Eesti Linnade ja Valdade Liit | Otsi | Sisukaart   
  Aktuaalset  | Seadusandlus  | Brüsseli esindus  | Välissuhted  | Andmebaasid  | Uurimused/käsiraamatud  | Linke
Aktuaalset
 
Uudised
  Arhiiv
    2018
    Arhiiv 2015
    Arhiiv 2014
    Arhiiv 2012
    Arhiiv 2011
    Arhiiv 2010
    Arhiiv 2009
    Arhiiv 2008
    Arhiiv 2007
    Arhiiv 2006
    Arhiiv 2005
    Arhiiv 2004
    Arhiiv 2003
  ELL-uudis (listi uudiskirjad)
  Brüsselist memod
Pressiteated
Omavalitsusliitude läbirääkimised
Seisukohad
Linnade ja Valdade Päevad
Konverentsid, seminarid
Liitu meilinglistiga
Huvitavaid fakte
KOV ja kliima
Kalender
 


LVP_2015_logo
Linnade ja Valdade Päevad 2018
14.-15. märts Original Sokos Hotel Viru konverentsikeskuses


31. märtsil 2012 a. toimunud Linnade ja Valdade Üldkogu materjalid

Eesti Regionaalse ja Kohaliku Arengu Sihtasutus
Esilehekülg > Aktuaalset > Uudised > Arhiiv > Arhiiv 2004


Kohaliku omavalitsuse üksuste ühinemise soodustamise seaduse eelnõu

15. aprill 2004, BNS Newswire. Vabariigi Valitsus otsustas heaks kiita ja saata Riigikogule kohaliku omavalitsuse üksuste ühinemise soodustamise seaduse eelnõu.


Seadusega soodustatakse kohaliku omavalitsuse üksuste ühinemist ja haldusterritoriaalse jaotuse korrastumist, millega kaasneb kohaliku omavalitsuse üksuste haldussuutlikkuse ja edukate projektitaotluste koostamise suutlikkuse tõus, kohaliku omavalitsuse üksuste poolt tema territooriumil pakutavate avalike teenuste kättesaadavuse ja kvaliteedi paranemine ning kohaliku omavalitsuse üksuste koostöövõime arenemine.

Omavalitsuste ühinemise läbi tekkivad uued omavalitsusüksused suudavad
optimaalsemalt kasutada kõiki oma ressursse, sealhulgas inimressurssi.
Suureneb võimalus valida teenistusse parimaid erialaspetsialiste, maksta
neile konkurentsivõimelisemat töötasu, neid koolitada ja motiveerida.

Eelnõu kohaselt arvutatakse iga kohaliku omavalitsuse üksuse kohta eraldi välja konkreetne ühinemistoetuse summa, mis eraldatakse vaid juhul, kui antud kohalik omavalitsusüksus ühineb mõne teise omavalitsusüksusega või annab üle territooriumiosa.

Ühinemistoetuse suuruseks on 500 krooni ühinenud kohaliku omavalitsuse üksuse või üleantava territooriumiosa elaniku kohta, aga mitte vähem kui 1,5 miljonit ja mitte rohkem kui 3 miljonit krooni vastava omavalitsusüksuse kohta. Ühinemistoetuse arvutamise aluseks võetakse omavalitsusüksuse elanike arv rahvastikuregistri andmetel ühinemise käigus moodustunud kohaliku omavalitsuse volikogu valimise päeva seisuga.

Eelnõus on ka loetletud otstarbed, milleks võib eraldatavat ühinemistoetust kasutada. Eraldatava ühinemistoetuse kasutusotstarvet on reguleeritud seetõttu, et ühinemisega tagada valla või linna elanike heaolu võimalikult suurim kasv.

Kuna käesoleva eelnõu koostamise ajaks pole ühinemispiirkondi määratletud, siis on keeruline hinnata ühinemistoetuse kulude kogusummat. Arvestades asjaolu, et riigi poolseks eesmärgiks oleks tõenäoliselt omavalitsuste ühinemise soodustamisega saavutada olukord, kus omavalitsusüksuste arv jääks 100 ühiku piirimaile, siis tulenevalt haldusjaotuse üldisest loogikast ja Eesti territooriumi haldusjaotuse seaduses toodud põhimõtete kohaselt pole ühinemine tõenäoliselt otstarbekas ca 15 omavalitsusüksuse osas.

Eeldatavad riigieelarve kulud ühinemistoetuse osas on kokku ca 400 miljonit krooni, kui omavalitsusüksused ühinevad ühinemispiirkondade alusel määratud ulatuses 2005. aasta lõpuks.

 


 


16/04/04

 
 Struktuur Meedia Tagasiside | © Eesti Linnade Liit