Eesti Linnade ja Valdade Liit | Otsi | Sisukaart   
  Aktuaalset  | Seadusandlus  | Brüsseli esindus  | Välissuhted  | Andmebaasid  | Uurimused/käsiraamatud  | Linke
Aktuaalset
 
Uudised
Pressiteated
  2018
  2017
  2015
  2014
  2013
  2012
  2011
  2010
  2009
  2008
  2007
  2006
  2005
  2004
  2003
  2002
  2001
  2000
  1999
  Regioonide Komitee
Omavalitsusliitude läbirääkimised
Seisukohad
Linnade ja Valdade Päevad
Konverentsid, seminarid
Liitu meilinglistiga
Huvitavaid fakte
KOV ja kliima
Kalender
 


LVP_2015_logo
Linnade ja Valdade Päevad 2018
14.-15. märts Original Sokos Hotel Viru konverentsikeskuses


31. märtsil 2012 a. toimunud Linnade ja Valdade Üldkogu materjalid

Eesti Regionaalse ja Kohaliku Arengu Sihtasutus
Esilehekülg > Aktuaalset > Pressiteated > 2002


Omavalitsusliidud: regionaalminister Asmer vassib
TALLINN, 30. mai, BNS - Omavalitsusliitude Koostöökogu teatel ei vasta tõele regionaalminister Toivo Asmeri väide, et järgmisel aastal suurenevad 214 omavalitsuse toetussummad, sealhulgas 199 omavalitsuse puhul rohkem kui 25 protsendi võrra.

Omavalitsusliitude Koostöökogu pressiesindaja Kaidi Roots ütles BNS-le, et regionaalministri büroo poolt neljapäeval väljastatud pressiteade omavalitsustega peetud eelarveläbirääkimiste kohta ei vasta tegelikkusele ja on omavalitsuste huve kahjustav.

Rootsi sõnul oli rahandusminister Harri Õunapuu poolt esitatud selge sõnum hoopis see, et järgmisel aastal omavalitsuste eelarved ei suurene, küll aga nägi Õunapuu võimalust, et valitsus muudab läbirääkimiste käigus prioriteete.

"Hetkel on ministeerium pakkunud välja väga ähmase uue tasandusvalemi, mida pole veel kellelegi tutvustatud ega ka kellegagi arutatud. Töörühmad tulevad alles kokku," rääkis ta.

Sellesse valemisse on tema sõnul liidetud automaatselt need 120 miljonit krooni, mida omavalitsustele lubatakse selle aasta lisaeelarvest.

Roots märkis, et samas ei saa olla kindel, et seda lisaraha ka järgmiseks aastaks lubatakse.

Rootsi sõnul oli ka veider lugeda minister Asmeri kommentaari, et loodetavasti ei kujune 2003. aasta eelarveläbirääkimised raha juurdekauplemise kohaks.

"Omavalitsused ei käsitle läbirääkimisi turuna, vaid kohana, kus esitatakse argumenteeritud väiteid ja vajadusi," kinnitas ta. "Oleme aru saanud, et valitsus vajab omavalitsusi partnerina, vastasel korral oleks ikka lood väga hullud.

Rootsi sõnul oleks iga-aastase tobeda raha juurdekauplemise lõpetamiseks vaja valitsuse otsustavat sammu rahastamissüsteemi korrastamiseks ja selgetele alustele viimiseks.

Rahandusministeeriumi prognoosi kohaselt suureneb järgmisel aastal omavalitsustele laekuv üksikisiku tulumaks 386,6 miljoni krooni võrra, toimetulekutoetuste maht tõuseks 443 miljoni kroonini ja munitsipaalkoolide õpetajate töötasudeks nähakse ette 1,605 miljardit krooni.

Tänavusest lisaeelarvest on kavas suurendada omavalitsuste tasandusfondi 120 miljoni krooni võrra, sellest laste koolitoidu kompenseerimiseks on ette nähtud 65 miljonit krooni.

Järgmine läbirääkimiste voor toimub 11. juulil, siis arutavad omavalitsused koos haridusminister Mailis Rannaga haridusküsimusi.

Valitsuse ministeeriumitevahelise komisjoni ja omavalitsusliitude koostöökogu delegatsiooni läbirääkimiste põhieesmärgiks on lahendada riigieelarve ja kohalike omavalitsusüksuste eelarvete kujundamise küsimusi.

Tallinna toimetus, tel +372 6 108 827, majandus@bns.ee

Baltic News Service

Omavalitsuste toetussummad järgmisel aastal suurenevad
14:03, 30. mai 2002

TALLINN, 30. mai, BNS - Valitsuse ja omavalitsuste vaheliste eelarveläbirääkimiste esimeses voorus tõdeti, et järgmisel aastal suurenevad 214 omavalitsuse toetussummad, 199 omavalitsuse toetused suurenevad rohkem kui veerandi võrra.

