Eesti Linnade ja Valdade Liit | Otsi | Sisukaart   
  Aktuaalset  | Seadusandlus  | Brüsseli esindus  | Välissuhted  | Andmebaasid  | Uurimused/käsiraamatud  | Linke
Aktuaalset
 
Uudised
Pressiteated
  2018
  2017
  2015
  2014
  2013
  2012
  2011
  2010
  2009
  2008
  2007
  2006
  2005
  2004
  2003
  2002
  2001
  2000
  1999
  Regioonide Komitee
Omavalitsusliitude läbirääkimised
Seisukohad
Linnade ja Valdade Päevad
Konverentsid, seminarid
Liitu meilinglistiga
Huvitavaid fakte
KOV ja kliima
Kalender
 


LVP_2015_logo
Linnade ja Valdade Päevad 2018
14.-15. märts Original Sokos Hotel Viru konverentsikeskuses


31. märtsil 2012 a. toimunud Linnade ja Valdade Üldkogu materjalid

Eesti Regionaalse ja Kohaliku Arengu Sihtasutus
Esilehekülg > Aktuaalset > Pressiteated > 2003


Omavalitsused nördinud eelarve tulemustest
Koostöökogu pressiteade, 19/09/03. Omavalitsusliitude Koostöökogu avaldab sügavat nördimust valitsuse eilse eelarveeelnõu menetlemise käigu suhtes, mille puhul ei peetud vajalikuks ühelegi meediakanalile ära märkida, et omavalitsustega kokkuleppele ei jõutud. Seda enam, et omavalitsuste poolt oli pretsedenditu jätta allkirjastamata kokkulepe valitsusega eelarveläbirääkimiste osas.

Rahandusminister Tõnis Paltsi poolt tundub lausa küüniline teatada avalikkusele, et probleemid omavalitsustega on lahendatud, viidates taastatud miljonitele, mille valitsus vahepeal kokkulepet murdes maha arvas. Nimelt oli vahekokkuleppes omavalitsuste tasandusfondi suuruseks kinnitatud 950 miljonit, mida valitsus vahepeal kärpis 915 miljonile kroonile ning eelarve esitamise päeval taastas endisele suurusele.

Samas kui omavalitsuste peamise sõlmküsimuse – tulubaasi suuruse protsendi – osas enam sõnagi ei räägitud. Omavalitsuste rahandusspetsialistide sõnul on ilmne, et praeguste ülesblufitud prognooside kohaselt on tulude pooled eelarves õhku täis. Valitsus kinnitab, et omavalitsuste eelarvete kasv on 8%, samas võib ülehinnatud prognooside puhul seda numbrit suurendada mis tahes piirini.  

Valitsus edastas eile Riigikogule eelnõu, kus omavalitsuste protsendiks brutopalkadelt sai märgitud 11,4%, omavalitsused taotlesid 11,6%. Omavalitsuste hinnangul oleks see number vältinud prognoosidest tulenevaid apsakaid, katnud kõikide omavalitsuste senised tasemed ja jätkanud viimaste aastate mitte küll kõrget, aga stabiilset kasvu. Omavalitsuste tulubaasi kasv on küll väiksem olnud kui riigieelarve ja SKT kasv.

Valitsuse praegu kinnitatud protsendi juures jäävad enamik omavalitsusi üldjoontes samale tasemele kui tänavu, üksikud jäävad alla selle. Muudes olulistes küsimustes valitsusega kokkuleppele ei jõutud, seda ei teede, pedagoogide ega omavalitsuste arengu seisukohalt.

Veel neljapäeva varahommikul enne valitsuskabineti istungit esitasid omavalitsuste esindajad minister Jaan Õunapuule dokumendi, kus olid kirjas lahkarvamused, mille lahendamiseta ei saa normaalsest tulubaasist omavalitsuste puhul rääkida. Lahkarvamustele oli lisatud ka kaaskiri, milles omavalitsused viitasid koalitsioonileppele, mis lubas omavalitsuste olukorda seoses kavandatavate reformidega mitte halvendada. Samas avaldasid omavalitsused lootust, et positiivne ja aus lahendus omavalitsuste tulubaasi osas leitakse ning väljendasid valmisolekut kompromisside leidmiseks teiste eriarvamuste osas.

Omavalitsused peavad sellist käitumist valitsuse poolt mahhineerivaks: poolaasta jooksul kasutatakse läbirääkimisi kui demokraatia etendamise vahendit ja otsustaval hetkel jäetakse omavalitsused kui riigi kõige otsesem partner väljapääsmatusse olukorda lahendama kohapealseid probleeme inimestega silmast silma. Samas antakse meedia vahendusel välja eksitavaid signaale, kui hästi valitsus omalt poolt kõik lahendas.

