Eesti Linnade ja Valdade Liit | Otsi | Sisukaart   
  Aktuaalset  | Seadusandlus  | Brüsseli esindus  | Välissuhted  | Andmebaasid  | Uurimused/käsiraamatud  | Linke
Aktuaalset
 
Uudised
Pressiteated
  2018
  2017
  2015
  2014
  2013
  2012
  2011
  2010
  2009
  2008
  2007
  2006
  2005
  2004
  2003
  2002
  2001
  2000
  1999
  Regioonide Komitee
Omavalitsusliitude läbirääkimised
Seisukohad
Linnade ja Valdade Päevad
Konverentsid, seminarid
Liitu meilinglistiga
Huvitavaid fakte
KOV ja kliima
Kalender
 


LVP_2015_logo
Linnade ja Valdade Päevad 2018
14.-15. märts Original Sokos Hotel Viru konverentsikeskuses


31. märtsil 2012 a. toimunud Linnade ja Valdade Üldkogu materjalid

Eesti Regionaalse ja Kohaliku Arengu Sihtasutus
Esilehekülg > Aktuaalset > Pressiteated > Regioonide Komitee


Rait Pihelgas: EL laienemisel on kohalikul ja piirkondlikul valitsemisel oluline roll
Print

Euroopa Liidu Regioonide Komitee võttis Brüsselis toimuval täiskogu istungjärgul vastu Ambla vallavanema Rait Pihelgase koostatud arvamuse, milles rõhutatakse, et EL laienemisel tuleb hinnata ka kandidaatriikide kohalike ja piirkondlike omavalitsuste võimekust avalike teenuste pakkumisel.

Pressiteade
12. mai, Brüssel

EL laienemisel on kohalikul ja piirkondlikul valitsemisel oluline roll

Euroopa Liidu Regioonide Komitee võttis Brüsselis toimuval täiskogu istungjärgul vastu Ambla vallavanema Rait Pihelgase koostatud arvamuse, milles rõhutatakse, et EL laienemisel tuleb hinnata ka kandidaatriikide kohalike ja piirkondlike omavalitsuste võimekust avalike teenuste pakkumisel. Arvamuses väljendab komitee oma seisukohti Komisjoni teatise osas „2016. aasta teatis ELi laienemispoliitika kohta“.

Arvamuses tuuakse esile, et EL laienemisel on kandidaatriikides oluline kajastada kohalikes ja piirkondlikes omavalitsustes tehtavat, sest teadasaamine laienemise hüvede kasutamisest ühiskonna esmatasandil tagab laia avalikkuse toetuse kogu protsessile. Samas tuleb silmas pidada, et tegevustest teavitamisel on endiselt probleemiks kandidaatriikides ajakirjandus ja meediavabadus kõigil tasandite. Ilma selleta on aga raske vähendada avaliku halduse depolitiseeritust, suurendada selle läbipaistvust ja edendada demokraatiat laiemalt.

„Ka Eesti ühinemisel EL-ga oli omavalitsustel oluline roll EL abi kasutamisel ning ühinemise mõjude selgitamisel inimestele,“ ütles Ambla vallavanem. „Valdkondi, millega omavalitsused tegelevad ning kus on tunda otsesed ja kaudsed EL mõjud, on eelkõige riigihangete korraldamine, transport, jäätmekäitlus ja energiatõhusus.“

Raportöör lisas arvamusse ettepaneku Euroopa Komisjonile huvituda Eesti ja teiste EL liikmesriikide kogemustest ja kaasama nende ELi asjatundjaid omavalitsustes ja kodanikuühiskonnas investeeringute kavandamisel ja jätkamisel kandidaatriikides. „Pean eelkõige silmas valdkondi nagu transport, jäätmemajandus, energia, digitaalne telekommunikatsioon, hariduse ja noorsootöö valdkondades seotud e-arendused. Samas on enesestmõistetav, et EL-ga ühinemise ettevalmistusperioodil tuleb jälgida, et saadav abi oleks piisav ning selle kasutamine ja haldamine omavalitsustasandil efektiivne ja läbipaistev,“ tõdes Pihelgas.

Ambla vallavanem selgitas, et laienemine kui võimalus peab säilima ning uute liikmete liitumine tugevdab Euroopat ja liitujaid. Teame, et tänase Euroopa Komisjoni ametiajal Euroopa Liit ei laiene. Käimasolev laienemiseprotsess jätkub, kuid on jõudnud seisu, kus laienemise kõnelused neist suurima Türgiga on sisuliselt peatunud. Türgis hiljuti toimunud sündmused ja otsused on murettekitavad, kuid me ei tohi selle juures unustada teisi kandidaatriike ja potentsiaalseid kandidaatriike. Peame rõhutama, et laienemiseprotsess jätkub ning eelkõige Lääne-Balkanil.

See on kuueteistkümnes Regioonide Kommitee Eesti delegatsiooni liikme poolt koostatud arvamus. Eksperdina aitas Ambla vallavanemal arvamust koostada välispoliitika ekspert Toomas Alatalu.


16.05.2017

 
 Struktuur Meedia Tagasiside | © Eesti Linnade Liit