Neljapäevast läbirääkimisvooru juhtinud regionaalminister Toivo Asmer avaldas lootust, et 2003. aasta eelarveläbirääkimised ei kujune raha juurdekauplemise kohaks, vaid keskendutakse piiratud ressursside mõistliku jagamise mehhanismi otsimisele.

Tema sõnul riigieelarve maht järgmisel aastal reaalselt ei suurene ning rahandusministeerium planeerib omavalitsuste tasandusfondi säilimist tänavusel tasemel.

Rahandusminister Harri Õunapuu tutvustas kohtumisel omavalitsustele väljatöötatud tasandusfondi põhimõtteid, mille kohaselt võetakse toetuste jagamisel arvesse elanike arv omavalitsustes ja erinevatele elanikkonna gruppidele tehtavate kulutuste erisusi. Selle arvestuse järgi on omavalitsuse kulud näiteks eelkooliealise lapse kohta kuus korda suuremad kui tööealise elaniku kohta.

Rahandusministeeriumi prognoosi kohaselt suureneb järgmisel aastal omavalitsustele laekuv üksikisiku tulumaks 386,6 miljoni krooni võrra, toimetulekutoetuste maht tõuseks 443 miljoni kroonini ja munitsipaalkoolide õpetajate töötasudeks nähakse ette 1,605 miljardit krooni.

Õunapuu tutvustas ka selle aasta lisaeelarvest kohalikele omavalitsustele eraldatavaid summasid.

Omavalitsuste tasandusfondi suurendatakse 120 miljoni krooni võrra, laste koolitoidu kompenseerimiseks on ette nähtud 65 miljonit krooni. "Viimaste arvutuste kohaselt on lootust, et varem lubatud esimese nelja klassi lastele lisaks hakkavad tasuta koolitoitu saama ka viienda klassi lapsed," ütles ta.

Järgmine läbirääkimiste voor toimub 11. juulil, siis arutavad omavalitsused koos haridusminister Mailis Rannaga haridusküsimusi.

Valitsuse ministeeriumitevahelise komisjoni ja omavalitsusliitude koostöökogu delegatsiooni läbirääkimiste põhieesmärgiks on lahendada riigieelarve ja kohalike omavalitsusüksuste eelarvete kujundamise küsimusi. Läbirääkimiste kokkulepe või fikseeritud lahkhelid antakse üle valitsusele ja esitatakse riigikogule koos järgneva aasta riigieelarve seaduse eelnõuga.

Tallinna toimetus, tel +372 6 108 827, majandus@bns.ee

Baltic News Service


Pressiteade

30/05/02

Omavalitsusliitude Koostöökogu ja ministeeriumidevaheline komisjon pidasid täna tuleva aasta omavalitsuste eelarvete küsimuses esimese läbirääkimiste vooru.

Eelmistest aastatest erinevalt osalevad omavalitsuste eelarveläbirääkimistel ka vastava ala ministrid. Tänasel kohtumisel andis tuleva aasta riigieelarve koostamisest ülevaate rahandusminister Harri Õunapuu.

Omavalitsusliitude Koostöökogu esitles omavalitsuste taotlusi tulevaks aastaks. Ehkki Rahandusministeerium ei näe hetkel omavalitsuste eelarvete kasvuks võimalusi, taotleb Koostöökogu vahendeid teede ja tänavate korrashoiuks ning omavalitsuste eelarvest palka saavate lasteaedade pedagoogide ja kultuuritöötajate palgatõusuks.

Samas ütles rahandusminister, et selleks koos käiaksegi, et valdkondade kaupa asjad läbi vaielda ja vajadusel prioriteedid ümber asetada.

Koostöökogu tegi ettepaneku pedagoogide osas Töö- ja puhkeaja seaduse rakendamise edasilükkamiseks, kuna omavalitsustel puuduvad vahendid, et kompenseerida töökoormuse vähenemisest tulenevat palga vähenemist. Nimelt ei luba uus seadus teha ületunnitööd.

Koostöökogu taotleb ka koolisööklate EL nõuetele vastavusse viimise tähtaja pikendamist.

11. juulil kirjutavad pooled alla vaheprotokollile, mis esitatakse valitsusele.

Lugupidamisega

Kaidi Roots
Omavalitsusliitude Koostöökogu pressiesindaja


 
 Struktuur Meedia Tagasiside | © Eesti Linnade Liit