Eesti Linnade ja Valdade Liit | Otsi | Sisukaart   
  Aktuaalset  | Seadusandlus  | Brüsseli esindus  | Välissuhted  | Andmebaasid  | Uurimused/käsiraamatud  | Linke
Aktuaalset
 
Uudised
Pressiteated
  2018
  2017
  2015
  2014
  2013
  2012
  2011
  2010
  2009
  2008
  2007
  2006
  2005
  2004
  2003
  2002
  2001
  2000
  1999
  Regioonide Komitee
Omavalitsusliitude läbirääkimised
Seisukohad
Linnade ja Valdade Päevad
Konverentsid, seminarid
Liitu meilinglistiga
Huvitavaid fakte
KOV ja kliima
Kalender
 


LVP_2015_logo
Linnade ja Valdade Päevad 2018
14.-15. märts Original Sokos Hotel Viru konverentsikeskuses


31. märtsil 2012 a. toimunud Linnade ja Valdade Üldkogu materjalid

Eesti Regionaalse ja Kohaliku Arengu Sihtasutus
Esilehekülg > Aktuaalset > Pressiteated > 2000


Omavalitsused eelarvenõudmistes järeleandmisi ei tee
TALLINN, 22. september, BNS - Omavalitsusliitude Koostöökogu esindajad ei taganenud ka teisipäeval sõlmitava eelarvekokkuleppe eel oma taotlustest, mis on valitsuse ettepanekust ligi 300 miljonit krooni suurem.

Reedel koos olnud Omavalitsusliitude Ühenduse esimees Kurmet Müürsepp ütles BNS-ile, et omavalitsused ei saa leppida valitsuse pakutud tingimustel õpetajate palkade ületulekuga, samuti kohalikele teedele raha mitteeraldamisega.

"Meie kindel seisukoht on, et õpetajate palkade ületulek sellisel viisil meile ei sobi," kinnitas Müürsepp.

Omavalistusliidud nõuavad, et valitsus kajastaks riigieelarves kõik munitsipaalkoolide kulud sihtotstarbeliselt ja tagaks, et eraldatavatest vahenditest jätkuks ka õpetajate palgatõusuks.

Valitsus on Kurmeti teatel välja käinud, et õpetajate palk tõuseb tuleval aastal 30 protsenti, eraldatavatest vahenditest jätkub aga vaid 15-protsendiliseks palgatõusuks.

Kogu valitsuse kava munitsipaalkoolide kulude rahastamiseks on "väga segane asi", kuna selgusetuks jääb, millised kulud täpselt selles summas sisalduvad, märkis Müürsepp.

Seepärast lükkasid omavalitsused valitsuse kava tagasi ja esitavad teisipäevaseks läbirääkimistevooruks oma ettepanekud.

Nende järgi peavad munitsipaalkoolide kulud olema aastate kaupa võrreldavad ja summad peavad minema koolidele koolijärgse valla kaudu. Veel peavad olema lahti löödud majandamiskulud, palgakulud ja koolitarveteks ning investeeringuteks mõeldud summad.

Hariduskulud on tuleva aasta eelarveprojektis lisaks haridusministeeriumi eelarvele kirjendatud läbi kohalike omavalitsuste toetusfondi sihiga suunata see vaid õpetajate palkadeks.

Kava kohaselt annab riik 2001. aastast omavalitsustele 1,4 miljardit krooni riigieelarvesse loodava hariduskassa kaudu.

Omavalitsused on selle kava järgi jaotatud erinevatesse kategooriatesse. Suurematele omavalitsusüksustele maksab riik hariduskassast poole arvestuslikust õpilaskoha maksumusest ja väiksematele omavalitsustele 80 protsenti õpilaskoha maksumusest. Ülejäänud osa maksavad omavalitsused ise.

Valitsusega eelarvevaidlusi pidavad omavalitsused pole siiani rahul ka asjaoluga, et 2001. aasta eelarveprojektis ei ole sentigi kohalike teede remondiks, ütles Müürsepp.

Omavalitsused taotlevad jätkuvalt 75 miljonit krooni teede hoiuks ja remondiks.

Rahandusministeeriumi teatel kasvab omavalitsuste tulude maht tuleval aastal 5,85 protsenti võrreldes selle aastaga ning ministeerium ei näe pingelise riigieelarve seisu tõttu ette täiendavaid vahendeid eraldisteks valla- ja linnaeelarvetele.

Omavalitsusliidud taotlevad eelarve tõusu lähtuvalt uute ülesannete lisandumisest ning omavalitsuste eelarvete tulude vähenemisega seoses füüsilistele isikutele tehtava maksuvabastusega 800-lt kroonilt 1000-le kroonile.

Järgmistel läbirääkimistel 26. septembril allkirjastatakse tuleva aasta eelarve-läbirääkimiste lõpp-protokoll, mis esitatakse ühes lahkarvamuste ja kokkulepetega valitsusele.

Valitsus kinnitas 2001. aasta riigieelarve eelnõu, mille maht on 29,45 miljardit krooni,teisipäeval.

Projekti järgi moodustavad eraldised valla- ja linnaeelarvetele 2,35 miljardit krooni võrrelduna 1,16 miljardiga tänavu, sisaldades 1,4 miljardit krooni ainult hariduskuludeks mõeldud raha.

Baltic News Service


 
 Struktuur Meedia Tagasiside | © Eesti Linnade Liit