Eesti Linnade ja Valdade Liit | Otsi | Sisukaart   
  Aktuaalset  | Seadusandlus  | Brüsseli esindus  | Välissuhted  | Andmebaasid  | Uurimused/käsiraamatud  | Linke
Aktuaalset
 
Uudised
  Arhiiv
    2018
    Arhiiv 2015
    Arhiiv 2014
    Arhiiv 2012
    Arhiiv 2011
    Arhiiv 2010
    Arhiiv 2009
    Arhiiv 2008
    Arhiiv 2007
    Arhiiv 2006
    Arhiiv 2005
    Arhiiv 2004
    Arhiiv 2003
  ELL-uudis (listi uudiskirjad)
  Brüsselist memod
Pressiteated
Omavalitsusliitude läbirääkimised
Seisukohad
Linnade ja Valdade Päevad
Konverentsid, seminarid
Liitu meilinglistiga
Huvitavaid fakte
KOV ja kliima
Kalender
 


LVP_2015_logo
Linnade ja Valdade Päevad 2018
14.-15. märts Original Sokos Hotel Viru konverentsikeskuses


31. märtsil 2012 a. toimunud Linnade ja Valdade Üldkogu materjalid

Eesti Regionaalse ja Kohaliku Arengu Sihtasutus
Esilehekülg > Aktuaalset > Uudised > Arhiiv > Arhiiv 2004


Riigikogu võttis vastu tulumaksureformi kava
TALLINN, 17. detsember, BNS - Riigikogu kinnitas kolmapäeval tulumaksureformi käivitava eelnõu, mis tõstab uuel aastal maksuvaba miinimumi ning alandab järgmistel aastatel üksikisiku tulumaksumäära.

Tulumaks jääb 2004. aastal endiselt 26 protsendile, küll aga tõuseb maksuvaba miinimum 1400 kroonile kuus. Seadus seadustab tulumaksu alandamise edasise ajakava.

Seaduse poolt hääletas 54 riigikogu liiget, vastu oli 35. Erapooletuks ei jäänud keegi.

Nii koalitsiooni kui ka opositsiooni esindajad kiitsid tulumaksuvaba miinimumi kasvu ning tulumaksumäära langemise edasilükkumist. Ainus, kes kõneles tulumaksu alandmise poolt, oli Siim Kallas.

Res Publica fraktsiooni nimel sõna võtnud Tõnis Palts kiitis seadust eriti seepärast, et selles on ette nähtud tulumaksuvaba miinimumi tõstmine. Ta märkis, et edaspidi taotleb Res Publica tulumaksu alandamist just maksuvaba miinimumi tõstmise kaudu.

"Me seame esialgu eesmärgiks tulumaksuvaba miinimumi võrdsustamise alampalgaga, seejärel keskmise palgaga," ütles ta.

Palts lisas samas, et Res Publica tunnistab ka Reformierakonna püüdlusi jätkata tulumaksmäära vähendamist.

Reformierakonna eest kõnelenud Siim Kallas tähendas, et maksumaksjad olid maksulangetamisega tuleval aastal arvestanud. Ta avaldas kahetsust, et võimuliidu püsimise nimel tuli algsest kavast loobuda.

Rahvaliidu esindaja Jaak Allik avaldas heameelt, et tulumaksuvaba miinimum tõuseb, mis oli ka Rahvaliidu üks valimislubadusi. Ka tema leidis, et tuluamaksureformi jätkamine praegu kokku lepitud moel pole veel lõplikult kindel ning võib vajada hilisemat ülevaatamist.

Mõõdukate esindaja Katrin Saks märkis, et see seadus suurendab vaesust ja kihistumist. Ta avaldas lootust, et aasta pärast hakkab riik reformikava muutma.

Keskerakonna nimel kõnelenud Värner Lootsman kiitis omakorda astmelist tulumaksu, märkides, et see kehtib paljudes Euroopa riikides. Eesti on tema sõnul kõige kihistunum ühiskond Euroopas, mille tulumaksureform viib veelgi enam tasakaalust välja.

Isamaaliidu eestkõneleja Helir-Valdor Seeder tuletas meelde, et maksukoormuse alandamist tulumaksu alandamise kaudu ei toeta enamik poliitilisi jõude. Tema sõnul tuleb muuta kogu maksusüsteemi ning loobuda äärmuslikest liberaalsetest loosungitest.

Ka Seeder pooldas maksuvaba miinimumi jätkuvat kasvu ning selle sidumist laste arvuga. Ta prognoosis ühtlasi valitsuskriisi ka järgmisel aastal, kuna koosmeelekoalitsioonis puuduvad selged maksupoliitilised kokkulepped.

Tulumaksu-, sotsiaalmaksu- ja maamaksuseaduse muutmise seaduse kohaselt kahaneb tulumaks 2005. aastal 24 protsendile, maksuvabaks miinimumiks saab 1700 krooni kuus. 2006. aastal langeb tulumaks 22 protsendile ja maksuvaba osa suuruseks on 2000 krooni. 2007. aastaks sätestatakse tulumaksu määraks 20 protsenti. Maksuvaba miinimumi tõusu graafik vastab senisele koalitsioonileppele.

Novembris tülli pööranud Res Publica, Reformierakonna ja Rahvaliidu liidrid saavutasid kokkuleppe koostöö jätkamises tulumaksureformi edasilükkamise hinnaga ülejärgmisse aastasse. Selle tulemusel vabanes kokku 760 miljonit krooni, millest ligikaudu pool kulub tuleval aastal esimese lapse toetuse kahekordistamiseks.

Tallinna toimetus, +372 610 8825, majandus@bns.ee

Baltic News Service


19/12/03

 
 Struktuur Meedia Tagasiside | © Eesti Linnade Liit