Eesti Linnade ja Valdade Liit | Otsi | Sisukaart   
  Aktuaalset  | Seadusandlus  | Brüsseli esindus  | Välissuhted  | Andmebaasid  | Uurimused/käsiraamatud  | Linke
Aktuaalset
 
Uudised
Pressiteated
  2018
  2017
  2015
  2014
  2013
  2012
  2011
  2010
  2009
  2008
  2007
  2006
  2005
  2004
  2003
  2002
  2001
  2000
  1999
  Regioonide Komitee
Omavalitsusliitude läbirääkimised
Seisukohad
Linnade ja Valdade Päevad
Konverentsid, seminarid
Liitu meilinglistiga
Huvitavaid fakte
KOV ja kliima
Kalender
 


LVP_2015_logo
Linnade ja Valdade Päevad 2018
14.-15. märts Original Sokos Hotel Viru konverentsikeskuses


31. märtsil 2012 a. toimunud Linnade ja Valdade Üldkogu materjalid

Eesti Regionaalse ja Kohaliku Arengu Sihtasutus
Esilehekülg > Aktuaalset > Pressiteated > 2000


Omavalitsused tahavad muuta üksikisiku tulumaksu struktuuri
TALLINN, 26. september, BNS - Omavalitsuliitude koostöönõukogu ja ministeeriumidevaheline komisjon leppisid teisipäeval kokku alustada tulevikus läbirääkimisi üksikisiku tulumaksu lahutamiseks kaheks iseseisvaks maksuks.  

Idee lahutada praegu riigi tasandil kehtestatud üldine maks kohalikuks tulumaksuks ja riigi tulumaksuks on arutluse all olnud ka varem, ütles BNS-ile Eesti omavalitsusliitude ühenduse aseesimees Toomas Välimäe.

"Muudatused on vajalikud eelkõige seepärast, et kogu tulubaasi mõttes pole hea seis, kus enamus omavalitsustest saab raha toetusfondist," rääkis Välimäe.

Seni on idee maksude lahutamise kohta arutluse all olnud nii kohtumistel valitsuse esindajatega kui ka mitmesugustes omavalitsuste arengut käsitlevates töörühmades, ütles Välimäe.

Omavalitsusliitude ühenduse aseesimehe sõnul tuleb muudatuste läbiviimiseks näiteks üle vaadata kohalike maksude seadus, kuna praegu on kaheksa kohaliku maksu osakaal kõigi Eesti omavalitsuste peale kokku alla ühe protsendi.

"Sellest protsendist valdava osa annab Tallinnas kehtiv mootorsõidukimaks," lausus Välimäe.

Välimäe hinnangul peaks normaalse olukorra saavutamiseks aluseks võtma Euroopa kogemuse, kus kohalike maksude osa omavalitsuste tulubaasis moodustab 25-30 protsenti.

"Lõplik eesmärk on see, et omavalitsustel tekiks kindel tulubaas ning riigipoolsete muudatuste tegemisel ei tekiks praegusega sarnaseid probleeme," märkis ta.

Kuigi praegune kord, kus omavalitsused saavad riigilt oma territooriumil laekunud üksikisiku tulumaksust 56 protsenti võib Välimäe sõnul küll kõige lihtsama tunduda, on muudatused omavalitsuste hinnangul vajalikud.

Kui tulubaasi 1994. aastal kokku pandi, ei sattunud sellesse vahendeid amortisatsiooni ja ka investeeringute tarvis ning praegu on just need küsimused alatised läbirääkimiste ja lahkhelide allikaks, lausus Välimäe.

Sel eesmärgil leppisid ministeeriumide esindajad ja omavalitsused teisipäeval kokku jätkata tulevikus läbirääkimisi kohalike eelarvete tasandussüsteemi täiustamiseks ja munitsipaalomandi amortisatsiooni metoodika väljatöötamiseks.

Omavalitsused ja ministeeriumide esindajad ühtegi konkreetset tähtaega läbirääkimiste alustamiseks kokku ei leppinud, kuna Välimäe hinnangul seatakse täpsemad eesmärgid tõenäoliselt avaliku halduse üldise arengukontseptsiooni ja ülesannete väljatöötamise käigus.

"Usun, et sarnaselt praegusele tavale hakkavad sellealaseid läbirääkimisi pidama samuti teatud ministeeriumide vaheline komisjon ja omavalitsuste esindajad," lisas ta.

Üksikisiku tulumaks, millest 56 protsenti laekub kohalikele omavalitsustele, on omavalitsuste peamine tuluallikas, moodustades paljude eelarvetes üle 90 protsendi.

Tuleva aasta eelarveprojekti järgi peab laekuma kokku 7,277 miljardit krooni üksikisiku tulumaksu, millest 4,07 miljardit laekub kohalikesse eelarvetesse.

Baltic News Service

 

 


 
 Struktuur Meedia Tagasiside | © Eesti Linnade Liit