Eesti Linnade ja Valdade Liit | Otsi | Sisukaart   
  Aktuaalset  | Seadusandlus  | Brüsseli esindus  | Välissuhted  | Andmebaasid  | Uurimused/käsiraamatud  | Linke
Aktuaalset
 
Uudised
  Arhiiv
    2018
    Arhiiv 2015
    Arhiiv 2014
    Arhiiv 2012
    Arhiiv 2011
    Arhiiv 2010
    Arhiiv 2009
    Arhiiv 2008
    Arhiiv 2007
    Arhiiv 2006
    Arhiiv 2005
    Arhiiv 2004
    Arhiiv 2003
  ELL-uudis (listi uudiskirjad)
  Brüsselist memod
Pressiteated
Omavalitsusliitude läbirääkimised
Seisukohad
Linnade ja Valdade Päevad
Konverentsid, seminarid
Liitu meilinglistiga
Huvitavaid fakte
KOV ja kliima
Kalender
 


LVP_2015_logo
Linnade ja Valdade Päevad 2018
14.-15. märts Original Sokos Hotel Viru konverentsikeskuses


31. märtsil 2012 a. toimunud Linnade ja Valdade Üldkogu materjalid

Eesti Regionaalse ja Kohaliku Arengu Sihtasutus
Esilehekülg > Aktuaalset > Uudised > Arhiiv > Arhiiv 2009


Läti omavalitsused hakkavad otsustama kriisiolukordade üle
Print

RIIA, 19. märts, BNS - Läti Omavalitsuste Liit võttis neljapäeval vastu otsuse, millega anti organisatsiooni volikogule otsustusõigus kriisiolukordade väljakuulutamise osas.

Liidu üldkogu teatel on see vajalik, kuna valitsusel puuduvad kiireloomuliste küsimuste üle otsustamiseks mitmed nõuded, mida kohalikud omavalitsused on seadnud.

"Nõuete täitmata jätmine võib viia tõsiste tagajärgedeni kõikides omavalitsustes mõne kuu jooksul ja võib enamikes omavalitsustes oluliselt halvendada sotsiaalset olukorda," märkis liit.

Volikogul on edaspidi muuhulgas õigus otsustada näiteks kohaliku tasandi streikide üle ja vajadusel taotleda ennetähtaegsete parlamendivalimiste väljakuulutamist.

Liidu nõunik Maris Pukis ütles BNS-ile, et kohalikud omavalitsused olid üksmeelsed seisukohas, mille järgi valitsus ei ole vastanud nende nõuetele ja ei seisa nende huvide eest piisaval määral.

"Antud olukorras peavad kohalikud omavalitsused ise võtma vastutuse arengute eest riigis," ütles Pukis. "Kui valitsus ajab pläma ja ei tegutse, jääb elu mõnedes omavalitsustes lihtsalt seisma."

Omavalitsused tõid resolutsioonis esile, et kärbitud eelarvetega ei suuda nad edaspidi täita kõiki neile seatud kohustusi. Antud olukorras on liidu hinnangul tarvis omavalitsustel säilitada oma põhifunktsioonid, kohandudes kohaliku tasandi tegelike oludega.

Kriisiaegse seaduskuulekuse säilitamise huvides kutsus liit valitsust ja seimi võtma vastu seadust, mis muudaks omavalitsuste tööd reguleerivad määrused senise kohustusliku asemel soovituslikuks, võimaldades omavalitsustel vajaduse korral teatud määruste rakendamisest loobuda.

Resolutsioon märkis veel, et kokkuhoiumeetmed ja palgakärped on destabiliseeriva mõjuga, kui neid ei toeta vastavad meetmed majanduse taastamiseks. See omakorda võib viia riigi kaoseni, leidis liit.

Liit lisas, et kriisist väljumiseks tuleb korraldada hankeid, mis looksid juurde töökohti ja elavdaksid siseturgu. Liidu hinnangul suudavad vaid väike- ja keskmise suurusega ettevõtted reageerida piisavalt kiiresti muutuvale nõudlusele. Samuti on siseturu elavdamiseks tarvis turgutada tarbimist kõikjal Lätis.

Liidu kongress kutsus valitsust veenma Rahvusvahelist Valuutafondi (IMF) ja Euroopa Komisjoni lubama omavalitsustel teha keskvõimust sõltumatuid hankeid igal aastal vähemalt 200 miljoni lati (284 miljoni euro) ulatuses. Sellega loodab liit hetkeolukorda stabiliseerida ja alustada järk-järgulist väljumist kriisist.

Omavalitsused tahavad, et vähemalt kolmandik EL-i rahadest eraldataks kohalike võimude esitatud projektidele ning et neil oleks õigus taotleda antud projektidele laene.

Ühtlasi nõuab liit Euroopa rahade jaotamise lihtsustamist ja kiirendamist.

Läti kohalike omavalitsuste liit ühendab riigi 548 omavalitsusest 524.

Baltic News Service

20.03.2009

 
 Struktuur Meedia Tagasiside | © Eesti Linnade Liit