Eesti Linnade ja Valdade Liit | Otsi | Sisukaart   
  Aktuaalset  | Seadusandlus  | Brüsseli esindus  | Välissuhted  | Andmebaasid  | Uurimused/käsiraamatud  | Linke
Aktuaalset
 
Uudised
Pressiteated
  2018
  2017
  2015
  2014
  2013
  2012
  2011
  2010
  2009
  2008
  2007
  2006
  2005
  2004
  2003
  2002
  2001
  2000
  1999
  Regioonide Komitee
Omavalitsusliitude läbirääkimised
Seisukohad
Linnade ja Valdade Päevad
Konverentsid, seminarid
Liitu meilinglistiga
Huvitavaid fakte
KOV ja kliima
Kalender
 


LVP_2015_logo
Linnade ja Valdade Päevad 2018
14.-15. märts Original Sokos Hotel Viru konverentsikeskuses


31. märtsil 2012 a. toimunud Linnade ja Valdade Üldkogu materjalid

Eesti Regionaalse ja Kohaliku Arengu Sihtasutus
Esilehekülg > Aktuaalset > Pressiteated > 2001


Valitsus on omavalitsustega eelarve osas endiselt eri meelt
TALLINN, 3. juuli, BNS - Omavalitsusliitude koostöökogu kirjutas teisipäeval valitsuse delegatsiooniga alla eelarveläbirääkimiste vaheprotokollile, mis fikseerib poolte ühis- ja lahkarvamused.

Vaheprotokoll kinnitab omavalitsuste taotlused riigieelarvest eelarvete toetusteks ja muude küsimuste senise seisu, ütles omavalitsusliitude koostöökogu pressiesindaja.

Vaheprotokoll on kavas esitada ametliku dokumendina valitsuse istungile.

Omavalitsusliidud kujundasid oma seisukohad ja taotlused lähtuvalt põhimõttest, et maksutulu arvestuslikud alused jooksval aastal ei muutu. See tähendab, et näiteks üksikisiku tulumaksuvaba määra tõstmisel nõuavad omavalitsused tingimatut kompensatsiooni.

Valitsus tutvustas samas sotsiaalministri ettepanekut üksikisiku maksuvaba tulu määra tõstmiseks.

Omavalitsused olid valitsusedelegatsiooni esimehe regionaalminister Toivo Asmeri sõnul kahtleval seisukohal üksikisiku maksuvaba tulumaksumäära tõstmises, kuna see mõjutab katastroofiliselt vaesemate valdade tulubaasi.

"Omavalitsuste esindajad väitsid, et vaesemad vallad võivad kaotada vaat et kolmandiku üksikisiku tulumaksu laekumisest. Samas ei taha omavalitsused olla need, kes kohalike inimestele ütlevad, et nemad on inimestele rohkema raha kätte jäämise vastu," ütles Asmer.

Omavalitsused ja riik peavad kooskõlastama oma positsioonid maksuvaba tulumaksumäära tõstmiseks seoses valitsuse, tööandjate ja ametiühingute läbirääkimistega.

Teisipäeval allkirjastatud vaheprotokollis taotlevad omavalitsusliidud jätkuvalt omavalitsuste eelarvete ennakkasvu võrreldes riigieelarve kasvuga, taotlus üldtoetusteks ulatub 12,6-protsendilise kasvuni.

Valitsus pakub eraldiste vähendamist kolme protsendi võrra.

Omavalitsused taotlevad peale ennakkasvu veel sihtotstarbelisi toetusi eri ülesannete täitmiseks, näiteks kohalike maanteede ja tänavate hoiuks, õpilaste kooliveo korraldamiseks, väikesaarte ning investeeringute toetusteks.

Koostöökogu vaidlustas ka rahandusministeeriumi esitatud optimistliku tulu- ja maamaksuprognoosi, mis mõlemad on omavalitsustele olulised tulubaasi moodustamise allikad ja millega eksimine põhjustab eelarvete puudujäägi.

Samuti jätkatakse läbirääkimisi toimetuleku ja sotsiaaltoetuste üleandmiseks omavalitsustele ning tasandusfondi valemi muutmise üle.

Valitsusel ja omavalitsustel on erinevad positsioonid ka investeeringutoetuste osas: haridus- ja kultuuriministeerium pakuvad omavalitsustele investeeringutoetusteks tulevaks aastaks 178 miljonit krooni, vallad ja linnad nõuavad investeeringute toetuseks 387,2 miljonit krooni.

Juulis peavad tööle asuma läbirääkimiste rahanduse-, kultuuri-, hariduse-, transpordi- ja teede- ning sotsiaal- ja tervishoiutöörühmad, kes peavad läbirääkimiste järjekordses voorus, mis toimub 13. augustil, tegema konkreetsed ettepanekud lahenduste leidmiseks vaidlusalustes küsimustes.

Asmer planeerib läbirääkimiste tulemused valitsusele ette kanda 20. augustil.

Tallinna toimetus, +372 610 8825, majanuds@bns.ee

Baltic News Service


 


 
 Struktuur Meedia Tagasiside | © Eesti Linnade Liit