Eesti Linnade ja Valdade Liit | Otsi | Sisukaart   
  Aktuaalset  | Seadusandlus  | Brüsseli esindus  | Välissuhted  | Andmebaasid  | Uurimused/käsiraamatud  | Linke
Aktuaalset
 
Uudised
Pressiteated
  2018
  2017
  2015
  2014
  2013
  2012
  2011
  2010
  2009
  2008
  2007
  2006
  2005
  2004
  2003
  2002
  2001
  2000
  1999
  Regioonide Komitee
Omavalitsusliitude läbirääkimised
Seisukohad
Linnade ja Valdade Päevad
Konverentsid, seminarid
Liitu meilinglistiga
Huvitavaid fakte
KOV ja kliima
Kalender
 


LVP_2015_logo
Linnade ja Valdade Päevad 2018
14.-15. märts Original Sokos Hotel Viru konverentsikeskuses


31. märtsil 2012 a. toimunud Linnade ja Valdade Üldkogu materjalid

Eesti Regionaalse ja Kohaliku Arengu Sihtasutus
Esilehekülg > Aktuaalset > Pressiteated > 2018


Kohalikel omavalitsustel peab olema õigus valida elanikele parim ja kohalikele oludele sobivaim jäätmehooldemudel
Print

Täna kogunesid Eesti Linnade ja Valdade Liidu (ELVL) juhatus ja volikogu ühisele koosolekule, kus teiste oluliste päevakorrapunktide seas kujundati ühised seisukohad Riigikogu menetluses oleva jäätmeseaduse eelnõule (495 SE).

Eelnõu peegeldab muutunud põhimõtteid jäätmemajanduse valdkonna korraldamises, mille lähemad ja kaugemad mõjud on eelnõu esitaja poolt jäänud analüüsimata. Samuti ähmastub kohustuste, õiguste ja vastutuse jaotus osapoolte vahel.

Eesti Linnade ja Valdade Liit näeb vajadust taastada kohalikele omavalitsustele õigus korraldatud jäätmeveo alternatiivseteks võimalusteks, ehk toimimise erinevate mudelite valikuks ja rakendamiseks. Korraldatud jäätmeveo puhul on tegemist kohaliku omavalitsuse ühe tuumikfunktsiooniga (kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 6 lg 1). Kohalikud omavalitsused vastutavad selle ülesande täitmise eest.

Kohalik omavalitsus on demokraatlikult moodustatud võimuorganite õigus, võime ja kohustus seaduste alusel iseseisvalt korraldada ja juhtida kohalikku elu, lähtudes valla- või linnaelanike õigustatud vajadustest ja huvidest ning arvestades valla või linna arengu iseärasusi. Kohalikel omavalitsustel peab autonoomiast tulenevalt olema otsustusõigus ja valikuvõimalus, kuidas oma ülesannet parimal võimalikul viisil täita, arvestades kohalikke olusid ja konkreetset olukorda, keskkonnakaitse ja tervisliku elukeskkonna vajadusi. 

Jäätmehoolduse (sh korraldatud jäätmeveo) puhul ei ole tegemist lihtsalt tegutsemisega teenuste- või kaubaturul, vaid jäätmehoolduse korraldamise avalik huvi ja eesmärk on tagada keskkonna seisundi ja tervisliku elukeskkonna säilitamine.  

ELVL juhatus ja volikogu loodavad, et jäätmeseaduse eelnõu menetlus Riigikogus saab olema sisuline ja tulemus aitab paremini täita riigi poolt võetud kohustusi jäätmete vähendamises.


11.09.2018

 
 Struktuur Meedia Tagasiside | © Eesti Linnade Liit