Eesti Linnade ja Valdade Liit | Otsi | Sisukaart   
  Aktuaalset  | Seadusandlus  | Brüsseli esindus  | Välissuhted  | Andmebaasid  | Uurimused/käsiraamatud  | Linke
Aktuaalset
 
Uudised
  Arhiiv
  ELL-uudis (listi uudiskirjad)
  Brüsselist memod
    2018 Brüssel
    2017 Brüssel
    2016 Brüssel
    2015 Brüssel
    2014 Brüssel
    2013 Brüssel
    2012 Brüssel
    2011 Brüssel
    2010 Brüssel
    2009 Brüssel
    2008 Brüssel
    2007 Brüssel
    2006 Brüssel
    2005 Brüssel
Pressiteated
Omavalitsusliitude läbirääkimised
Seisukohad
Linnade ja Valdade Päevad
Konverentsid, seminarid
Liitu meilinglistiga
Huvitavaid fakte
KOV ja kliima
Kalender
 


LVP_2015_logo
Linnade ja Valdade Päevad 2018
14.-15. märts Original Sokos Hotel Viru konverentsikeskuses


31. märtsil 2012 a. toimunud Linnade ja Valdade Üldkogu materjalid

Eesti Regionaalse ja Kohaliku Arengu Sihtasutus
Esilehekülg > Aktuaalset > Uudised > Brüsselist memod > 2017 Brüssel


16.-20. jaanuar 2017 a nr. 01
Print

Nädalakiri nr 1/2017  


1. Euroopa Regioonide Komitee president Markku Markkula Tallinnas

2. Euroopa Regioonide Komitee toetab Malta eesistumisaja prioriteete

3. Euroopa Komisjoni asepresident Frans Timmermans CNN-le: „USA uus president mõistab peagi Euroopa Liidu tähtsust“

4. Regioonide Komitee president õnnitles Antonio Tajanit

1. Regioonide Komitee (RK) president Markku Markkula külastas Eestit ja kohtus  20. jaanuaril Tallinnas RK Eesti delegatsiooni  liikmetega.
Seoses Eesti eesistumisega Euroopa Liidu Nõukogus 2017. aasta teises pooles on hr Markkulal 10. veebruaril kavas ka ametlik visiit Tallinna, et kohtuda Eesti peaministriga.  Seekord ei olnud tegemist Regioonide Komitee presidendi ametliku visiidiga, küll aga arutati Eesti delegatsiooni liikmetega Eesti eesistumisajal Brüsselis ja Tallinnas toimuvate RK üritustega seonduvat: konverentside sisu ja võimalikku kohaliku ja regionaalse omavalitsuse mõõtme lisamist mõnele kohtumisele, puudutati ka teemasid, millel Eesti võiks eesistujariigina tellida Regioonide Komiteelt arvamused.

Tallinna linnavolikogu saalis toimunud kohtumisel jäädvustas RK presidendi koos  RK Eesti delegatsiooni liikmetega fotole Kaimo Käärmann-Liive, RK Eesti delegatsiooni koordinaator.

DSC_00035_IMG_1670

Fotol vasakult:

Uno Silberg, RK Eesti delegatsiooni esimees, Kose vallavolikogu esimees
Markku Markkula, Euroopa Regioonide Komitee president
Kalev Kallo, Tallinna linnavolikogu esimees, RK Eesti delegatsiooni  liige
Mart Võrklaev, Rae vallavanem, RK Eesti delegatsiooni liige
Randel Länts, Viljandi linnavolikogu liige, RK Eesti delegatsiooni liige
Urmas Sukles, Haapsalu linnapea, RK Eesti delegatsiooni liige

2. Malta valitsus on seadnud Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise aja prioriteetideks rändeküsimused, ühtse turu, julgeoleku, Euroopa piiride turvalisuse, naabruspoliitika ning merenduspoliitika. „Need on teemad, mis lähevad suuresti korda kohalikele ja piirkondlikele omavalitsustele“, nõustusid Euroopa Regioonide Komitee president Markku Markkula ja Malta peaminister Dr Joseph Muscat kahepoolsel kohtumisel 16. jaanuaril.
„Regioonide Komitee on valmis oma reaalse kogemuspagasiga aktiivselt kaasa aitama Malta võetud prioriteede elluviimisel. Regioonide Komitee teab Euroopa Liidu institutsioonidest kõige paremini, millised on Euroopa linnade ja piirkondade ootused,
kogemused ja head praktikad. Ainus viis, kuidas on võimalik taastada kodanike usaldus EL-i vastu, on näidates Euroopa Liidu lisandväärtust alt-üles lähenemisviisi kaudu,“ ütles M. Markkula.

