Eesti Linnade ja Valdade Liit | Otsi | Sisukaart   
  Aktuaalset  | Seadusandlus  | Brüsseli esindus  | Välissuhted  | Andmebaasid  | Uurimused/käsiraamatud  | Linke
Aktuaalset
 
Uudised
  Arhiiv
    2018
    Arhiiv 2015
    Arhiiv 2014
    Arhiiv 2012
    Arhiiv 2011
    Arhiiv 2010
    Arhiiv 2009
    Arhiiv 2008
    Arhiiv 2007
    Arhiiv 2006
    Arhiiv 2005
    Arhiiv 2004
    Arhiiv 2003
  ELL-uudis (listi uudiskirjad)
  Brüsselist memod
Pressiteated
Omavalitsusliitude läbirääkimised
Seisukohad
Linnade ja Valdade Päevad
Konverentsid, seminarid
Liitu meilinglistiga
Huvitavaid fakte
KOV ja kliima
Kalender
 


LVP_2015_logo
Linnade ja Valdade Päevad 2018
14.-15. märts Original Sokos Hotel Viru konverentsikeskuses


31. märtsil 2012 a. toimunud Linnade ja Valdade Üldkogu materjalid

Eesti Regionaalse ja Kohaliku Arengu Sihtasutus
Esilehekülg > Aktuaalset > Uudised > Arhiiv > Arhiiv 2004


Omavalitsusühendused ei toeta haridusosakute kava
TALLINN, 28. jaanuar, BNS - Eesti omavalitsusi ühendavad linnade liit ja maaomavalitsuste liit ei toeta Res Publicasse kuuluva haridusministri Toivo Maimetsa kava minna hariduse rahastamisel üle osakute süsteemile.

"Ma ei näe kuidas seadus saaks kohustada omavalitsusi maksma ühisesse katlasse mingit raha," ütles linnade liidu keskerakondlasest esimees Jaak Aab Kanal-2 uudistesaates.

Ta avaldas arvamust, et sellega võetakse omavalitsustelt ära õigus kohalikku elu korraldada ja selle üle otsustada.

"Minu arvates on see omavalitsussüsteemi kaotamine ja seega põhiseadusega vastuolus," ütles ka maaomavalitsuste liidu isamaaliitlasest ekspert Märt Moll teleuudistele. Tema sõnul peavad omavalitsused korraldama kõiki kohaliku elu küsimusi ja pole loogiline, et nende mureks jääks ainult tänavavalgustus ja prügivedu.

Praegu läheb hariduskulutusteks aastas kokku umbes 4,4 miljardit krooni, sellest kolm miljardit tuleb riigilt ja ülejäänu omavalitsustelt.

Kava elluviimisel peaksid omavalitsused oma osa haridusosakute süsteemi loovutama, teatasid teleuudised.

Maimets ütles teleuudistele, et teoreetiliselt on võimalik mitmesuguseid skeeme välja mõelda. "Me võime kehtestada niimoodi, et omavalitsuste eelarve on üks osa haridusosakust ja teine osa tuleks riigieelarvest," lisas ta. "Me võime neid variante kaaluda, aga see teeb süsteemi keerulisemaks."

Aab avaldas kartust, et haridusraha äravõtmine omavalitsustelt ja selle paigutamine osakutesse toob kaasa haridusse mineva raha vähenemise.

Ta nentis, et omavalitsused on võtnud laenu ja oma koolid korda teinud ning eraldanud investeeringuteks vähemalt samas suurusjärgus raha, kui riik. "Kas siis see raha jääb nüüd tulemata," küsis ta.

Maimets möönis, et paljud omavalitsused on tõesti teiste valdkondade arvelt haridusse raha andnud. Ta avaldas siiski arvamust, et õigus võib olla ka teenistujate ametiliitude organisatsiooni TALO juhtide poolt streigieelsetel päevadel avaldatud kartustel, et osa omavalitsusi on haridusraha hoopis muudeks vajadusteks kulutanud.

Maimets avalikustas haridusosakutele ülemineku kava teisipäeval riigikogus, kui kõne all oli laste olukord. Tema sõnul sisaldaksid haridusosakud kõiki maksumaksja poolt lapse õpetamiseks tehtavaid kulutusi ning liiguksid vabalt koos lapsega sinna kooli, kus ta õppida otsustab.

Valitsus peaks uut kava peaks arutama neljapäeval kabinetiistungil.

Maimetsa ideed on toetanud Reformierakond, teine koalitsioonikaaslane, Rahvaliit, ja opositsioon on asunud eitavale seisukohale.

Tallinna toimetus, +372 610 8861, sise@bns.ee

Baltic News Service


Kommentaare: 0
Loe kommentaare ja lisa oma arvamus
 
 Struktuur Meedia Tagasiside | © Eesti Linnade Liit