Eesti Linnade ja Valdade Liit | Otsi | Sisukaart   
  Aktuaalset  | Seadusandlus  | Brüsseli esindus  | Välissuhted  | Andmebaasid  | Uurimused/käsiraamatud  | Linke
Aktuaalset
 
Uudised
Pressiteated
  2018
  2017
  2015
  2014
  2013
  2012
  2011
  2010
  2009
  2008
  2007
  2006
  2005
  2004
  2003
  2002
  2001
  2000
  1999
  Regioonide Komitee
Omavalitsusliitude läbirääkimised
Seisukohad
Linnade ja Valdade Päevad
Konverentsid, seminarid
Liitu meilinglistiga
Huvitavaid fakte
KOV ja kliima
Kalender
 


LVP_2015_logo
Linnade ja Valdade Päevad 2018
14.-15. märts Original Sokos Hotel Viru konverentsikeskuses


31. märtsil 2012 a. toimunud Linnade ja Valdade Üldkogu materjalid

Eesti Regionaalse ja Kohaliku Arengu Sihtasutus
Esilehekülg > Aktuaalset > Pressiteated > 2002


Omavalitsusühendustel pole üksmeelt lisaraha jagamise osas
TALLINN, 24. aprill, BNS - Eesti Linnade Liidu (ELL) teatel jagunevad omavalitsusühenduste seisukohad selles osas, kuidas jagada lisaeelarvega omavalitsuste eelarvetele eraldatavad 120 miljonit krooni, teravalt kaheks.

Kokku saavad omavalitsused valitsuse poolt teisipäeval riigikogule saadetud 404,7 miljoni kroonise mahuga lisaeelarvest 185 miljonit krooni, millest 65 miljonit krooni on mõeldud laste koolitoitudeks ning selles osas on omavalitsused üksmeelel, teatas ELL.

120 miljoni krooni jaotamise osas jagunevad seisukohad ELL-i teatel teravalt kaheks - osa maakondlikke omavalitsusliite taotlevad, et see raha tuleks läbi nende maakonna omavalitsuste ühisürituste katteks, linnade liit taotleb selle raha minekut kõigepealt omavalitsuste tuludesse.

Linnade liidu hinnangul peaks iga omavalitsus saama kasutada täiendavat raha vastavalt kohalikule prioriteedile ning juhul kui elanikud seda soovivad, ka maakonna ühisürituste katteks.

Linnade liit märgib, et ka Euroopa Omavalitsuse Harta kohaselt pole heaks tavaks, kui rahade jaotamisega tegeleb institutsioon, millel puudub selles otsene vastutus.

Tartu linnapea ja linnade liidu juhatuse liige Andrus Ansip ütles BNS-ile, et valitsuse poolt koostatud lisaeelarve eelnõu on praegu selline, mis vastab liidu seisukohtadele.

Ansip märkis, et omavalitsusliitude ühenduste poolt viidatud ühistegevus peaks olema märksa sisukam kui lihtsalt võõra raha jagamine ning hea idee korral kindlasti ühistegevust ka toetatakse.

Näiteks Tartu linn annab raha selleks, et toetada sihtasutust Lõuna-Eesti Turism, kuna Tartu peab seda regiooni ja linna arengu koha pealt oluliseks, rääkis Ansip.

Ansipi sõnul on viimastel aastatel süsteem toiminud selliselt, et raha on antud otse omavalitsustele ja mitte vastutuseta omavalitsuste ühisürituste korraldamiseks ning süsteemi muutmine endiseks pole otstarbekas.

"Kui asi on õige ja eesmärk pole kedagi Marokosse sõidutada, antakse raha ka asja eest," lausus Ansip. "Arvata, et kõik on saamahimulised ja ahned, pole õige."

Ansip märkis, et vajadusel oleks võimalik aktsepteerida korda, kus raha jagamise eest vastutab riik, kuna ka sel juhul oleks valijal võimalik vajadusel kaasa rääkida, erinevalt aruandekohustuseta omavalitsusliitude ühendusest.

Ansipi hinnangul tuleb tegelikult omavalitsuste temaatika juures tegemist teha suuremate dilemmadega - Tartu linnapea hinnangul piisaks Eestile linnade liidust ja maaomavalitsuste liidust. Praegu on nende kõrval veel omavalitsusliitude ühendused.

Kuigi lisaeelarves on omavalitsuste toetusfondile ette nähtud täiendavaid eraldisi, taotlevad omavalitsused endiselt ka vahendeid teede ja tänavate hoolduseks, milleks pole raha eraldatud hoolimata sellest, et seaduse järgi seda teha tuleks.

Omavalitsuste lahkheli suurus võrreldes sellega, mida riigieelarvest on eraldatud, oli liidu teatel tänavu 331 miljonit krooni.

Tallinna toimetus, tel. +372 6 108 875, majandus@bns.ee

Baltic News Service


 


02/06/03

 
 Struktuur Meedia Tagasiside | © Eesti Linnade Liit