Peaminister J. Muscat
lisas: „Maltal ja Regioonide Komiteel on sarnane nägemus sotsiaalse Euroopa mõiste tagasitoomisest päevakorda. Omaltpoolt pühendume avatud suhtlemisele Regioonide Komiteega.“

Regioonide Komitee president rõhutas kohtumisel Malta peaministriga, et Euroopa kodanikes peab taastuma usaldus Brüsseli vastu.
Inimesi kutsutakse üles rääkima oma muredest ja ootustest. Toimuvad debatid ja ümarlauad, kus kodanikud saavad väljendada oma seisukohti. Regioonide Komitee on ette valmistamas pöördumist Euroopa Ülemkogule, pealkirjaks „Reflecting on Europe“ (Arutledes Euroopa teemal)

M.Markkula mõtted Malta eesistumisaja prioriteetide kohta lähemalt siin:

http://cor.europa.eu/et/news/Pages/president-markkula-on-the-priorities-of-the-maltese-presidency0116-9616.aspx


3. CNN-i korrespondent Christiane Amanpour intervjueeris 16. jaanuaril Euroopa Komisjoni esimest asepresidenti Frans Timmermansi.

 Frans Timmermansi vastused küsimustele Euroopa Liidu tuleviku, EL-i ja USA suhete, NATO ning Brexiti teemal olid kokkuvõtlikult järgmised:

 - „Donald Trump arvab, et EL laguneb. Mina seda ei usu. 27 EL-i liikmesriiki on pärast Ühendkuningriigi lahkumist EL-ist ühtsemad kui kunagi varem. Ükski teine riik ei soovi sattuda sellisesse olukorda, milles on Ühendkuningriik praegu.“

- „EL-i ja USA strateegilised huvid on paralleelsed.  Euroopa ühtsus on nii EL-i kui USA huvides.“

- „Selge on,  et Euroopa rahvad peavad ise rohkem vastutust võtma oma turvalisuse eest. USA on seda ammu rõhutanud, Donald Trump ei ole esimene.“

- „Ühendkuningriigi lahkumine Euroopa Liidust peab toimuma parimal viisil, nii et mõlema osapoole huvid on rahuldatud.“

- „Eelolevad valimised Euroopa riikides toimuvad komplitseeritud olukorras. Lahendus on koostöös, mitte isolatsioonis ja natsionalismis. Inimesi tuleb kuulda võtta. Tähtsad on avatus ja lugupidamine.“

- „ Euroopa Liit põhineb tasakaalul suurte ja väikeste riikide vahel. See on suurim rahuprojekt inimkonna ajaloos. Prantsusmaa ja Saksamaa ei taha enam kunagi olla vaenlased. Washington mõistab peagi, et EL-i edukus on USA huvides.

Frans Timmermansiga tehtud intervjuu video siin:

http://edition.cnn.com/videos/world/2017/01/16/intv-amanpour-frans-timmermans-trump-brexit.cnn/video/playlists/amanpour-trump/


4. RK president Markku Markkula õnnitles Antonio Tajanit Euroopa Parlamendi presidendiks saamise puhul.

M. Markkula : „Regioonide Komiteel ja Euroopa Parlamendil on ühine eesmärk: kindlustada, et EL töötab eelkõige igale kodanikule ja koos iga kodanikuga. See püüdlus ei saa tulla üksnes Brüsselist. See püüdlus tuleb realiseerida nii kohalikul ja piirkondlikul kui ka liikmesriikide ja EL-i tasandil.

Need parlamendivalimised toimusid EL-i ajaloo väga keerulisel hetkel – EL seisab mitmel rindel silmitsi enneolematute väljakutsetega. Seda enam peame me nüüd tegutsema avatult ja ausalt. Peame meeles pidama oma poliitilist vastutust igal tasandil, et saaksime taastada kodanike usalduse Euroopa projekti suhtes.

Europarlamendi presidendil on keskne roll EL-i  poliitikate toomisel kodanike soovidele, ootustele ja vajadustele lähemale. Euroopa edu sõltub suuresti kohaliku ja piirkondliku tasandi juhtide otsustest. Nemad on kontaktis pidevas muutuses oleva reaalse eluga.”

Markku Markkula lisas, et Europarlament võib jätkuvalt arvestada Regioonide Komitee toetuse ja partnerlusega.

„Meil pole kahtlust, et president Tajani on pragmaatik oma lähenemises, visionäär oma mõtetes ja innovatiivne oma tegevuses.”

Markku Markkula tänas ühtlasi Martin Schulzi suurepärase koostöö eest viie aasta jooksul, tema vankumatu pühendumise eest EL-i linnade ja piirkondadega seotud teemadesse.

Lugupidamisega,
Tiiu Madal
Üleriigiliste omavalitsusliitude esindaja Brüsselis
tel 504025714.06.2017

 
 Struktuur Meedia Tagasiside | © Eesti Linnade Liit