Eesti Linnade ja Valdade Liit | Otsi | Sisukaart   
  Aktuaalset  | Seadusandlus  | Brüsseli esindus  | Välissuhted  | Andmebaasid  | Uurimused/käsiraamatud  | Linke
Aktuaalset
 
Uudised
Pressiteated
  2018
  2017
  2015
  2014
  2013
  2012
  2011
  2010
  2009
  2008
  2007
  2006
  2005
  2004
  2003
  2002
  2001
  2000
  1999
  Regioonide Komitee
Omavalitsusliitude läbirääkimised
Seisukohad
Linnade ja Valdade Päevad
Konverentsid, seminarid
Liitu meilinglistiga
Huvitavaid fakte
KOV ja kliima
Kalender
 


LVP_2015_logo
Linnade ja Valdade Päevad 2018
14.-15. märts Original Sokos Hotel Viru konverentsikeskuses


31. märtsil 2012 a. toimunud Linnade ja Valdade Üldkogu materjalid

Eesti Regionaalse ja Kohaliku Arengu Sihtasutus
Esilehekülg > Aktuaalset > Pressiteated > 2004


Omavalitsusliitude Koostöökogu haridusreformist

08.04.04, BNS Newswire. Kohalikud omavalitsused olid ja on jätkuvalt seda meelt, et kavandatava haridusreformiga ei tohi seada ohtu laste põhiseaduslikku õigust saada tasuta haridust, kinnitasid eile omavalitsusi esindavad haridusspetsialistid kohtumisel Haridusministeeriumis.

Haridusministeeriumi praegused kavad näevad ette koolide muutmise isemajandavateks äriühinguteks, mis tähendab sisuliselt seda, et fikseeritud summade juures tuleb koolidel edaspidi majandada vaid omavahenditest. Seni on riigi kõrval olulised koolide rahastajad olnud ka omavalitsused.

Vastavalt põhiseadusele peavad riik ja kohalikud omavalitsused ülal vajalikul arvul õppeasutusi, et teha  tasuta haridus kättesaadavaks kõigile lastele, sõltumata nende elukohast ja sotsiaalsest taustast. Uue kava kohaselt näeb praegune kava ette ühe võimaliku kaasrahastajana ka lapsevanemat.

Omavalitsusliitude esindajad kinnitasid eile, et kui vähendatakse omavalitsuste kui praeguste koolide omanike otsustusõigust, kaob tulevikus omavalitsustel huvi olla rahastajaks seal, kus tal puudub sisuline otsustusõigus. Omavalitsus on juba ajalooliselt alanud oma kooli olemasolust, kool on seotud omavalitsuse elujõu ja tulevikuga, selle äravõtmine omavalitsustelt käivitab tõsised protsessid kohtadel, mille mõju avaldub kümnete aastate jooksul.

Omavalitsusliitude haridustöörühm avaldas eile ka pahameelt seoses kavandatavate kardinaalsete muudatustega omavalitsuste kõrvalhoidmist reformis kaasarääkimisest. Eile toimus Tartus esimene omavalitsuste ja valitsuse poolne sisuline kokkusaamine üldse.

Ehkki kantsler Jaan Kallase sõnul ei ole hariduse ümberkorraldamise osas veel ühtegi otsust langetatud ja töörühmad valmistavad alles ette vastavaid materjale, on teada, et 1. maiks peab olema uus rahastamisskeem valitsusel valmis.

Slaidikavadega tutvumine pole eelarveläbirääkimiste lauale platvorme väljatöötava töörühma ülesanne, vaid hariduskorralduse üle läbirääkimine ja kokkulepetele jõudmine. Seda aga haridusministeeriumi vastuseisu tõttu tänaseni tehtud pole.

Toimuvad muudatused seavad ohtu nii hariduse kui ka omavalitsuste tuleviku ja kvaliteedi, reform viiakse läbi kulisside taga, samas kui ministeerium annab avalikkusele signaale, et kõik ettepanekud on teretulnud. Samuti on praegune tegutsemistaktika tugevas vastuolus koalitsioonilepingus kinnitatud eesmärkidega.

Omavalitsusliitude delegatsiooni esindajad andsid eile üle oma taotlused ja ettepanekud hariduse valdkonnas 2005. aasta eelarveläbirääkimisteks. Ühe peamise märksõnana on selles kohalike omavalitsuste osakaalu suurendamine haridusteenuse osutamisel ning läbi selle ka omavalitsuste tugevdamine.


Kaidi Roots
Omavalitsusliitude Koostöökogu pressiesindaja

Haridusministeeriumile esitatud materjalid:

OVL-ide seisukohtade lähtealused
Haridustöörühma seisukohad

    

 

 


12/04/04

 
 Struktuur Meedia Tagasiside | © Eesti Linnade Liit