Eesti Linnade ja Valdade Liit | Otsi | Sisukaart   
  Aktuaalset  | Seadusandlus  | Brüsseli esindus  | Välissuhted  | Andmebaasid  | Uurimused/käsiraamatud  | Linke
Aktuaalset
 
Uudised
Pressiteated
  2018
  2017
  2015
  2014
  2013
  2012
  2011
  2010
  2009
  2008
  2007
  2006
  2005
  2004
  2003
  2002
  2001
  2000
  1999
  Regioonide Komitee
Omavalitsusliitude läbirääkimised
Seisukohad
Linnade ja Valdade Päevad
Konverentsid, seminarid
Liitu meilinglistiga
Huvitavaid fakte
KOV ja kliima
Kalender
 


LVP_2015_logo
Linnade ja Valdade Päevad 2018
14.-15. märts Original Sokos Hotel Viru konverentsikeskuses


31. märtsil 2012 a. toimunud Linnade ja Valdade Üldkogu materjalid

Eesti Regionaalse ja Kohaliku Arengu Sihtasutus




Esilehekülg > Aktuaalset > Pressiteated > 2002


ELL tunnustab ministeeriumi kohalike eelarvete reformikavu
TALLINN, 11. juuni, BNS - Ehkki valitsus pole veel langetanud otsust, kuidas jagada lisaeelarvega kohalikele omavalitsustele antud raha ja koostada tuleva aasta eelarve, toetas linnade liit rahandusministeeriumi põhimõttelisi seisukohti.

Eesti Linnade Liidu (ELL) juhatus toetas teisipäevasel koosolekul rahandusministeeriumis alustatud omavalitsuste tulubaasi aluste ümberkujundamist, mis annab omavalitsustele lootust, et tuleva aasta eelarve vastab rohkem nende ootustele.

Rahandusministeerium on ELL-i teatel teinud ettepaneku, et 2003. aastal omavalitsustele riigieelarvest sihtotstarbeliste summadena eraldatavad vahendid liidetaks omavalitsuste tulubaasi. Nende hulka kuuluks praegu pedagoogide palgaraha ja toimetulekutoetused.

Samuti kiitsid linnapead heaks rahandusministeeriumi seisukoha kaaluda võimalust üksikisiku tulumaksu omavalitsustele laekuvalt osalt tulumaksuvabastuste rakendamise kaotamist, teatas ELL.

Seni on olnud omavalitsused need, kes tulumaksuvabastuste järk-järgulise tõstmise tagajärjel kõige valusamalt puudujääke kannatavad, kuna tulumaks on omavalitsuste eelarvete üks olulisem komponent riigieelarve eraldiste kõrval.

Omavalitsusliidud on aastaid taotlenud rahastamise süsteemi ümberkorraldamist nii raha õiglasema jagunemise kui ka kohaliku otsustusõiguse suurendamise nimel.

Rahandusministeerium on oma ettepanekud ELL-i pressiesindaja sõnul esitanud omavalitsustega peetavate läbirääkimiste raames, neid on terve hulk.

Valitsus pole seni ettepanekuid kaalunud, samuti ei olnud küsimust teisipäevase kabinetinõupidamise päevakorras.

Valitsuse pressinõunik Daniel Vaarik ütles BNS-ile, et valitsus pole rahandusministeeriumi ettepanekuid arutanud, kuigi teab nende olemasolust. Samas märkis Vaarik, et ministeeriumi kavad on esialgu kõigest arutelu objekt, mille ministeerium esitab valitsusele variantidena, mille kasuks otsustada.

Võrumaa Teataja kirjutas teisipäeval, et valitsus peaks teisipäevsel kabinetinõupidamisel langetama põhimõttelise otsuse, kuidas jagada omavalitsuste 120 miljoni kroonine lisatoetusfond.

Parlamendi rahanduskomisjoni esimees Meelis Atonen ütles ajalehele, et üksmeelt selles küsimuses veel pole. Tema hinnangul on rahandusministeeriumist tulnud signaale, mida ei saa õigeks pidada.

Atonen nimetas võimalikuks, et valitsus otsustab lisatoetuse jagada kaheks. Pool jaotataks, arvestades omavalitsuste elanike arvu, ning teine 60 miljonit, pidades silmas omavalitsuste teede pikkust.

Kui raha jagatakse, arvestades elanike arvu, võidaksid eeskätt linnad, kus elab rohkem inimesi, kui aga teede pikkuse järgi, saaksid rohkem raha hajaasustusega vallad.

Riigikogu võttis kokku 410 miljoni krooni suuruse lisaeelarve vastu eelmisel kolmapäeval. Selle suurim kulu on lisatoetus valdadele ja linnadele, kokku 185 miljoni krooni ulatuses. Sellest 65 miljonit krooni kulub õpilaste toitlustamiseks ning 120 miljoni jagamise otsustab valitsus.

Tallinna toimetus, tel +372 610 8825, majandus@bns.ee

Baltic News Service

*

ELL rahandusministeeriumi ideedest
11/06/02

Linnade Liidu juhatus kinnitas tänasel juhatuse koosolekul, et toetab rahandusministeeriumis alustatud omavalitsustetulubaasi aluste ümberkujundamist, mis annab omavalitsustele lootust, et tuleva aasta eelarve vastab rohkem nende ootustele.

Rahandusministeerium on teinud ettepaneku, et 2003. aastal viidaks lõpuni omavalitsustele riigieelarvest sihtotstarbeliste summadena eraldatavad vahendid liidetaks omavalitsuste tulubaasi. Nende vahendite hulka kuuluks praegu pedagoogide palgavahendid ja toimetulekutoetused.

Samuti kiitsid linnapead heaks rahandusministeeriumi seisukoha kaaluda võimalust üksikisiku tulumaksu omavalitsustele laekuvalt osalt tulumaksu vabastuste rakendamise kaotamist.

Seni on olnud omavalitsused need, kes tulumaksuvabastuste järk-järgulise tõstmise tagajärjel kõige valusamalt puudujääke kannatavad, kuna tulumaks on omavalitsuste eelarvete üks olulisem komponent riigieelarve eraldiste kõrval.

Omavalitsusliidud on aastaid taotlenud omavalitsuste rahastamise süsteemi ümberkorraldamist nii vahendite õiglasema jagunemise kui ka kohaliku otsustusõiguse suurendamise nimel.

Kaidi Roots
ELL pressiesindaja
056 622 811


 


 
 Struktuur Meedia Tagasiside | © Eesti Linnade Liit