Tegelikkuses on proportsioonid sellised, et kui mujal Lääne-Euroopa riikides, mille põhjalt ka Eesti riigi mudel sai loodud, on omavalitsuste ja valitsuse eelarvete suhe umbes pooleks, siis Eestis on see vahekord 25:75 omavalitsuste kahjuks. Ja tagajärgi teab ilmselt enamik Eestimaa elanikke vaadates ringi kohtadel.

Omavalitsusliitude Koostöökogu tuleb esmaspäeval erakorraliselt kokku, et koostada omavalitsuste nimel pöördumine Riigikogu rahanduskomisjonile.

Parimate soovidega

Kaidi Roots
Omavalitsusliitude Koostöökogu pressiesindaja

*

Omavalitsused peavad eelarvetulusid ülesblufituks

TALLINN, 19. september, BNS - Omavalitsusliitude Koostöökogu hinnangul on järgmise aasta eelarve tulude pool õhku täis ning valitsuse pakutud tulumaksu jaotus on liiga väike selleks, et tasandada võimalikke prognoosidest tulevaid vigu.

Omavalitsuste rahandusspetsialistide sõnul on ilmne, et praeguste ülesblufitud prognooside kohaselt on tulude pooled eelarves õhku täis ning kuigi valitsus kinnitab, et omavalitsuste eelarvete kasv on kaheksa protsenti, võib ülehinnatud prognooside puhul seda numbrit suurendada mistahes piirini, märkis koostöökogu.

Valitsuse poolt riigikogule esitatud eelarveeelnõu kohaselt on omavalitsustele laekuvaks tulumaksu protsendiks brutopalkadelt 11,4 protsenti võrrelduna omavalitsuste taotletud 11,6 protsendiga.

Koostöökogu teatel oleks kahe protsendipunkti võrra suurem number vältinud prognoosidest tulenevaid apsakaid, katnud kõikide omavalitsuste senised tasemed ja jätkanud viimaste aastate stabiilset kasvu. Omavalitsuste tulubaasi kasv on koostöökogu andmetel samas väiksem olnud kui riigieelarve ja sisemajanduse koguprodukti kasv.

Valitsuse praegu kinnitatud protsendi juures jääb suurem osa omavalitsusi üldjoontes samale tasemele tänavusega ja üksikud jäävad alla selle, märkis koostöökogu.

Omavalitsusliitude Koostöökogu teatas, et on nördinud valitsuse peale, kuna valitsus ei märkinud neljapäeval eelarveprojekti tutvustades ühelegi meediakanalile omavalitsustega kokkuleppe saavutamata jäämist.

Koostöökogu teatel on rahandusminister Tõnis Paltsi poolt lausa küüniline teatada avalikkusele, et probleemid omavalitsustega on lahendatud, viidates taastatud miljonitele, mille valitsus vahepeal kokkulepet murdes maha arvas. Nimelt oli vahekokkuleppes omavalitsuste tasandusfondi suuruseks kinnitatud 950 miljonit, mida valitsus vahepeal kärpis 915 miljonile kroonile ning eelarve esitamise päeval taastas endisele suurusele, märkis koostöökogu.

Ka muudes olulistes küsimustes - teede, pedagoogide ega ka omavalitsuste arengu seisukohalt - koostöökogu teatel valitsusega kokkuleppele ei jõutud.

Neljapäeva hommikul enne valitsuskabineti istungit esitasid omavalitsuste esindajad minister Jaan Õunapuule dokumendi lahkarvamustega, mille lahendamiseta ei saa omavalitsuste hinnangul normaalsest tulubaasist omavalitsuste puhul rääkida.

Kui mujal Lääne-Euroopa riikides, mille põhjal ka Eesti riigi mudel sai loodud, on omavalitsuste ja valitsuse eelarvete suhe umbes pooleks, siis Eestis on see vahekord 25:75 omavalitsuste kahjuks, lisas koostöökogu.

Esmaspäeval tuleb Omavalitsusliitude Koostöökogu erakorraliselt kokku, et koostada omavalitsuste nimel pöördumine riigikogu rahanduskomisjonile.

Valitsus esitas järgmise aasta ligikaudu 46,5 miljardi kroonise tulubaasiga riigieelarve eelnõu riigikogule neljapäeval.


Tallinna toimetus, tel. +372 6 108 875, majandus@bns.ee

Baltic News Service


 
 Struktuur Meedia Tagasiside | © Eesti Linnade Liit