Eesti Linnade ja Valdade Liit | Otsi | Sisukaart   
  Aktuaalset  | Seadusandlus  | Brüsseli esindus  | Välissuhted  | Andmebaasid  | Uurimused/käsiraamatud  | Linke
Aktuaalset
 
Uudised
Pressiteated
  2018
  2017
  2015
  2014
  2013
  2012
  2011
  2010
  2009
  2008
  2007
  2006
  2005
  2004
  2003
  2002
  2001
  2000
  1999
  Regioonide Komitee
Omavalitsusliitude läbirääkimised
Seisukohad
Linnade ja Valdade Päevad
Konverentsid, seminarid
Liitu meilinglistiga
Huvitavaid fakte
KOV ja kliima
Kalender
 


LVP_2015_logo
Linnade ja Valdade Päevad 2018
14.-15. märts Original Sokos Hotel Viru konverentsikeskuses


31. märtsil 2012 a. toimunud Linnade ja Valdade Üldkogu materjalid

Eesti Regionaalse ja Kohaliku Arengu Sihtasutus
Esilehekülg > Aktuaalset > Pressiteated > 2001


Asmer manitseb riigikogu kiiresti menetlema maamaksuseadust
TALLINN, 22. oktoober, BNS - Valitsus ja riigikogu peavad regionaalminister Toivo Asmeri sõnul tegema kõik selleks, et maa hinda reguleeriv seadusandlus oleks korras 15. novembriks.

Omavalitsusliitude delegatsiooniga esmaspäeval maamaksu teemal kohtunud Asmer ütles, et keskkonnaministeerium on algatanud eelnõu, mis annaks kohalikele omavalitsustele vabamad käed maksumäära reguleerimisel, kuna maa korralise hindamise tulemusena on maa hind paljudes kohtades järsult tõusnud.

Kohalikud omavalitsused peavad kehtestama maamaksumäärad järgimiseks aastaks 15. detsembriks.

Omavalitsusliitude koostöökogu juhtis valitsuse esindajate tähelepanu asjalolule, et omavalitsused ei saa alustada eelarvete koostamist enne, kui maamaksudega seonduvad muudatused on vastu võetud. Koostöökogu avaldas lootust, et maamaksuseaduse muutmise seadus võetakse riigikogus vastu kiirendatud korras hiljemalt novembris.

"On loomulik, et kuu enne oleks teada, milline saab olema seda reguleeriv seadusandlus," märkis Asmer. Valitsus ja riigikogu peaks tema sõnul tegema kõik selleks, et seadusandlik pool saaks õigeks ajaks valmis.

Maade ümberhindamise käigus on kohti, kus maa hind on tõusnud või langenud üsna märgatavalt, rääkis minister. Tema sõnul ei ole õiglane, kui riik seab selles osas liiga kitsad piirid ette neile, kes tunnevad kohalikku olukorda kõige paremini - omavalitsustele.

Keskkonnaministeeriumi ettepanek lasta maamaksu piirmäärad vabaks ja lubada rakendada ka nullmäära, annaks igale linnale ja vallale oluliselt suurema võimaluse ja vabaduse ise määrata, palju maksavad nende elanikud maamaksu, märkis Asmer.

Maksumäära kehtestamise õigus on omavalitsuse volikogul. Kehtiv seadus annab võimaluse määrata maksumääraks 0,5-2,0 protsenti maa maksutamishinnast aastas. Kohaliku omavalitsuse volikogu võib teha ka maksusoodustusi.

Tänavu toimunud maa korralise hindamise tulemusel on maa maksustamishind paljudes kohtades kümnekordistunud, kuid on ka kohti, kus see odavnes.

Omavalitsusi huvitab ka, mis juhtub omavalitsuste eelarvetega seoses maa ümberhindamisega, kuna maamaks on üks kolmest maksust, mis moodustab olulise osa omavalitsuse eelarvest - paljudes omavalitsustes on maamaksu osakaal eelarves 70 protsenti.

Koostöökogu märkis, et laekumised maamaksust langevad tuleval aastal paljudes omavalitsustes, samas kui riigieelarve eelnõu kohaselt langevad eraldised kohalike eelarvete toetuseks kolm protsenti.

Koostöökogu on varem seadnud kahtluse alla ka rahandusministeeriumi optimistlikud andmed arvestuslike laekumiste kohta tulu- ja maamaksu osas. Esmaspäevasel kohtumisel rahandusministeerium omavalitsuste esindaja teatel olukorda ei kommenteerinud.

Järgmine valitsuse ministeeriumidevahelise komisjoni ja omavalitsusliitude koostöökogu delegatsiooni läbirääkimiste voor toimub 15. novembril, siis on päevakorras 2002. aastal kavandatud õpetajate 15-protsendilise palgatõusu analüüs.

Tallinna toimetus, tel +372 610 8825, majandus@bns.ee

Baltic News Service


 
 Struktuur Meedia Tagasiside | © Eesti Linnade Liit