Eesti Linnade ja Valdade Liit | Otsi | Sisukaart   
  Aktuaalset  | Seadusandlus  | Brüsseli esindus  | Välissuhted  | Andmebaasid  | Uurimused/käsiraamatud  | Linke
Aktuaalset
 
Uudised
Pressiteated
  2018
  2017
  2015
  2014
  2013
  2012
  2011
  2010
  2009
  2008
  2007
  2006
  2005
  2004
  2003
  2002
  2001
  2000
  1999
  Regioonide Komitee
Omavalitsusliitude läbirääkimised
Seisukohad
Linnade ja Valdade Päevad
Konverentsid, seminarid
Liitu meilinglistiga
Huvitavaid fakte
KOV ja kliima
Kalender
 


LVP_2015_logo
Linnade ja Valdade Päevad 2018
14.-15. märts Original Sokos Hotel Viru konverentsikeskuses


31. märtsil 2012 a. toimunud Linnade ja Valdade Üldkogu materjalid

Eesti Regionaalse ja Kohaliku Arengu Sihtasutus
Esilehekülg > Aktuaalset > Pressiteated > Regioonide Komitee


EL Regioonide Komitee määras Globaliseerumisega Kohanemise Euroopa Fondi määruse muutmise eelnõu osas raportööriks Eesti delegatsiooni liikme Uno Silbergi
Print
20.02.2009
EL Regioonide Komitee annab oma arvamuse selle kohta, kuidas peaks finants- ja  majanduskriisi olukorras Euroopa Liit muutma Globaliseerumisega Kohanemise Euroopa Fondi tööd ning komitee määras arvamuse koostamise eest vastutavaks isikuks Uno Silbergi.


PRESSITEADE

20.02.2009

EL Regioonide Komitee määras Globaliseerumisega Kohanemise Euroopa Fondi määruse muutmise eelnõu osas raportööriks Eesti delegatsiooni liikme Uno Silbergi

EL Regioonide Komitee annab oma arvamuse selle kohta, kuidas peaks finants- ja  majanduskriisi olukorras Euroopa Liit muutma Globaliseerumisega Kohanemise Euroopa Fondi tööd ning komitee määras arvamuse koostamise eest vastutavaks isikuks Uno Silbergi.

Globaliseerumisega Kohanemise Euroopa Fond loodi selleks, et aidata neil ELi töötajatel, kelle töökohad kaovad seoses üleilmastumise mõjudega – ettevõtete liikumisega Euroopa Liidust väljapoole, struktuursete muutustega tööjõuturul jne. leida võimalikult kiiresti uus töökoht. Maailma majandust tabanud kriisi tõttu kaalub Euroopa Liit fondi toimimist muuta nii, et selle abil saaks tõhusamalt lahendada viimasel aastal süvenenud majanduskriisi mõjusid.

Uno Silbergi sõnul on oluline, et fondi toimimist muudetakse selliselt, et see võimaldaks paremini lahendada majanduskriisi tõttu juba tekkinud majanduslikke ja sotsiaalseid probleeme. Ning kuna raportöör on Eestist, siis muu hulgas oleks Eesti kriisi probleemsete tagajärgede (näiteks töökohtade kadumine jne) näitel võimalik pakkuda välja parimaid lahendusi, mis oleksid ELi suurte ja väikeste, vanade ja uute liikmesriikide vahel tasakaalus.

ELi riigid saavad praegu fondist abi taotleda vaid juhul, kui maailmakaubanduse suured struktuurimuutused sunnivad ettevõtet oma tegevust ümber korraldama või oma asukohta muutma ning selle tagajärjel kaotab töö 1000 või enam inimest.

Komisjoni ettepaneku kohaselt alandataks kõnealust piiri 500ni ning see hõlmaks ka neid töötajaid, kes on koondatud majandusprobleemide, mitte ainult maailmakaubanduse muutuste tõttu. Samuti soovib komisjon pikendada abi andmise kestust ühelt aastalt kahele ning nõuda ELi valitsustelt vähem vastavaid omapoolseid rahalisi vahendeid.

Praegu peavad liikmesriikide valitsused eraldama fondist saadud summaga võrdse summa. Uute eeskirjade kohaselt saaksid nad aga fondist oma panustatud summast kuni kolm korda suurema summa.

Kohustusliku konsulteerimise käigus annab vastavale eelnõule arvamuse ka Euroopa Liidu Regioonide Komitee. Eile õhtul toimunud komitee Majandus- ja sotsiaalpoliitika komisjoni koosolekul määrati arvamuse eest vastutajaks komitee eesti delegatsiooni liige Uno Silberg, kes on ühtlasi Regioonide Komitee üks ase-presidentidest.

Regioonide Komitee on poliitiline kogu, mis võimaldab kohalikel ja piirkondlikel omavalitsustel väljendada oma seisukohti Euroopa Liidu südames.

Komitee loodi 1994. aastal selleks, et tegeleda kahe peamise küsimusega. Esiteks on mõistlik anda kohalikele ja piirkondlikele esindajatele võimalus kaasa rääkida ELi õigusaktide koostamisel, kuna ligi kolm neljandikku ELi õigusaktidest rakendatakse kohalikul ja piirkondlikul tasandil. Teiseks pani mõtlema asjaolu, et EL liikus täie hooga edasi, kuid selle kodanikud jäeti tahaplaanile. Üks viis selle lõhe ületamiseks oli kaasata kodanikele kõige lähemal asuv ning valitud esindajaid koondav valitsemistasand.

ELi lepingute kohaselt on Euroopa Komisjon ja nõukogu kohustatud konsulteerima Regioonide Komiteega uute ettepanekute osas, mis tehakse kohalikule või piirkondlikule tasandile mõju avaldavates valdkondades.

 
 Struktuur Meedia Tagasiside | © Eesti Linnade Liit