Eesti Linnade ja Valdade Liit | Otsi | Sisukaart   
  Aktuaalset  | Seadusandlus  | Brüsseli esindus  | Välissuhted  | Andmebaasid  | Uurimused/käsiraamatud  | Linke
Aktuaalset
 
Uudised
Pressiteated
  2018
  2017
  2015
  2014
  2013
  2012
  2011
  2010
  2009
  2008
  2007
  2006
  2005
  2004
  2003
  2002
  2001
  2000
  1999
  Regioonide Komitee
Omavalitsusliitude läbirääkimised
Seisukohad
Linnade ja Valdade Päevad
Konverentsid, seminarid
Liitu meilinglistiga
Huvitavaid fakte
KOV ja kliima
Kalender
 


LVP_2015_logo
Linnade ja Valdade Päevad 2018
14.-15. märts Original Sokos Hotel Viru konverentsikeskuses


31. märtsil 2012 a. toimunud Linnade ja Valdade Üldkogu materjalid

Eesti Regionaalse ja Kohaliku Arengu Sihtasutus
Esilehekülg > Aktuaalset > Pressiteated > 2010


Linnade Liit: eelarveläbirääkimised peavad saama pikaajalise sisu
Print

19. mai 2010 a.
Omavalitsusliidud on seisukohal, et Valitsuse ühekordsed poliitilised otsused ja pelgalt üheaastane planeerimine ei anna häid tulemusi. Selge pikaajaline perspektiiv ja kohalike omavalitsuste töine kaasamine lahenduste kavandamisse on paremate tulemuste saavutamise eelduseks.

Vahetult järgmise nelja aasta riigi eelarvestrateegia kinnitamise eel arutati Valitsuskomisjoni ja Omavalitsusliitude Koostöökogu läbirääkimistel linnade ja valdade eelarvete pikema perspektiivi küsimusi. Läbirääkimistel tõdeti, et vastuolusid, millele kahepoolselt lahendusi leida, on palju.

Omavalitsusliidud on seisukohal, et Valitsuse ühekordsed poliitilised otsused ja pelgalt üheaastane planeerimine ei anna häid tulemusi. Selge pikaajaline perspektiiv ja kohalike
omavalitsuste töine kaasamine lahenduste kavandamisse on paremate tulemuste saavutamise eelduseks.

"Lisaks riigieelarve makromajandusliku tasakaalu näitajatele on riigi eri piirkondade arengu kavandamisel ülimalt oluline ka see, kui tugevale tulubaasile saavad linnad ja vallad oma eelarvete kavandamise majanduskriisist väljumise aastatel toetada", ütles Linnade Liidu esimees Taavi Aas. "Riigi järgmise nelja aasta eelarvestrateegia kavandamisel ootavad linnad ja vallad Valitsuse kindlat sõna, et omavalitsuste tulubaas taastatakse."

Kahe ülisuure langusega majanduskriisi aasta taustal on otseselt linnade ja valdade tulubaasi vahendite arvel toetatud riigieelarve defitsiidinäitaja vähendamist enam kui 1,3 miljardi krooniga. Lisaks otseselt majanduslangusest tulenenud tulubaasi vähenemisele on see olnud kohalikele omavalitsustele ebaõiglane topeltkoormus. Riigi samalaadse poliitika jätkumine ka kriisist väljumise aastateks ei ole mitte kuidagi aktsepteeritav.

Linnade Liit ja Maaomavalitsuste Liit peavad oluliseks kajastada riigi eelarvestrateegia dokumendis ka kohalike omavalitsuste tulubaasiga seonduv informatsioon järgmise nelja aasta perspektiivis. Omavalitsusliitude Koostöökogu jääb oma ettepaneku juurde, taastada kohalikele omavalitsustele laekuva üksikisiku tulumaksu osa 2009. aasta riigieelarve vastuvõtmisel kehtinud tasemel 11,93 % brutotulust ning taastada kohalike omavalitsuste tulubaasi ühtlustamise vahendid 2009. aasta riigieelarvega kinnitatud tasemel 1,43 miljardit krooni.

Samuti peetakse oluliseks tuua välja ministeeriumide haldusalade raames riigieelarvest kohalikele eelarvetele kavandatavate vahendite mahud, tagamaks omavalitsustele eelarvete keskpika planeerimise stabiilsus ja läbipaistvus.

Eelarveläbirääkimiste protokollis kinnitatakse, et Omavalitsusliitude Koostöökogu ja Valitsuskomisjoni läbirääkimiste põhieesmärk on kohalikele omavalitsustele stabiilse, seadustele ning Euroopa kohaliku omavalitsuse harta põhimõtetele tugineva tulubaasi kindlusta­mine. See tagaks kohalikule omavalitsusele seadustega ja seaduste alusel pandud ülesannete täitmiseks vajaliku tulubaasi ning võimaldaks kohalikuks arenguks vajalikud investeeringud ja linnade ja valdade jätkusuutliku arengu.

Eelarveläbirääkimiste vaheprotokollile on Valitsuskomisjoni juhina alla kirjutanud regionaalminister Siim Valmar Kiisler, Linnade Liidu juhatuse esimees Taavi Aas ja Maaomavalitsuste Liidu esimees Jüri Landberg.

Eelarveläbirääkimiste protokoll:
http://portaal.ell.ee/2417  


Täiendav info:

Jüri Võigemast
+372 56 473 498
jyri.voigemast@ell.ee19.05.2010

 
 Struktuur Meedia Tagasiside | © Eesti Linnade Liit