Eesti Linnade ja Valdade Liit | Otsi | Sisukaart   
  Aktuaalset  | Seadusandlus  | Brüsseli esindus  | Välissuhted  | Andmebaasid  | Uurimused/käsiraamatud  | Linke
Aktuaalset
 
Uudised
Pressiteated
  2018
  2017
  2015
  2014
  2013
  2012
  2011
  2010
  2009
  2008
  2007
  2006
  2005
  2004
  2003
  2002
  2001
  2000
  1999
  Regioonide Komitee
Omavalitsusliitude läbirääkimised
Seisukohad
Linnade ja Valdade Päevad
Konverentsid, seminarid
Liitu meilinglistiga
Huvitavaid fakte
KOV ja kliima
Kalender
 


LVP_2015_logo
Linnade ja Valdade Päevad 2018
14.-15. märts Original Sokos Hotel Viru konverentsikeskuses


31. märtsil 2012 a. toimunud Linnade ja Valdade Üldkogu materjalid

Eesti Regionaalse ja Kohaliku Arengu Sihtasutus
Esilehekülg > Aktuaalset > Pressiteated > 2002


Ministeerium: kohalikud omavalitsused pidurdavad palgatõusu
TALLINN, 8. jaanuar, BNS - Haridusministeeriumi teatel pidurdavad õpetajate kavandatavat palgatõusu kohalikud omavalitsused, linnade liidu juhatuse teatel ei takista nad palgatõusu, kuid kinnitavad, et probleeme jagub.


"Kohalikud omavalitsused on toonud põhjusteks selle, et raha pole ning et jõustuma hakkab töö- ja puhkeajaseadus," ütles BNS-ile haridusministeeriumi pressiesindaja Liina-Jaanika Seisler.

Linnade liit on seisukohal, et valitsuse eraldatav 200 miljonit krooni ei kata kavandatavat 15-protsendist palgatõusu, seda kinnitas ka haridusministeeriumi vastav uuring, teatas BNS-ile Eesti Linnade Liidu pressiesindaja Kaidi Roots.

Haridusminister Tõnis Lukase sõnul on riigieelarvest õpetajate palga tõstmiseks eraldatud raha küllaldane. Lukas lisas, et ka töö- ja puhkeajaseadust ei saa tuua enam takistuseks, kuna kõnealune seadus rakendub haridustöötajatele alles järgmisel aastal.

"Nii et palgatõusuks takistusi ei ole," kinnitas minister Lukas.

Seisler lisas, et omavalitsused tahaksid jagada raha oma äranägemise järgi, kuid ministeerium nõuab, et kõik õpetajad saaksid oma palgatõusu kätte.

Õpetajate palk on tänu ametiühingu tõhusale survele suhteliselt kõrge, palgatõusu vajaksid hoopis teised omavalitsuste palgal olevad sotsiaal- ja kultuuritöötajad, teatas Roots.

Ta lisas, et sellega seoses kardavad linnapead sotsiaalseid pingeid ning linnajuht peab käsitlema linna kui ühtset tasakaalustatud terviksüsteemi.

Rootsi sõnul on linnade liit endiselt seisukohal, et riigieelarvest rahastatavate ametikohtade palgavahendeid peaks saama käsutada omavalitsus ise.

Haridusminister Tõnis Lukas ja haridustöötajate liidu esimees Sven Rondik sõlmisid kokkuleppe õpetajate palga alammäära ja tööalaste tagatiste kohta selleks aastaks mullu septembris. Kokkuleppe järgi tõuseb nooremõpetaja palga alammäär praeguselt 4300 kroonilt 4950 kroonile, õpetaja palga alammäär 4600 kroonilt 5290 kroonile, vanemõpetaja palga alammäär 5230 kroonilt 6010 kroonile ning õpetaja-metoodiku palga alammäär 6340 kroonilt 7290 kroonile.

Selle aasta riigieelarvest eraldatakse õpetajate palgatõusuks täiendavalt 200 miljonit krooni ja kokku munitsipaalkoolide õpetajate palgaks 1,6 miljardit krooni.

