.

Vaidlusküsimuseks on endiselt ka linnu läbivate riigi põhi- ja tugiteede korrashoid ja rahastamine. Täna rahastavad riigimaanteid kolmes linnas omavalitsused ise.

*

Ja lõpetuseks hoopis teisest valdkonnast - ühes õnnitlustega anname teada, et täna on üleilmne sõpruslinnade päev.

 
 Struktuur Meedia Tagasiside | © Eesti Linnade Liit