Eesti Linnade ja Valdade Liit | Otsi | Sisukaart   
  Aktuaalset  | Seadusandlus  | Brüsseli esindus  | Välissuhted  | Andmebaasid  | Uurimused/käsiraamatud  | Linke
Aktuaalset
 
Uudised
Pressiteated
Omavalitsusliitude läbirääkimised
Seisukohad
Linnade ja Valdade Päevad
Konverentsid, seminarid
Liitu meilinglistiga
Huvitavaid fakte
KOV ja kliima
Kalender
 


LVP_2015_logo
Linnade ja Valdade Päevad 2018
14.-15. märts Original Sokos Hotel Viru konverentsikeskuses


31. märtsil 2012 a. toimunud Linnade ja Valdade Üldkogu materjalid

Eesti Regionaalse ja Kohaliku Arengu Sihtasutus
Esilehekülg > Aktuaalset > KOV ja kliima


Climate Summit of local and regional leaders at COP23
Print

12. novembril 2017 toimus Bonnis, Saksamaal COP 23-l „Climate Summit of local and regional leaders at COP23“/ Kohalike ja regionaalsete liidrite kliima tippkohtumine COP23-l. 

Rohkem teavet:
http://www.cities-and-regions.org/summit/

Kogu KOV tippkohtumise programm:
http://www.cities-and-regions.org/cop23/wp-content/uploads/2017/11/Summit-online-program.pdf

12. novembri 2017 tippkohtumisel võeti vastu dokument: “The Bonn-Fiji Commitment of Local and Regional Leaders to Deliver the Paris Agreement At All Levels”: http://www.cities-and-regions.org/cop23/wp-content/uploads/2017/11/bonn-fiji-commitment-of-local-and-regional-leaders.pdf

Rohkem teavet kohalike ja regionaalsete liidrite kliima tippkohtumiselt EL Regioonide Komitee 12.11.2017 vaates: “ Maailma linnad ja piirkonnad ühendavad jõud võitluses kliimamuutuste vastu”

“Maailma linnadel ja piirkondadel peaks olema kliimamuutusevastases võitluses nii rohkem õigusi kui ka kohustusi, nii ütlesid kahe suure linnade ja piirkondade ühenduse – Euroopa Regioonide Komitee ja võrgustiku Jätkusuutlikud Kohalikud Omavalitsused (ICLEI) – juhid, tervitades deklaratsiooni, milles kutsutakse üles kaasama kohalikud ja piirkondlikud omavalitsused ametlikult kliimamuutuste vastu võitlemise ülemaailmsesse juhtimissüsteemi.

Linnad ja piirkonnad andsid lubaduse tegutseda kliimameetmete võtmisel ambitsioonikamalt, proaktiivsemalt, laiahaardelisemalt, järjekindlamalt, koostööaltimalt ja läbipaistvamalt. Samas kutsusid kohalikud ja piirkondlikud juhid ÜROd ja maailma riikide valitsusi üles tegema koostööd kõigi valitsustasanditega ja toetama linnadele ja piirkondadele süsinikdioksiidi heite vähendamise eesmärkide kehtestamist. Taust: 2015. aastal leppisid maailma riikide valitsused Pariisis kokku selles, et ülemaailmne keskmise temperatuuri tõus hoitakse kindlalt alla 2° C võrreldes industriaalühiskonna eelse tasemega. Samas näitavad viimased andmed, et maailm on siiski 2,7° C tõusu kursil.

Kohalike ja regionaalsete liidrite poolt vastu võetud deklaratsioon tagab selle, et Bonni kliimakohtumist jäädakse meenutama kohana, kus maailma piirkondade ja linnade esindajad ühinesid nende lubaduste täitmiseks. Deklaratsioon näitab, et suur hulk linnapäid ja piirkondade juhte on nüüd kliimameetmete võtmisel enam üksmeelel ja ambitsioonikamad kui kunagi varem.

Seouli linnapea Park Won Soon, kes on ka rohkem kui 1500 kestlikule arengule pühendunud linna ja piirkonda koondava võrgustiku Kohalike Keskkonnainitsiatiivide Rahvusvaheline Nõukogu – Jätkusuutlikud Kohalikud Omavalitsused president, märkis: „Tõeliste muutuste algatajateks on kodanikud. Kui kodanikud mõistavad, et energiasõltumatus on nende endi kätes ja nad osalevad poliitikakujundamise protsessis, siis võivad nad käima lükata suuri muutusi. Meie laste ja lastelaste tulevik sõltub sellest, mida me täna teeme.“

Kõnealust deklaratsiooni tervitasid samuti nii ÜRO kui ka Euroopa Liidu juhid.

Euroopa Komisjoni asepresident ja energialiidu küsimuste eest vastutav volinik Maroš Šefčovič mainis: „Linnad ja piirkonnad juhivad lahingut kliimamuutuste ohjamiseks. Ma olen veendunud, et oleme kõik aru saanud, et neile panustades saame me olla kindlad, et näeme, kuidas kohalikul tasandil tegutsejad ületavad kõiki ootusi. Just see on põhjus, miks loodi linnapeade pakt – Euroopa algatus vabatahtlike kliimameetmete innustamiseks. See on ka põhjus, miks me panime aluse ülemaailmsele linnapeade paktile – peaaegu 7500 linna koondavale ülemaailmsele jõule.”

UNFCCC täitevsekretär Patricia Espinosa ütles: „Nii paljude linnade ja piirkondade võetud kohustused näitavad meile, et 2015. aastal Pariisis sepistatud nägemus – vähese süsinikdioksiidiheitega kliimakindel tulevik ja kliimaneutraalne maailm sajandi teisel poolel – on omaks võetud ja seda rakendatakse üle kogu maailma. ÜRO kliimamuutuste konverents väljendab heameelt linnade ja piirkondade jõupingutuste üle vähendada nende panust kliimamuutustesse ja valmistuda tulevikuks. See deklaratsioon annab lootust, et linnad ja piirkonnad on inspiratsiooniallikaks ka järgnevatel aastatel.“

ÜRO Arenguprogrammi hinnangul rakendavad kohalikud ja piirkondlikud omavalitsused enam kui 70 % kliimamuutuste vähendamise meetmetest ja kuni 90 % kliimamuutustega kohanemise meetmetest.


Oktoobris 2017 avaldatud aruandes väidab Euroopa Keskkonnaamet, et põuaperioode esineb tulevikus ilmselt sagedamini, need kestavad kauem ja on intensiivsemad. Rohkem piirkondi on silmitsi tulekahjuohuga, üleujutused muutuvad Euroopa paljudes osades tavapärasemaks, samas kui sügisel ja talvel tõuseb Põhja-Euroopas tugevate tormide arvukus. Samuti on põhjust karta, et tormidest põhjustatud üleujutused põhjustavad märkimisväärset keskkonnakahju, majanduslikku kahju ja teisi ühiskondlikke probleeme madalal asuvatel rannikualadel Euroopas, kui ei võeta täiendavaid kohandusmeetmeid.


12.12.2017

 
 Struktuur Meedia Tagasiside | © Eesti Linnade Liit