Prognoositavalt tõuseb munitsipaalkoolide õpetajate keskmine kuupalk möödunud aastaga võrreldes käesoleva aasta esimeses kvartalis 5200 kroonilt 5980 kroonile. 15-protsendise palgatõusu tulemusena ületab õpetajate keskmine palk sel aastal riigi keskmist palka. Prognoosi järgi tõuseb 2002. aasta esimeses kvartalis Eesti keskmine palk 4,9 protsenti ehk 5098 kroonilt 5348 kroonile.

Kolmapäeval kohtuvad haridusministeeriumis linnade liidu, omavalitsusliitude ühenduse ja haridustöötajate liidu esindajad, et arutada taas õpetajate palgatõusu.

Roots ütles BNS-ile, et sõlmitud kokkulepe on kahepoolne, kuna nende poolt pole allkirjastamisel osalenud volitatud esindajat. Sellegipoolest võtavad nad kolmapäevasest kohtumisest osa.

Rootsi sõnul seisneb probleem selles, et omavalitsused ei saa esitada läbirääkimistele omapoolset esindajat, kuna kohaliku omavalitsuse seadusandluse järgi ei saa ükski omavalitsusühenduse esindaja esindada korraga kõiki omavalitsusi ega sõlmida kõigile siduvaid kohustusi.

Tallinna toimetus, +372 610 8815, sise@bns.ee

Baltic News Service

Tere ja jätkuvalt head uut aastat!

08/01/02
Pressiteade

Linnade Liidu juhatus jäi tänasel koosolekul, kus käsitleti muu hulgas ka õpetajate alampalkade küsimust, seisukohale, et omavalitsused ei saa esitada ametiühingute läbirääkimistele omapoolset volitatud esindajat, kuna see on vastuolus kohaliku omavalitsuse seadusandlike alustega.

Nimelt ei saa ükski omavalitsusühenduse esindaja sõlmida siduvaid kohustusi kõikidele omavalitsustele, samuti nagu palgavahendite määra ja jaotuse otsustab  iga volikogu eraldi vastavalt oma võimalustele.

Linnapead näevad suurt probleemi ka selles, et kohapeal suurenevad sotsiaalsed pinged, kuna õpetajate palgad tänu tõhusale ametiühingu survele on suhteliselt kõrgel tasemel, samas kui teiste omavalitsuste palgal olevate kõrgharidusega sotsiaal- ja kultuuritöötajate palgad on peaaegu kaks korda madalamad.

Linnajuht peab käsitlema linna kui ühtset terviksüsteemi, tagama selle üksikosade vahel
tasakaalu, oli ELL juhatuse ühine seisukoht.

Linnajuhid on korduvalt õpetajaid ametiühingule ja valitsusele esitanud ettepaneku jaotada 15-protsendiliseks alampalgatõusuks eraldatavad vahendid kaheks: 10 protsenti alampalkade tõusuks ja 5 protsenti kohapealse otsustuse alusel parimatele õpetajatele, et motiveerida ja tasandada töö- ja puhkeaja seadusest peagi rakenduvaid uuendusi.

Samuti on linnad seisukohal, et valitsuse eraldatav 200 miljonit krooni ei kata kavandatavat 15protsendilist tõusu, mida kinnitas ka Haridusministeeriumi vastav uuring.

Linnade Liidu juhatus on seisukohal, et pikemas perspektiivis tuleks riigieelarvest rahastatavate ametikohtade palgavahendid eraldada sihtotstarbelisena omavalitsuste tulubaasi ja jätta see omavalitsuse kohapealseks pädevuseks. Nagu see on seni olnud munitsipaalkooli õpetajate ja teiste munitsipaaltöötajate puhul.

Samuti on Linnade Liidu juhatus seisukohal, et uus valitsus peab ellu viima lõpuks haldusreformi kui omavalitsuste tulubaasireformi, et tagada omavalitsuste normaalne areng.

Lugupidamisega

Kaidi Roots
ELL-i pressiesindaja
056 622 811

 

 


 
 Struktuur Meedia Tagasiside | © Eesti Linnade Liit