Eesti Linnade ja Valdade Liit | Otsi | Sisukaart   
  Aktuaalset  | Seadusandlus  | Brüsseli esindus  | Välissuhted  | Andmebaasid  | Uurimused/käsiraamatud  | Linke
Aktuaalset
 
Uudised
Pressiteated
  2018
  2017
  2015
  2014
  2013
  2012
  2011
  2010
  2009
  2008
  2007
  2006
  2005
  2004
  2003
  2002
  2001
  2000
  1999
  Regioonide Komitee
Omavalitsusliitude läbirääkimised
Seisukohad
Linnade ja Valdade Päevad
Konverentsid, seminarid
Liitu meilinglistiga
Huvitavaid fakte
KOV ja kliima
Kalender
 


LVP_2015_logo
Linnade ja Valdade Päevad 2018
14.-15. märts Original Sokos Hotel Viru konverentsikeskuses


31. märtsil 2012 a. toimunud Linnade ja Valdade Üldkogu materjalid

Eesti Regionaalse ja Kohaliku Arengu Sihtasutus
Esilehekülg > Aktuaalset > Pressiteated > 2010


Euroopa omavalitsusharta saab olulise lisa
Print

ELL tervitab, et Riigikokku jõuab ratifitseerimiseks Euroopa Nõukogu demokraatlikke põhimõtteid väärtustava harta lisaprotokoll, mis tugevdab elanike kohalikus elus osalemise õigusi.

Eesti Linnade Liidu pressiteade
16.12.2010

Euroopa omavalitsusharta saab olulise lisa

Euroopa Kohaliku Omavalitsuse Harta, mille Riigikogu ratifitseeris 16.aastat tagasi, saab olulise lisa. Riigikokku jõuab ratifitseerimiseks Euroopa Nõukogu demokraatlikke põhimõtteid väärtustava harta lisaprotokoll, mis tugevdab elanike kohalikus elus osalemise õigusi.

Linnade Liit toetab euroopalikke põhimõtteid mis kohapealse otsustamise õigusi suurendavad.  Linnade Liidu volikogu arutas harta täiendamist ning toetab harta lisaprotokolli kiiret ratifitseerimist Riigikogus.

Nii Hartas kui ka lisaprotokollis rõhutatakse, et õigus osaleda ühiskonnaelus on üks demokraatlikke põhimõtteid, mida jagavad kõik Euroopa Nõukogu liikmesriigid.

“Kohalik omavalitsus saab sisuliselt toimida vaid siis kui Euroopa omavalitsusharta põhimõtteid tegelikult täidetakse,” ütles Linnade Liidu juhatuse esimees Taavi Aas. “Kohapealse otsustusõiguse piiramine ja eelarvevahendite vähendamine ükskõik mis otsitud ettekäändel, on Harta põhimõttelise suunaga vastuolus.”  

Harta lisaprotokollis kinnitatakse, et Euroopa lepinguosalised riigid tagavad kõigile isikutele õiguse osaleda kohaliku võimuorgani tegevuses ning riigi seadustega peab tagama osalusõiguse meetmed ning vahendid osalusõiguse teostamise lihtsustamiseks.

Euroopa Nõukogu on Euroopa organisatsioon, mille peamised eesmärgid on inimõiguste, õigusriigi põhimõtete ning demokraatia kaitsmine ja edendamine. Euroopa Nõukogu tegevus on konkretiseerunud euroopa põhiväärtusi kandvate konventsioonidega, millest lähtuvalt kooskõlastatakse ja ühtlustatakse liikmesriikide õigusakte. Konventsioonidest on tuntumad Euroopa inimõiguste konventsioon, Euroopa sotsiaalharta, Euroopa kultuurikonventsioon ning Euroopa kohaliku omavalitsuse harta.

Riigikogu ratifitseeris Euroopa Nõukogu ühe põhikonventsioonidest, Euroopa Kohaliku Omavalitsuse Harta  28. septembril 1994. aastal.

 
Täiendav info:

Jüri Võigemast
ELL tegevdirektor


16.12.2010

 
 Struktuur Meedia Tagasiside | © Eesti Linnade Liit