Eesti Linnade ja Valdade Liit | Otsi | Sisukaart   
  Aktuaalset  | Seadusandlus  | Brüsseli esindus  | Välissuhted  | Andmebaasid  | Uurimused/käsiraamatud  | Linke
Aktuaalset
 
Uudised
Pressiteated
  2018
  2017
  2015
  2014
  2013
  2012
  2011
  2010
  2009
  2008
  2007
  2006
  2005
  2004
  2003
  2002
  2001
  2000
  1999
  Regioonide Komitee
Omavalitsusliitude läbirääkimised
Seisukohad
Linnade ja Valdade Päevad
Konverentsid, seminarid
Liitu meilinglistiga
Huvitavaid fakte
KOV ja kliima
Kalender
 


LVP_2015_logo
Linnade ja Valdade Päevad 2018
14.-15. märts Original Sokos Hotel Viru konverentsikeskuses


31. märtsil 2012 a. toimunud Linnade ja Valdade Üldkogu materjalid

Eesti Regionaalse ja Kohaliku Arengu Sihtasutus
Esilehekülg > Aktuaalset > Pressiteated > 2000


Omavalitsused nõuavad hariduskulude ülevõtmiseks aega
TALLINN, 22. august, BNS - Omavalitsusliitude koostöökogu peab vajalikuks hariduskulude haridusministeeriumi eelarvest kohalike omavalitsuste eelarvetesse kandmisel üleminekuperioodi, et tagada omavalitsuste toimetulek uute kohustustega.

"Loomulikult tähendab valitsuse otsus suuri muudatusi nii arvestusliku kui ka materiaalse külje pealt," ütles hariduse töörühma juht Jüri Võigemast teisipäeval BNS-ile.

Võigemasti sõnul otsustas valitsus mais, et õpetajate palgaraha tuleb riigieelarve omavalitsuste toetusfondi kaudu. "Kuid nüüd on ära öeldud, et osa tuleb tulumaksuprotsendi suurendamise näol," nentis ta.

Kohalikele omavalitsustele läheb üksikisiku tulumaksu jaotuse muutmise tulemusel üle 728 miljonit krooni maksutulusid, ütles BNS-ile rahandusministeeriumi nõunik Daniel Vaarik. Senise 56 protsendi üksikisiku tulumaksu asemel hakkab järgmisel aastal kohalikele omavalitsustele laekuma 66 protsenti.

Rahandusminister Siim Kallase sõnul on järgmise aasta eelarveprojektis suurim muutus haridusministeeriumi real, kust valitsuse otsusel läks kokku 1,4 miljardit krooni kohalikesse eelarvetesse munitsipaalkoolide kulude katteks.

Nii kahanes haridusministeeriumi eelarve piirmaht esialgu kavandatud 3,5 miljardilt koonilt 2,1 miljardile kroonile.

Võigemasti sõnul pakkusid nad teisipäeval ministeeriumidevahelise komisjoniga kohtudes
välja üleminekuvariandi, et 1. jaanuarist 31. augustini säiliks osaliselt praegused finantseerimisreeglid ning haridusraha laekuks peamiselt omavalitsuste toetusfondi kaudu.

Kuna õppeaasta ja eelarveaasta algusaeg ei kattu, oleks raske poole õppeaasta pealt teisele süsteemile üle minna, põhjendas Võigemast.

Haridusministeeriumi eelarveosakonna juhataja Anneli Kommeri sõnul peab saama uuele süsteemile üleminekul tagatud ka see, et ei tekiks probleeme valdadevahelise hariduskulude arveldamisega.

Kommeri sõnul võib kohalikele omavalitsustele kujuneda probleemiks ka õppeaasta lõpul õpetajatele korraga kolme kuu töötasu väljamaksmiseks raha leidmisega.

Riigieelarve osakaal hariduskuludes on piirkonniti erinev, ütles Kommer. Tema sõnul on eelarve osakaal Tallinnas 30, kuid Võru-, Põlva- ja Viljandimaa valdades kuni 70 protsenti. Seega suurendab haridusraha üleviimine oluliselt kohaliku omavalitsuse eelarve mahtu ja töökoormust.

Kallas ütles pressikonverentsil, et kardinaalne muudatus vajab esialgu harjumist, kuid valitsus lähtus otsuse tegemisel asjaolust, et kohalikud omavalitsused polnud idee väljakäimisel selle vastu.

Koolikulude omavalitsustele üleandmise tõttu muutuvad ka ametiühingute läbirääkimispartnerid õpetajate palga üle - keskvalitsuse asemel hakkavad läbirääkimisi
pidama kohalikud omavalitsused, märkis Kallas.

"Ametiühingutele see kindlasti ei meeldi," tõdes Kallas. Tema sõnul valitsus oma printsiibist aga ei tagane, kuna ka rahanduspoliitiliselt on mõttekam suurendada üldvalitsuse eelarves kohalike omavalitsuste osa.

"Kui kohalikel omavalitsustel oleks olnud uuele ideele selge vastuseis, poleks rahandusministeerium asjaga tegelenud," nentis Kallas.

Baltic News Service


 
 Struktuur Meedia Tagasiside | © Eesti Linnade Liit